Բաքուն նոր արկածախնդրության է դիմում՝ կոպտորեն խախտելով գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները 12/29/2016 14:58 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ այսօր առավոտյան Տավուշում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած դիվերսիոն հարձակման առնչությամբ:
Խստագույնս դատապարտում ենք այսօր Հայաստանի պետական սահմանին Ադրբեջանի կողմից իրականացված դիվերսիոն ներթափանցման փորձը, որը հանգեցրել է մարդկային կորուստների։ Մեր խորին ցավակցություններն ենք հայտնում զոհվածների հարազատներին և ծառայակիցներին։
Այն պայմաններում, երբ դեռ հաղթահարված չէ ապրիլ ամսին Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով կարգավորման գործընթացին հասցված լրջագույն վնասը, Բաքուն նոր արկածախնդրության է դիմում՝ կոպտորեն խախտելով Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, հիմնահարցը խաղաղ միջոցներով կարգավորելու վերաբերյալ հանձնառությունը: Այսպես է Բաքուն պատասխանում Համբուրգում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանագահ երկրների արտգործնախարարների հնչեցրած հստակ պահանջին՝ անվերապահ պահպանել 1994-1995թթ. զինադադարի համաձայնագրերը։
Միջազգային հանրությունը՝ եռանախագահների միջոցով, բազմիցս կոչ է արել հարգել զինադադարը հատկապես տոնական օրերին: Իրականացնելով ռազմական դիվերսիան Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների նախաշեմին` Բաքուն դեմ է դուրս գալիս համամարդկային արժեհամակարգին։
Միջազգային հանրությունը, առաջին հերթին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները, անհապաղ քայլերով պետք է սթափեցնեն իրենց կոչերը ու պահանջները հանդգնորեն արհամարհող, դրանց հակառակ գնացող, իրականության զգացումը կորցրած ադրբեջանական ղեկավարությանը:

МИД Армении призвал международное сообщество отреагировать на авантюру Азербайджана и отрезвить его руководство 12/29/2016   15:38  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением, в котором призывает международное сообщество отреагировать на предпринятую  Азербайджаном диверсию  близ села Чинари Тавушской области.
“Строжайше осуждаем попытку диверсионной вылазки, предпринятой Азербайджаном на государственной границе с Арменией, которая привела к человеческим жертвам. Выражаем глубокие соболезнования родным и сослуживцам погибших военнослужащих”, - говорится  в заявлении МИД РА.
Как отметили во внешнеполитическом ведомстве Армении, в условиях, когда еще не устранен серьезнейший ущерб, нанесенный в апреле процессу урегулирования карабахского конфликта в результате азербайджанской агрессии против Арцаха, Баку идет на новые авантюры, грубейшим образом нарушая достигнутые на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренности, а также обязательства по урегулированию проблемы мирными средствами.
“Таким образом, Баку отвечает на конкретные требования, озвученные главами МИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ о безоговорочном соблюдении соглашений о режиме прекращения огня 1994-1995 гг.”, - отмечается в заявлении.
В МИД Армении напомнили, что международное сообщество посредством сопредседателей неоднократно призывало уважать режим прекращения огня, особенно в праздничные дни. Осуществив военную диверсию в преддверии Нового года и Рождества, Баку выступил против общечеловеческой системы ценностей. Международное сообщество и, в первую очередь, страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, должны путем принятия незамедлительных шагов отрезвить азербайджанское руководство, нагло игнорирующее их призывы и требования, действующее вразрез и утратившее чувство реальности", - подчеркнули в армянском внешнеполитическом ведомстве.