Հակառակորդը հետ է շպրտվել՝ տալով զոհեր ու վիրավորներ 12/29/2016   12:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՊՆ լրատվական ծառայությունը պաշտոնական հաղորդագրությամբ է հանդես եկել՝ այսօր առավոտյան Տավուշի ուղղությամբ ադրբեջանականա զինուժի կողմից դիվերսիոն ներթափանցման վերաբերյալ:
Սույն թվականի դեկտեմբերի 29-ի վաղ առավոտյան ՀՀ Տավուշի մարզի՝ Չինարի գյուղից դեպի հարավ-արևելք ընկած պետական սահմանի հատվածում, ադրբեջանական զորքերը ձեռնարկել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձ:
ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումները չեզոքացրել են ադրբեջանական զորքերի նախահարձակ գործողությունները, հակառակորդը հետ է շպրտվել, տալով զոհեր ու վիրավորներ, այդ թվում նաև` մեր մարտական դիրքերի հատվածում:
Ցավոք, մարտական գործողությունների ժամանակ հայկական կողմը ևս կրել է կորուստներ: ՀՀ պետական սահմանի պաշտպանության համար մղված մարտերի ընթացքում զոհվել են ավագ լեյտենանտ Շավարշ Մելիքսեթի Մելիքյանը, շարքայիններ Էդգար Գրիգորի Նարայանը և Էրիկ Գարիկի Աբովյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր ցավակցությունն է հայտնում զոհվածների հարազատներին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տիրապետում է ադրբեջանական կողմից ՀՀ պետական սահմանի խախտման անհերքելի ապացույցների: Տեղի ունեցած սադրանքի ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:

Минобороны Армении располагает неопровержимыми доказательствами нарушения азербайджанской стороной госграницы РА 12/29/2016 12:53 | Лента новостей
Утром 29-го декабря на участке государственной границы Армении юго-восточнее села Чинари Тавушской области подразделения азербайджанских ВС предприняли попытку диверсионной вылазки, сообщает пресс-служба Министерства обороны Армении.
Подразделения ВС Армении нейтрализовали агрессивные действия азербайджанских ВС, противник был отброшен назад, понеся потери убитыми и ранеными, в том числе, на боевых позициях армянских ВС.
"К сожалению, в ходе боевых действий армянская сторона также понесла потери. В ходе боев за защиту государственной границы погибли старший лейтенант Шаварш Меликян, рядовые Эдгар Нараян и Эрик Абовян. Министерство обороны разделяет тяжелую горечь утраты и выражает соболезнование родным погибших военнослужащих”, - говорится в сообщении.
У Министерства обороны Армении есть неопровержимые доказательства нарушения азербайджанской стороной государственной границы Армении.
“Всю ответственность за провокацию несет военно-политическое руководство Азербайджана", - отмечается в сообщении Минобороны Армении.