ԱԱԾ. Կանխվել է Թուրքիայից մաքսանենգ ճանապարհով առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ներկրումը Հայաստան 01/05/2017 15:43 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում կանխվել է Թուրքիայից մաքսանենգ ճանապարհով առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ներկրումը Հայաստան: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն` ՀՀ քաղաքացի Ա. Հ.-ն, 2016 թ. դեկտեմբերի 31-ից գտնվելով Թուրքիայի Հանրապետության տարածքում, իրացնելու նպատակով ապօրինի ձեռք է բերել առանձնապես խոշոր չափերով` «հերոին» ու «մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոցների խմբաքանակ և «Ստամբուլ-Երևան» չվերթով տեղափոխել Հայաստան: 2017թ. հունվարի 3-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանում մաքսային հսկողության «կարմիր ուղին» հատելուց անմիջապես հետո վերոհիշյալ թմրամիջոցները հայտնաբերվել են ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 267.1-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետով և 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (իրացնելու նպատակով առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներ ապօրինի ձեռք բերելը, պահելը, փոխադրելը և ՀՀ պետական սահմանով առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների մաքսանենգություն կատարելը): Ա. Հ.-ն ձերբակալվել է, կատարվում է նախաքննություն: Միջոցներ են ձեռնարկվում ենթադրյալ հանցակիցներին բացահայտելու ուղղությամբ:

В Армении пресечена попытка контрабандного ввоза особо крупной партии наркотиков из Турции 01/05/2017   17:16  |  Криминальная хроника
В результате проведенных Службой национальной безопасности РА оперативно-розыскных мероприятий пресечен контрабандный ввоз в Армению крупной партии наркотиков из Турции, сообщает пресс-центр СНБ РА.
Согласно полученным предварительным данным, гражданин Армении А., находясь с 31-го декабря на территории Турции, незаконно приобрел с целью сбыта партию наркотических средств  - “героин” и "метамфетамин" - в особо крупных размерах и перевез их в Армению авиарейсом “Стамбул-Ереван”. Вышеупомянутая партия наркотиков была обнаружена сотрудниками СНБ РА 3-го января после прохождения “красной зоны” таможенного контроля в ереванском аэропорту “Звартноц”.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 4 статьи 267.1 и пункту 2 части 3 статьи 266 Уголовного кодекса Армении(Незаконные приобретение, хранение, перевозка наркотических средств в особо крупных размерах в целях сбыта и контрабандный ввоз через госграницу Армении наркотических средств в особо крупных размерах).
“А. задержан. Ведется предварительное следствие. Предпринимаются меры по выявлению предполагаемых соучастников”, - отмечается в сообщении.