Նորածինը տառապել է սրտի բնածին արատով. քրեական գործի վարույթը կարճվել է 01/04/2017   12:52  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով` 2015 թվականի նոյեմբերի 27-ին «Շենգավիթ» ԲԿ-ում նորածնի մահվան դեպքով հարուցված քրեական գործի վարույթը կարճվել է` բժիշկների արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ 2015 թվականին նոյեմբերի 25-ին ծննդկան Ռայա Զոհրաբյանը 39 շաբաթական հղիությամբ ընդունվել է ԲԿ և հենց նույն օրը որոշում է կայացվել կեսարյան հատման միջոցով կնոջը ծննդալուծել:
Ծնվել է արական սեռի երեխա, սակայն երեխայի ծնվելուց երկու օր անց նրա մոտ վիճակի կտրուկ փոփոխություն է արձանագրվել, հաճախաշնչություն է հայտնաբերվել, ապա փոքրիկին արհեստական շնչառական ապարատին են միացրել:
Կատարվել են այլ հետազոտություններ, սակայն վիճակի փոփոխություն չի արձանագրվել, և հենց նույն օրը երեխան մահացել է:
Փաստի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածով:
«Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնում երկու նորածինների մահվան դեպքերի առթիվ հարուցվել են քրեական գործեր. Քննչական կոմիտե
Դատահանձնաժողովային փորձաքննության արդյունքում պարզվել է, որ երեխան տառապել է սրտի բնածին արատով՝ աորտայի կրիտիկական ստենոզ, ձախ հիպոպլաստիկ փորոք հիվանդությամբ:
Նշված հիվանդությունը ի հայտ է գալիս ծնվելուց մի քանի օր հետո:
Ըստ փորձաքննության՝ նորածնի նկատմամբ կատարված մասնագիտական ստուգումներն իրականացվել են ճիշտ, և երեխայի բուժման գործընթացում բժիշկների կողմից թույլ չեն տրվել խախտումներ և թերություններ:
Ուստիև՝ քրեական գործի վարույթը կարճվել է՝ բժիշկների արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով:
09:08 10/12/2015  |  ՄամուլԼուրջ խոսակցություն է տեղի ունեցել «Շենգավիթ» ԲԿ տնօրինության ու Առողջապահության նախարարի միջև. «Ժողովուրդ»
09:35 05/12/2015  |  Մամուլ«Շենգավիթ» ԲԿ-ի բժիշկներն ազատման դիմում են գրում, տնօրենը տուգանվում է. «Ժողովուրդ»

Производство по делу о смерти новорожденного ребенка в одном из ереванских медцентров прекращено за отсутствием состава преступления 01/04/2017   13:26  |  Криминальная хроника
По сведениям “Фактинфо”, производство по уголовному делу о смерти новорожденного ребенка в ереванском медцентре “Шенгавит” 27-го ноября 2015 года прекращено за отсутствием в действиях врачей состава преступления.
Ранее “Фактинфо” сообщало, что 25-го ноября 2015 года роженица Рая Зограбян, находившаяся на 39-й неделе беременности, поступила в медцентр, и в тот же день было принято решение провести женщине операцию кесарева сечения.
У нее родился сын, однако самочувствие ребенка спустя два дня после его рождения резко ухудшилось: у него выявили учащенное дыхание, его подключили к аппарату искусственного дыхания.
Были проведены медобследования, однако изменений в состоянии здоровья ребенка не наблюдалось. В тот же день младенец скончался.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по статье 130 УК Армении.
По результатам комиссионной судебной экспертизы было установлено, что ребенок страдал врожденным пороком сердца: критическим аортальным стенозом, гипоплазией желудочка.
Заболевание диагностируется через несколько дней после рождения.
Согласно результатам экспертизы, медобследование ребенка  проводилось грамотно; нарушений  и упущений со стороны врачей в процессе лечения не допущено.