Դեպքի վայրի զննությամբ ՀՀ ԶՈՒ մարտական հենակետերից մեկի   մոտ հայտնաբերվել է ադրբեջանական ԶՈՒ համազգեստով դիակ 12/30/2016   15:02  |  Քրեական խրոնիկոն
Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ձեռնարկվում են ակտիվ քննչական գործողություններ՝ ադրբեջանական զինված ուժերի՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներխուժելու և ռազմական գործողություններ ծավալելու, ՀՀ ՊՆ թիվ N զորամասի պահպանությանը հանձնված «N» մարտական հենակետի անձնակազմի նկատմամբ հարձակում գործելու դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։ Այս մասին հայտնումէ  Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Դեպքի վայրի զննությամբ ՝ ՀՀ ԶՈՒ մարտական հենակետերից մեկի  մոտ հայտնաբերվել է ադրբեջանական ԶՈՒ համազգեստով դիակ, որի ինքնությունը պարզվում է։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները, դեկտեմբերի 29-ին խախտելով պետությունների և ժողովուրդների խաղաղ գոյատևմանն ուղղված միջազգային իրավունքի նորմերը, Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի սահմանամերձ գոտու` Չինար գյուղից  դեպի հարավ-արևելք պետական սահմանի հատվածի պահպանությունն իրականացնող ՀՀ զինված ուժերի մարտական հենակետերը գրավելու նպատակով, 2016թ. դեկտեմբերի 29-ին՝ վաղ առավոտյան, խախտելով  Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը, Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ կատարելով «ագրեսիայի ակտ»՝ ներխուժել են ՀՀ տարածք, ծավալելով ռազմական գործողություններ, սանձազերծելով ագրեսիվ պատերազմ՝ զինված հարձակում են գործել ՀՀ ՊՆ թիվ N զորամասի պահպանությանը հանձնված «N» մարտական հենակետի անձնակազմի նկատմամբ։
Ազգային և կրոնական ատելության շարժառիթով զուգորդված՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից սպանվել են նույն զորամասի զինծառայողներ ավագ լեյտենանտ Շավարշ Մելիքսեթի Մելիքյանը, շարքայիններ Էրիկ Գարիկի Աբովյանը և Էդգար Գրիգորի Նարոյանը, որից հետո, հանդիպելով մարտական հենակետի և օգնության հասած ստորաբաժանումների դիմադրությանը, նահանջել են:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 384-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 104-րդ հոդված 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ և 13-րդ կետերով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:

При осмотре места происшествия возле одного из опорных пунктов ВС Армении обнаружено тело человека, одетого в форму ВС Азербайджана - СК 12/30/2016   15:21  |  Криминальная хроника
По расследуемому в производстве Следственного комитета Армении уголовному делу по факту развязывания вооруженными силами Азербайджана агрессивной войны предпринимаются активные следственные действия, направленные на установление всех обстоятельств вторжения азербайджанских ВС на территорию Республики Армения и инициирования ими военных действий, совершения нападения на личный состав опорного пункта «N», находящегося под охраной N –ской воинской части МО РА. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
При осмотре места происшествия возле одного из опорных пунктов ВС РА обнаружено тело человека, одетого в форму ВС Азербайджана, личность которого устанавливается.
Ранее СК сообщил, что подразделения ВС Азербайджана, нарушив нормы международного права по мирному сосуществованию государств и народов, с целью захвата опорных пунктов вооруженных сил РА, осуществляющих оборону участка государственной границы юго-восточнее села Чинари приграничной зоны Тавушской области Республики Армения, рано утром 29-го декабря 2016 года, нарушив территориальную целостность Республики Армения, совершив акт агрессии в отношении Республики Армения, проникли на территорию РА; развернув боевые действия, развязав агрессивную войну, они совершили вооруженное нападение на личный состав опорного пункта «N», находящегося под охраной N –ской воинской части МО РА.
Азербайджанскими ВС по мотиву национальной и религиозной ненависти были убиты военнослужащие той же воинской части – старший лейтенант Шаварш Меликсетович Меликян, рядовые Эрик Гарикович Абовян и Эдгар Григорьевич Нароян. После этого, встретив сопротивление подразделений опорного пункта и пришедших на помощь военнослужащих,  ВС Азербайджана отступили назад.
По данному факту шестым гарнизонным следственным отделом Главного военного следственного управления Следственного комитета Армении возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 384 и пунктам 1, 7 и 13 части 2 статьи 104 Уголовного кодекса РА. Ведется предварительное следствие.