Վարչապետը և ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում համագործակցությունը 12/28/2016 16:47 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ամերիկյան հարաբերություններին վերաբերող տարբեր հարցեր, մտքեր փոխանակել մեր երկրում հակակոռուպցիոն քաղաքականության ու այդ ուղղությամբ իրականացվող երկկողմ փոխգործակցության վերաբերյալ:
Կարեն Կարապետյանն անդրադարձել է Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի գործունեությանը՝ տեղեկացնելով, որ նախատեսվում է ընդլայնել քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների շրջանակը, ինչը կնպաստի նաև հանրության հետ հետադարձ կապի ապահովմանը: Կոռուպցիայի դեմ պայքարում վարչապետը մեծապես կարևորել է կոռուպցիոն դրսևորումներ ծնող միջավայրի փոփոխությունը և ավելացրել, որ կառավարության յուրաքանչյուր նիստում իր կողմից հնչեցվող հանձնարարականները՝ ուղղված բիզնես միջավայրի բարելավմանը, ծառայությունների մատուցմանը, լիցենզիաների տրամադրմանը, տարբեր ոլորտներում մեկ պատուհանի սկզբունքի ներդրմանը և այլն, միտված են կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը:
Իր հերթին, դեսպան Միլսը նշել է, որ ամերիկյան կողմը պատրաստ է հակակոռուպցիոն քաղաքականության ուղղությամբ շարունակել օժանդակությունը ՀՀ կառավարությանը, երկարաձգել Կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված երկկողմ համաձայնագրի ժամկետը և անհրաժեշտ համարել նախանշել այն կոնկրետ քայլերն ու ծրագրերը, որոնց իրականացման նպատակով ամերիկյան կողմը պատրաստ է միջոցներ հատկացնել: Դեսպանն ընդգծել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում տարբեր ուղղություններով կառավարությունն ունի ձեռքբերումներ և միաժամանակ կարևորել առարկայական բարեփոխումների շարունակությունը: Ռիչարդ Միլսի խոսքով՝ ԱՄՆ պատրաստ է նաև փորձագիտական աջակցություն տրամադրել դատաիրավական և հարկային բարեփոխումների իրականացման գործում:
Վարչապետ Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել համագործակցության համար և նշել, որ կառավարությունն առաջիկայում ԱՄՆ գործընկերներին կներկայացնի փոխշահավետ համագործակցության ուղղությունները:

Премьер Карен Карапетян обсудил с послом США сотрудничество в сфере борьбы с коррупцией 12/28/2016   18:18  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян во вторник принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в Армении Ричарда Миллза, сообщает пресс-служба армянского правительства.
Карен Карапетян и Ричард Миллз обсудили различные вопросы, касающиеся армяно-американских отношений, обменялись мнениями относительно антикоррупционной политики в Армении и осуществляемого в этом направлении двустороннего взаимодействия.
Карен Карапетян коснулся деятельности Совета по борьбе с коррупцией, проинформировав о планах расширить круг представителей гражданского общества, что будет также способствовать обеспечению обратной связи с обществом. В деле борьбы с коррупцией премьер-министр Армении придал важность изменению среды, порождающей коррупционные проявления. Он  добавил, что озвучиваемые им на каждом заседании правительства поручения, нацеленные на улучшение деловой среды, оказание услуг, выдачу лицензий, внедрение принципа одного окна в различных сферах и т.д.., направлены на снижение коррупционных рисков.
Посол Миллз, в свою очередь, отметил, что американская сторона готова и дальше оказывать правительству РА содействие в направлении антикоррупционной политики, продлить срок направленного на борьбу с коррупцией двустороннего соглашения, и счел необходимым наметить те конкретные шаги и программы, с целью реализации которых американская сторона готова выделить средства.
Посол США подчеркнул, что в борьбе с коррупцией по различным направлениям у правительства Армении есть достижения и одновременно указал на важность продолжения предметных реформ. По словам Ричарда Миллза, США готовы также предоставить экспертную поддержку в деле проведения судебно-правовых и налоговых реформ.
Премьер Карапетян поблагодарил за сотрудничество и сообщил, что правительство в ближайшее время представит американским партнерам направления взаимовыгодного сотрудничества.