Նախագահն այցելել է մարտական դիրք 12/31/2016   20:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ, Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանը Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի, Պաշտպանության նախարար Վիեգեն Սարգսյանի հետ այսօր այցելել է հանրապետության հյուսիս-արևելյան հատվածի պետական սահմանի պահպանության տեղամաս և մարտական դիրք:
Նախագահը հանդիպել է մարտական դիրքում ծառայությունն անցկացնող զինվորների և հրամանատարների հետ, շրջայց կատարել մարտական հենակետում և ծանոթացել ծառայության անցկացման, ինչպես նաև զինվորների կենցաղային պայմաններին:
Հանրապետության Նախագահը խրախուսել է ծառայության ընթացքում անձնվիրությամբ և խիզախությամբ աչքի ընկած մի խումբ սպաների և զինվորների` հանձնել նվերներ: Սերժ Սարգսյանը թեյի սեղանի շուրջ զրուցել է խրախուսանքի արժանացած զինծառայողների հետ, ապա Վեհափառ Հայրապետի և զինվորների հետ միասին մոմավառություն կատարել կից տեղադրված խաչքարի մոտ, որից հետո տոնական սեղանի շուրջ մարտական հենակետում ճաշել է զինծառայողների հետ: Նախագահը շնորհավորել է Հայոց բանակի բոլոր զինծառայողներին գալիք տոների կապակցությամբ, հղել բարեմաղթանքներ և շնորհակալություն հայտնել անձնվեր ծառայության համար:
Նախագահը բաժակ է բարձրացրել բոլոր զինվորների, սպաների և նրանց վերադարձին անհամբեր սպասող ծնողների, ընտանիքների անդամների, սիրելիների համար, ում ամեն օր մեր զինծառայողները կարոտով հիշում են և ուժ ստանում նրանց պաշտպանելու մտքից:
«Ուզում եմ, որպեսզի դուք գիտակցեք, մինչև վերջ խորը գիտակցեք, որ նաև ձեզնից է կախված մեր երկրի հետագա բարեկեցությունը: Դուք այստեղ պաշտպանելով հայրենիքը` պետք է ետ վերադառնաք, դառնաք լավագույն մասնագետներ: Դուք պետք է լինեք այն շարժիչ ուժը, որն, ի վերջո, մեզ բերելու, հասցնելու է այն երկրների մակարդակին, որոնց մասին քիչ առաջ խոսում էինք:
Ուզում եմ նաև, որպեսզի դուք հստակ գիտակցեք, որ ձեր հրամանատարները շատ ավելի փորձառու են: Ուզում եմ վստահ լինեք, որ ձեր հրամանատարների ցուցումները` ուղղված ձեր անվտանգությունն ապահովելուն, ձեր կյանքը և նաև սահմանի այն հատվածը, որը ձեզ վստահված է, պաշտպանելուն, անառիկ պահելուն` պարտադիր են կատարելու համար:
Հրամանատարները մեր բանակի ողնաշարն են, և այդ ողնաշարի շուրջ կենտրոնանում, ձգվում են բոլոր մկաներն ու ոսկորները, դառնում մարմին: Մեր այդ մարմինը, ընհանուր առմամբ, առողջ է` մենք ունենք փայլուն հրամանատարներ, և նաև նրանց շնորհիվ է, որ ասում ենք` մեր բանակը մարտունակ է, մեր բանակն ի վիճակի է պաշտպանելու իր սահմանները:
Մեր հրամանատարների, զինվորների և նրանց ընտանիքների կենացը: Այն մարդկանց կենացը, ովքեր ծնել, դաստիարակել են ձեզ և ուղարկել պաշտպանելու իրենց և ուրիշներին: Դուք, այստեղ լինելով, պաշտպանում եք ձեր ծնողներին, մեր քաղաքացիներին, մեր հայրենիքը:
Մենք միշտ ուրիշներից տարբերվել ենք նրանով, որ կարողացել ենք վերածնվել, կարողացել ենք պայքարել, նաև հերոսանալ, մեր սխրանքներով անմահանալ և, ի վերջո, եկել, հասել ենք 21-րդ դար` որպես անկախ պետություն: Մեր տարածաշրջանում բազմաթիվ երկրներ, բազմաթիվ պետություններ են եղել՝ թվով, տարածքներով մեզնից հաճախ ավելին, բայց մնացել են պատմության էջերում: Մենք, շնորհիվ, մեր զինվորների, սպաների, մեր նվիրյալների, եկեղեցու` հասել ենք այսօրվան: Հիմա հերթը մերն է` պահելու, պահպանելու, հաջորդ սերնդին փոխանցելու մեր անկախ պետությունը: Եվ ես շատ ուրախ եմ ու երջանիկ, որ մենք ունենք զինվորներ ու սպաներ, ովքեր դա անում են պատվով:
Ձեր ծնողների կենացը, ձեր քույրերի և եղբայրների կենացը, ովքեր անհամբեր սպասում են ձեզ: Լավ եղեք և առողջ: Խաղաղ ծառայություն ձեզ:
Թող 2017 թվականն իր հետ բերի քիչ կորուստներ և շատ ավելի ուրախ ու երջանիկ պահեր»,-շնորհավորական խոսքում ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Նախագահն այցելել է նաև Տավուշի մարզի Ազատամուտ համայնք, հանդիպել այդ համայնքի, ինչպես նաև Այգեհովիտի, Վազաշենի, Դիտավանի բնակիչների ու Իջևանի և Բերդի տարածաշրջանների սահմանամերձ համայնքների ղեկավարների հետ, շնորհավորել գալիք տոների կապակցությամբ, զրուցել համայնքային խնդիրների և զարգացման ծրագրերի, բնակիչներին հուզող, հետաքրքրող հարցերի շուրջ:

Президент Армении побывал на передовой 01/01/2017 21:20 | Лента новостей
Президент Республики Армения, Верховный Главнокомандующий Вооружёнными силами РА Президент Серж Саргсян в связи с праздниками Нового года и Святого Рождества вместе с Католикосом Всех армян Гарегином Вторым и Министром обороны Вигеном Саргсяном посетил расположенную на северо-восточной государственной границе Республики оборонительную часть и боевые позиции, сообщает пресс-служба главы государства.
Президент встретился с проходящими на боевых позициях службу солдатами и командирами, обошёл расположение боевого опорного пункта и ознакомился с ведением службы, а также с бытовыми условиями солдат.
Президент Армении вручил поощрительные подарки группе офицеров и солдат, которые отличились в ходе несения службы, проявив самоотверженность и мужество. За чайным столом Серж Саргсян побеседовал с удостоившимися поощрения военнослужащими, затем вместе с Верховным Патриархом и солдатами совершил зажжение свечей возле расположенного неподалёку хачкара (камня-креста), после чего за праздничным столом на боевом опорном пункте пообедал с военнослужащими. Президент поздравил всех военнослужащих армянской армии с наступающими праздниками, высказал добрые пожелания и поблагодарил за самоотверженную службу.
Президент провозгласил тост за всех солдат и офицеров, за ожидающих их с нетерпением родителей, членов семей, любимых, за тех, о ком каждый день вспоминают военнослужащие и черпают силы, думая о тех, кого они защищают.
"Желаю, чтобы вы осознавали, до конца глубоко осознавали, что также и от вас зависит будущее благополучие нашей страны. Вы здесь защищая Отечество, должны возвратиться, стать лучшими специалистами. Вы должны стать той движущей силой, которая, в конце концов приведёт нас к уровню тех стран, о которых мы недавно говорили.
Хочу также, чтобы вы чётко осознали, что ваши командиры намного более опытны. Хочу, чтобы вы были уверены, что указания ваших командиров, направленные на обеспечение вашей безопасности, на защиту ваших жизней и также неприкосновенность того участка границы, который вам доверен, - обязательны для исполнения.
Командиры - позвоночник нашей армии, и вокруг этого позвоночника концентрируются все мышцы и кости - из этого формируется единый организм. Этот наш организм, в целом, здоров. У нас есть блестящие офицеры, и также благодаря им мы говорим, что наша армия боеспособна, наша армия способна защитить свои границы.
Я поднимаю тост за наших командиров, солдат и их семьи. Тост за тех, кто родил, воспитал вас и отправил защищать их и других. Вы, находясь здесь, защищаете своих родителей, наших граждан, нашу родину.
Мы всегда отличались от других тем, что умели возрождаться, умели бороться, также совершать подвиги, наш героизм делал нас бессмертными и, наконец, мы дошли до XXI века, как независимое государство. В нашем регионе были многие страны, многие государства, часто превосходившие нас числом, территорией, но они остались на страницах истории. Мы, благодаря нашим солдатам, офицерам, нашим преданным патриотам, церкви, достигли сегодняшнего дня. Сейчас наш черёд удержать, сохранить, передать следующему поколению наше независимое государство. И я очень рад и счастлив, что у нас есть солдаты и офицеры, которые это делают с честью.
Я поднимаю тост за ваших родителей, за ваших сестёр и братьев, которые ждут вас с нетерпением. Будьте здоровы! Мирной службы вам!
Пусть 2017 год принесёт с собой намного больше радостных и счастливых моментов, и пусть будет гораздо меньше потерь", - сказал Президент Саргсян в своём поздравительном слове.
Президент посетил также общину Азатамут Тавушского марза, встретился с жителями этой общины, а также общин Айгеовит, Вазашен, Дитаван и руководителями приграничных общин Иджеванского и Бердского районов, поздравил из с наступающими праздниками, побеседовал о проблемах общин и о планах развития, о вопросах, которые заботят и интересуют жителей.