Փոխմարզպետի որդու սպանությունը բացահայտվել է 01/08/2017   20:31  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է 29-ամյա Հայկ Հակոբյանի սպանությունը, կասկածյալը ձերբակալվել է:Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2017 թվականի հունվարի 7-ին՝ ժամը 12-ի սահմաններում, առերեւույթ հանցագործություն կատարած անձը Գավառի «Քաղառի կռուգ» կոչվող վայրում կրակոցներ է արձակել «ԱՈՒԴԻ-Q7» մակնիշի 47 MM 777 պ/հ ավտոմեքենայի ղեկին գտնվող, 1988թ. ծնված Հայկ Անդրանիկի Հակոբյանի գլխի և պարանոցի ուղղությամբ, ինչի հետեւանքով ստացած վնասվածքներից վերջինս մահացել է: «Փաստինֆոն» տեղեկացրել է, որ սպանվածը Գեղարքունիքի փոխմարզպետո որդին է:
Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասերով:
ՀՀ ՔԿ-ից տեղեկացնում են, Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության պետ Ա. Ղազարյանի որոշմամբ կազմվել է քննչական խումբ, որի ղեկավար է նշանակվել վարչության պետի տեղակալ Ա. Մանուկյանը: Մշակվել է քննչական պլան, առաջ քաշվել աշխատանքային վարկածներ եւ ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական եւ դատավարական միջոցառումներ` դեպքի բոլոր հանգամանքները, առերեւույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում հիշյալ հանցագործությունը կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի բնակիչ Մեխակ Հարությունյանը, ով ներկայացրել է հանցագործության գործիք հանդիսացող հրազենը: Կասկածյալը մեր տեղեկություններով` սպանվածի համագյուղացին է. Նորատուսի բնակիչ:

СК Армении сообщил о раскрытии убийства сына замгубернатора Гегаркуника 01/09/2017 09:27 | Криминальная хроника
В результате следственных действий, предпринятых в рамках расследуемого в производстве следственного управления СК РА по Гегаркуникской области уголовного дела, раскрыто убийство 29-летнего Айка Акопяна, подозреваемый задержан. Об этом сообщили в Следственном комитете Армении.
Ранее СК сообщил, что 7 января 2017 года в районе 12:00 предполагаемый преступник произвел выстрелы в направлении головы и шеи Айка Андраниковича Акопяна(1988 года рождения), находившегося за рулем автомобиля марки “АИДИ- Q7” с госномерами 47 MM 777. От полученных ранений Айк Акопян скончался. Как сообщало ИА “ФактИнфо”, убитый является сыном заместителя губернатора Гегаркуникской области Армении.
Следственным управлением по Гегаркуникской области было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104(Убийство) и части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА.
В СК проинформировали, что решением начальника следственного управления по Гегаркуникской области А. Казаряна была сформирована следственная группа, которую возглавил заместитель начальника А. Манукян. Был разработан следственный план, выдвинуты рабочие версии и предпринимались необходимые следственные и процессуальные мероприятия, направленные на установление всех обстоятельств произошедшего и личности предполагаемого преступника.
В результате предпринятых мероприятий по подозрению в совершении указанного преступления задержан житель Гегаркуникской области Мехак Арутюнян, который сдал орудие преступления – огнестрельное оружие. Подозреваемый, по сведениям агентства, является односельчанином убитого, проживает в селе Норатус.