Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի պատգամը՝ Սուրբ Ծննդյան եւ Աստվածհայտնության տոնի առթիվ 01/06/2017   14:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը պատգամ է հղել Սուրբ Ծննդյան եւ Աստվածահայտնության տոնի առթիվ։ Այս մասին տեղեկացնում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգից:
«Եւ մի՛ կերպարանիք կերպարանաւք աշխարհիս այսորիկ. այլ նորոգեցարո՛ւք ի նորոգութիւն մտաց ձերոց, առ ի քննել ձեզ զլա՛ւն եւ եթէ զինչ են կամքն Աստուծոյ, բարին եւ հաճոյն եւ կատարեալ » (Հռոմ. ԺԲ 2): Սիրելի բարեպաշտ ժողովուրդ, Մեր Տիրոջ Սուրբ Ծննդեան բերկրանքով այսօր գոհաբանութիւն ենք բարձրացնում առ Աստուած: Փառաբանում ենք Բեթղեհեմում ծնուած Յիսուս Մանկանը, Ով աշխարհ եկաւ փրկելու կորստեան մատնուած մարդկութեանը: Աստուծոյ կողմից արարուած աշխարհում առաջին մարդը` Ադամը, աստուածային պատուիրանը խախտելով, ընթացաւ Աստուծոյ կամքին հակառակ, զրկուեց շնորհներից ու պարգեւներից Արարչի: Ադամով մեղքը սկիզբ առաւ մարդկային կեանքում, եւ մահը մուտք գործեց աշխարհ: Աստուած, սակայն, Իր արարչական սիրով ու ողորմածութեամբ նոր իրականութիւն կերտեց մարդկութեան համար: Ի լրումն ժամանակի աշխարհ առաքեց Իր Միածին Որդուն` քաւելու մարդկութեան մեղքը եւ պարգեւելու յաւիտենական կեանք:
Քրիստոսով նորոգուեց մեղքերով փոթորկուող աշխարհը, մարդկանց տրուեց նոր արարած լինելու շնորհը, աշխարհում խաղաղութիւն, սէր եւ հաճութիւն հաստատելու պատգամը: Տիրոջ փրկագործութեան իրողութեան առջեւ Պօղոս առաքեալը յորդորում է. «Այս աշխարհի կերպարանքով մի՛ կերպարանուէք, այլ նորոգուեցէք ձեր մտքի նորոգութեամբ, որպէսզի դուք քննէք լաւը, եւ թէ ի՛նչ է Աստծու կամքը` բարին եւ հաճելին եւ կատարեալը»: Առաքեալի այս խօսքերը արտայայտում են ոգին Աւետարանի, որի քարոզութիւնը աշխարհում արգասաւորեց Քրիստոսով նորոգութեան ուղին` փոխակերպելով մարդկային կեանքեր, փոխակերպելով հասարակութիւններ, արմատաւորելով մտածողութիւնը համընդհանուր բարօրութեան եւ աշխարհում արդարութեան ու խաղաղութեան հաստատման: Ցաւալիօրէն, սակայն, Աստծուն հակառակ մեղսագործ ընթացքները շարունակուում են: Չեն դադարում պատերազմները, հակամարտութիւններն ու ահաբեկչութիւնները, ոտնահարուում են մարդկային իրաւունքները, արդար դատապարտութիւն չեն գտնում ցեղասպանութիւններն ու մշակութային եղեռնագործութիւնները: Ընչաքաղցութիւնը, հարստանալու մարմաջը մղում են խաբէութեան ու չարաշահումների, պատճառ դառնում մարդկային ողբերգութիւնների, առաջնորդում հասարակութեան բեւեռացման, սոցիալական անարդարութեան: Գթասրտութեան եւ ազնուութեան կողքին ականատես ենք ատելութեան եւ նենգադաւութեան, խոնարհութեան եւ ծառայանուիրումի յանդիման` փառասիրութեան եւ իշխանատենչութեան մոլուցքների: Այս բոլոր վէրքերի վրայ Քրիստոսի մարդեղութեան խորհուրդը պարզում է յոյսը նորոգութեան, որպէսզի Պօղոս առաքեալի խօսքի համաձայն` մարդիկ քննեն լաւը «եւ թէ ի՛նչ է Աստծու կամքը` բարին եւ հաճելին եւ կատարեալը» եւ ապրեն աստուածահաճոյ իրագործումներով:
Աստուածային կամքին համաձայն ընթացքն է կանգուն պահում աշխարհը եւ կեանքը զարդարում սիրով, խաղաղութեամբ, արդարութեամբ, ճշմարտութեամբ, որոնք Աստուած շարունակ աճեցնում է հաւատաւոր հոգիներում: Քրիստոսով նորոգութեան վկայութիւնն է, որ մենք` իբրեւ քրիստոնեաներ, պիտի բերենք աշխարհում: Քրիստոնեայի կեանքը ներգործուն առաքելութիւն է մարդկանց եւ աշխարհի հանդէպ: Քրիստոսի փրկագործութիւնը օրինակ է համամարդկային եւ ազգային բարիքի հաստատման մէջ տեսնելու սեփական առաքելութիւնը եւ միասնութեան մէջ կերտելու երջանկութեան, առաջընթացի, ձեռքբերումների ուղիները: Այսպէս կեանքը ինքնանպատակ լինելուց դառնում է նուիրում, աշխատանքը` արարում, գիտութիւնը, տաղանդը` համընդհանուր բարիք, իշխանութիւնը` ծառայութիւն ժողովրդին, իսկ մարդու երկրաւոր, անցողիկ կեցութիւնը` բաղձանք ու ձգտում դէպի յաւիտենութիւն: Նորոգութեան աւետարանական պատգամը եւ առաքելական յորդորը մշտահունչ եւ կենսունակ են մեր ժողովրդի համար: Աւետարանով նորոգեալ կեանքը դարեր շարունակ մեր ազգին պարգեւել է հաւատքի զօրութիւն, հոգու ամրութիւն ու արիութիւն` դիմակայելու փորձութիւնների, համբերելու նեղութիւնների եւ արարելու գրոյ յիշատակի արժանի գործեր: Նոյն ոգով այսօր դիմագրաւում ենք հայրենի մեր երկրի անօրինական շրջափակմանը, կեանքեր խլող սադրիչ ռազմական գործողութիւններին, յաղթահարում մեր առջեւ ծառացած դժուարութիւնները, դիմակայում մարտահրաւէրներին եւ ջանքեր բերում` կերտելու խաղաղ ու բարօր կեանքը մեր ժողովրդի, սատար կանգնելու Մերձաւոր Արեւելքում պատերազմական դժուարութիւնները կրող մեր քոյրերին ու եղբայրներին: Ներկայ հիմնախնդիրների, նեղութիւնների յանդիման Քրիստոսի Ծննդեան եւ Աստուածայայտնութեան տոնը կեանքի նոր արշալոյս է բացում, ջերմացնում մեր հոգիները եւ յաւելում յոյս ու լաւատեսութիւն:
Փրկչի Ծննդեան ու Աստուածյայտնութեան խորհրդի առջեւ այսօր առաքելական նոյն յորդորն ենք բերում, սիրելի բարեպաշտ ժողովուրդ, Աստուծոյ կամքին հետեւելու, բարին ընտրելու, դէպի կատարեալը ընթանալու, տոգորուելու կեանքը բարեփոխելու վճռականութեամբ ու նախանձախնդրութեամբ: Պահպանենք մեր սրտերը որպէս բեթղեհեմեան գողտրիկ անձաւներ աստուածային ներկայութեան` լինելու Փրկչին ճշմարտապէս երկրպագողներ, ողորմած, արդարամիտ ու եղբայրասէր: Զօրանանք Տիրոջով, որ կարող լինենք իրականութիւն դարձնել մեր յոյսերը, իրագործել ազգային մեր նպատակները: Մեր հոգիներում վառ պահենք հաւատքը` որպէս առ Տէրն առաջնորդող բեթղեհեմեան աստղալոյս, եւ իմաստուն մոգերի պէս մեր կեանքի ճանապարհը միշտ դարձնենք հաւատարմութիւն ու նուիրում առ Տէրը մեր Յիսուս Քրիստոս: Քրիստոսի Սուրբ Ծննդեան բերկրալի աւետիսով եղբայրական ողջոյն ենք յղում եւ Մեր բարեմաղթանքները բերում Առաքելական մեր Սուրբ Եկեղեցու Նուիրապետական Աթոռների Գահակալներին` Ն. Ս. Օ. Տ. Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսին, Երուսաղէմի Հայոց Պատրիարք Ամենապատիւ Տ. Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկեանին, Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարք Ամենապատիւ Տ. Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆեանին եւ մեր Եկեղեցու ողջ հոգեւոր դասին:
Մեր ջերմ ողջոյնն ենք յղում եւ Մանուկ Յիսուսի փրկարար շնորհները հայցում քոյր Եկեղեցիների հոգեւոր Պետերին եւ նրանց հաւատաւոր հօտին: Մեր ողջոյնն ենք յղում եւ Տիրոջ զօրակցութիւնը մաղթում Հայաստանի Հանրապետութեան Նախագահ տիար Սերժ Սարգսեանին, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետութեան Նախագահ Տիար Բակօ Սահակեանին, Մեր օրհնութիւնն ու բարեմաղթանքներն ենք բերում Սուրբ Պատարագի արարողութեանը ներկայ հայոց պետական աւագանուն եւ Հայաստանում հաւատարմագրուած դիւանագիտական առաքելութիւնների ներկայացուցիչներին: Հայրական Մեր սէրն ու օրհնութիւնը` հաւատաւոր համայն Մեր զաւակներին ի Հայրենիս եւ ի Սփիւռս: Սուրբ Ծննդեան տօնի այս նուիրական օրը աղօթք ենք բարձրացնում առ մարդացեալ Աստուածորդին ողջ աշխարհի խաղաղութեան, աշխարհասփիւռ մեր ժողովրդի բարօրութեան ու առաջընթացի համար: Հայցում ենք, որ Բարին Աստուած մարդկանց սրտերից հեռացնի բռնութեան եւ ատելութեան որոմները եւ սերմանի սիրոյ եւ համերաշխութեան շնորհները` իրագործելու Աստուծոյ կամքը` «բարին եւ հաճելին եւ կատարեալը»: Թող Տէրը Իր օրհնութեան եւ Սուրբ Աջի ամենախնամ հովանու ներքոյ պահպանի մեր երկիրը, պայծառ պահի մեր Սուրբ Եկեղեցին եւ հաւատքի ու հաւատոյ գործոց շաւիղներում առաջնորդի մեր կեանքը` փառաբանելու Իր Սուրբ Անունը այսօր եւ միշտ եւ յաւիտեանս. ամէն: Քրիստոս ծնաւ եւ յայտնեցաւ, ձեզ եւ մեզ մեծ աւետիս:
11:05 06/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ առաքելական եկեղեցին տոնում է Հիսուս Քրիստոսի ծննդյան ու աստվածահայտնության տոնը
11:26 05/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿմատուցվի ճրագալույցի պատարագ
15:48 06/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՏոնական միջոցառում Հանրապետության հրապարակում՝ նվիրված Սուրբ Ծննդյան տոնին
11:28 06/01/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱյսօր Հայ Առաքելական եկեղեցին տոնում է Սուրբ ծնունդը և Աստվածահայտնությունը
16:48 05/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՍուրբ ծննդյան Ճրագալույցի Սբ.Պատարագ
13:54 21/12/2015  |  ԱնցուդարձԲրունեյում Սուրբ Ծննդյան տոնը նշելու համար կարելի է հայտնվել բանտում
10:36 06/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՍուրբ Ծնունդ և Աստվածահայտնություն
21:30 06/01/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍուրբ ծննդյան տոնական համերգ` Հանրապետության հրապարակում
15:22 06/01/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել Սուրբ Ծննդյան և Աստվածահայտնության տոնի առթիվ մատուցված պատարագին

Католикос Гарегин II: сила веры и духа всегда помогали армянскому народу противостоять испытаниям и созидать 01/06/2017   16:24  |  Лента новостей
Его Святейшество Верховный патриарх и Католикос всех Армян Гарегин II направил поздравительное послание по случаю отмечаемого 6 января праздника Святого Рождестваи Богоявления, сообщает пресс-канцелярия Первопрестольного Святого Эчмиадзина. Приводим текст послания без изменений и сокращений:
«И не сообразуйтесь с веком сим, но преобразуйтесь обновлением ума вашего, чтобы вам познавать, что есть воля Божия, благая, угодная и совершенная»
(Рим. 12:2)
Возлюбленный благоверный народ!
С радостью Святого Рождества Господа нашего возносим сегодня благодарение Богу. Восхваляем родившегося в Вифлееме младенца Иисуса, Который явился в мир, дабы спасти потерянное человечество.
Первый человек в сотворенном Богом мире – Адам, нарушив божественную заповедь, пошел наперекор воле Божьей, лишился благодати и даров Творца. Грех зародился в человеческой жизни посредством Адама, и смерть вошла в мир. Однако Своею любовью и милостью Бог сотворил для человечества новую реальность. Когда исполнилась полнота времен, Он послал Единородного Сына Своего, дабы искупить грех человечества и даровать вечную жизнь. Христом обновился терзаемый грехами мир, людям были даны благодать бытия новыми творениями, назидание утверждения на земле мира, любви и благоволения. Перед реальностью спасительной миссии Господа апостол Павел увещевает: «И не сообразуйтесь с веком сим, но преобразуйтесь обновлением ума вашего, чтобы вам познавать, что есть воля Божия, благая, угодная и совершенная».
Эти слова апостола выражают дух Евангелия, проповедь которого в мире оплодородил путь обновления Христом, преобразуя человеческие жизни, преобразуя общества, укоренив мышление всеобщего благоденствия и утверждения на земле справедливости и мира. К сожалению, однако, противные Богу греховные процессы продолжаются. Не прекращаются войны, конфликты и террористические акты, ущемляются права человека, не находят справедливого осуждения геноциды и культурный вандализм. Алчность, зуд обогащения ведут к обману и злоупотреблениям, влекут человеческие трагедии, поляризацию общества, социальную несправедливость. Наряду с милосердием и честностью, мы становимся свидетелями ненависти и вероломства; вопреки смирению и преданному служению – тяги к честолюбию и властолюбию. На всех этих ранах таинство воплощения Христа простирает надежду обновления, чтобы, согласно апостолу Павлу, люди «познали, что есть воля Божия, благая, угодная и совершенная», и жили богоугодными свершениями.
Бытие согласно воле Божьей, сохраняет мир стойким и жизнь украшает любовью, миром, справедливостью, истиной, которые Бог постоянно взращивает в верующих душах. Мы, как христиане, должны нести миру свидетельство обновления Христом. Жизнь христианина – это действенная миссия по отношению к людям и миру.  Спасительное деяние Христа – пример того, как видеть собственную миссию в утверждении общечеловеческого и национального блага и созидать в единстве стезю счастья, прогресса, достижений. Таким образом, жизнь из самоцели трансформируется в преданность, работа – в созидание, наука, таланты – во всеобщее благо, власть – в служение народу, а земное, преходящее существование человека – в желание и стремление к вечности.
Евангельское назидание обновления и апостольское наставление постоянно звучат и жизненно важны для нашего народа. Обновленная Евангелием жизнь на протяжении веков даровала нашей нации силу веры, крепость и храбрость души, чтобы противостоять испытаниям, выносить лишения и творить дела, достойные упоминания. С тем же духом мы сегодня противостоим блокаде нашей страны, провокационным военным действиям, которые уносят жизни, преодолеваем встающие перед нами трудности, вызовы и прилагаем усилия для созидания мирной и благоденной жизни нашего народа, для поддержки наших сестер и братьев, переживающих тяготы войны на Ближнем Востоке. Перед нынешними проблемами и лишениями праздник Рождества и Богоявления Христова раскрывает новую зарю жизни, наполняет теплом наши души и умножает надежду и оптимизм.
Сегодня, возлюбленный благоверный народ, перед таинством  Рождества и Богоявления Спасителя приносим то же апостольское назидание – следовать воле Божьей, выбирать добро, следовать совершенному, исполниться решимостью и рвением преобразить жизнь. Сохраним наши сердца как скромные вифлеемские пещеры божественного присутствия, дабы были истинными поклонниками Спасителя, милосердными, справедливыми и братолюбивыми. Укрепимся  Господом, чтобы смочь обратить в реальность наши надежды, осуществить наши национальные чаяния. Сохраним яркой в наших душах веру, как свет вифлеемской звезды, ведущей к Господу, и подобно мудрым волхвам, присно обратим путь нашей жизни в верность и преданность Господу нашему Иисусу Христу.
С радостным благовестием Святого Рождества Христова шлем братское приветствие и Наши добропожелания главам иерархических престолов нашей Апостольской Святой Церкви: Католикосу Великого Дома Киликийского Его Святейшеству Араму Первому, Блаженнейшему Патриарху Иерусалима Архиепископу Нурхану Манукяну, Блаженнейшему Патриарху Константинопольскому Архиепископу Месропу Мутафяну и всему духовенству нашей Церкви. Шлем наши теплые приветствия предстоятелям сестринских Церквей и их пастве и испрашиваем для них спасительных даров младенца Иисуса.
Шлем Наши приветствия и желаем помощи Господней Президенту Республики Армения господину Сержу Саргсяну, Президенту Нагорно-Карабахской Республики господину Бако Саакяну, приносим Наше благословение и добропожелания присутствующим на Божественной литургии государственным мужам нашей страны и представителям аккредитованных в Армении дипломатических миссий. Приносим Нашу отеческую любовь и благословение всем Нашим чадам на Родине и в Диаспоре.
В этот сокровенный день Святого Рождества возносим молитву Вочеловечившемуся Сыну Божьему за мир на всей земле, благоденствие и прогресс рассеянного по миру нашего народа. Испрашиваем, дабы Всеблагой Бог удалил из сердец людей плевелы насилия и ненависти и посеял дары любви и солидарности, чтобы осуществить волю Божью - «благую, угодную и совершенную». Пусть Господь под всеопекающей сенью благословения и Святой Длани Своей хранит нашу страну, сохраняет в процветании нашу Святую Церковь и предводительствует нашу жизнь стезями веры и деяний веры, дабы ныне и присно и во веки прославляли Его Святое Имя. Аминь.
Вам и нам благая весть!
17:54 06/01/2016  |  Лента новостейПрезидент НКР принял участие в Божественной литургии Рождества Христова в храме в городе Шуши
13:48 06/01/2016  |  Актуальная темаКатоликос всех армян обратился с посланием по случаю праздника Святого Рождества и Богоявления
09:25 06/01/2016  |  Актуальная темаАрмянская Церковь празднует сегодня Святое Рождество и Богоявление
09:36 25/12/2015  |  Актуальная темаПапа Римский в Рождество призвал вспомнить о непреложных ценностях жизни
14:04 21/12/2015  |  Из жизниВ Брунее за празднование Рождества можно попасть в тюрьму
09:23 06/01/2015  |  Актуальная темаАрмянская Апостольская Церковь отмечает Рождество Христово
15:29 06/01/2014  |  Лента новостейПрезидент Армении Серж Саргсян присутствовал на торжественной литургии по случаю праздника Святого Рождества и Богоявления