ՀՀ Նախագահը շնորհավորել է մարզիկներին` Ամանորի կապակցությամբ 12/27/2016 22:18 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր երեկոյան մասնակցել է Հայաստանի տասը լավագույն մարզիկների մեծարման և պարգևատրման հանդիսավոր արարողությանը:
Ավանդական դարձած նախատոնական այդ հանդիպմանը Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է մարզաշխարհի բոլոր ներկայացուցիչներին Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ, մաղթել առողջություն, նորանոր հաջողություններ և ձեռքբերումներ սպորտի բնագավառում և անձնական կյանքում:
Խոսելով սպորտային իրադարձություններով և հաջողություններով լի անցնող 2016թ. մասին՝ Նախագահը մարզաշխարհի համար ամենակարևոր իրադարձությունը համարել է 31-րդ ամառային օլիմպիական խաղերը, որտեղ Հայաստանը ներկայացավ արժանապատվորեն՝ երկար տարիների ընդմիջումից հետո Հայաստան բերելով օլիմպիական ոսկին: Ինչպես դա, այնպես էլ 2016 թվականի աշխարհի և Եվրոպայի մեծահասակների, երիտասարդների և պատանիների առաջնություններում շահած մեդալները, Հանրապետության Նախագահի համոզմամբ, տարիների քրտնաջան աշխատանքի արդյունքն են:
Նախագահը վստահեցրել է, որ պետությունը շարունակելու է ամեն տարի ավելացնել սպորտին ուղղված միջոցները:
«Ես ուրախ եմ, որ Հայաստանում ամեն տարի նոր մարզադահլիճներ, նոր մարզադպրոցներ են շահագործման հանձնվում և, իհարկե, շատ գնահատելի է, որ դա տեղի է ունենում պետություն-մասնավոր համագործակցության արդյունքում նաև: Շահագործման հանձնվեց, օրինակ, օլիմպիական կոմիտեի ողջ համալիրը, ընդամենը երկու-երեք օր առաջ մենք շահագործման հանձնեցինք Երևանի պետական համալսարանի մարզադահլիճները՝ շքեղ, մեծ, հարմարավետ, ժամանակակից բոլոր պահանջներին համապատասխանող: Այսպես կարող եմ շահագործման հանձնված մարզադաշտերի ու մարզադպրոցների թվարկումը շարունակել: Երբ մեր մարզիկները, մեր հրաշալի մարզիկները աշխարհի տարբեր վայրերում, տարբեր սպորտային հարթակներում վեր են խոյացնում Հայաստանի եռագույնը կամ հնչեցնում են մեր հիմնը, բնական է, որ յուրաքանչյուր հայ, Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի հպարտությամբ է լցվում: Բայց կարևորը, կարծում եմ, նաև այն է, որ նրանք դառնում են խորհրդանիշներ, և երիտասարդ սերունդը, երեխաները սկսում են հետևել նրանց:
Վստահաբար ասում եմ, որ Հայաստանը դարձել է շախմատային երկիր, որովհետև ունեցանք Տիգրան Պետրոսյան: Հայաստանում ֆուտբոլը զարգանում է, ճիշտ է՝ առաջնությունն այնքան էլ հաջող չի գնում, բայց ես վստահ եմ, որ Հայաստանում ֆուտբոլը մեծ ապագա ունի, որովհետև այստեղ նստած են «Արարատ 73»-ի տղաները, որոնք ուղղակի մեզ հպարտության զգացում են ներարկել: Ես վստահ եմ, որ նույնիսկ Հենրիխ Մխիթարյանի երեկվա գոլը հազարավոր երիտասարդների, երեխաների հպարտություն է ներշնչել: Արթուր Ալեքսանյանը, երբ Ռիոյում դարձավ չեմպիոն, կարծում եմ, որ բոլոր հայ տղաները մտածում էին՝ Աստված տա, իրենք էլ դառնան օլիմպիական չեմպիոն, որպեսզի այդպիսի հարգանքի և այդպիսի ընդունելության արժանանան:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ ձեզ Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ: Հաջողություն բոլորիս, խաղաղություն մեր երկրին»,-շնորհավորական խոսքում ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении: гол Мхитаряна вдохновил тысячи молодых людей, детей 12/28/2016   00:29  |  Спорт
Президент  Армении Серж Саргсян накануне вечером принял участие в торжественной церемонии чествования и награждения десяти лучших спортсменов Армении, сообщает пресс-служба главы государства.
На этой, ставшей традиционной, предпраздничной встрече президент поздравил всех представителей спортивного сообщества с праздниками Нового года и Святого Рождества, пожелал здоровья, новых успехов и достижений в спорте и личной жизни.
Говоря об уходящем годе, полном спортивных событий и успехов, Серж Саргсян назвал самым главным событием в мире спорта 31-е Летние олимпийские игры, на которых Армения предстала достойно, завоевав после длительного перерыва олимпийское золото.
Как эта, так и завоёванные в 2016 году во всемирных и европейских первенствах среди взрослых, молодёжи и юниоров медали, по мнению главы госудуарства, являются результатом многолетнего упорного труда.
Президент заверил, что государство продолжит каждый год увеличивать направленные на спорт средства.
"Я рад, что в Армении каждый год сдаются в эксплуатацию новые спортзалы, новые спортшколы, и, конечно, очень ценно, что это происходит в результате государственно-частного сотрудничества. Сдан в эксплуатацию, например, весь комплекс олимпийского комитета, всего два-три дня назад мы сдали в эксплуатацию спортивные залы Ереванского государственного университета, роскошные, большие, удобные, соответствующие всем современным требованиям”, - сказал президент.
По его словам, когда наши спортсмены, наши замечательные спортсмены в разных частях света, на разных спортивных площадках поднимают Армянский триколор или звучит наш гимн, естественно, каждый армянин, каждый гражданин Республики Армения наполняется гордостью. Но главное, думаю, также в том, что они становятся символами, и молодое поколение, дети начинают следовать за ними.
С уверенностью говорю, что Армения стала шахматной страной, потому что у нас был Тигран Петросян. В Армении развивается футбол, правда, первенство идёт не так уж успешно, но я уверен, что футбол в Армении имеет большое будущее, потому что здесь сидят парни "Арарата-73", которые просто нам привили чувство гордости. Я уверен, что даже вчерашний гол Генриха Мхитаряна вдохновил тысячи молодых людей, детей. Артур Алексанян, когда стал чемпионом в Рио, полагаю, что все армянские мальчики думали, дай Бог, они тоже станут олимпийскими чемпионами, чтобы удостоиться такого уважения и такого приёма. Ещё раз поздравляю вас с праздниками Нового года и Святого Рождества. Успеха всем нам, мира нашей стране, "- сказал в поздравительной речи президент Серж Саргсян.
10:48 27/12/2016  |  СпортАвтор фантастического гола Генрих Мхитарян рассказал, как ему пришло в голову использовать “удар скорпиона”
09:55 27/12/2016  |  СпортЖозе Моуринью о шедевре Мхитаряна: он забил самый красивый гол в своей карьере