IDeA հիմնադրամի աջակցությամբ Հայաստան է տեղափոխվել 37 սիրիահայ 12/27/2016 11:04 | ԼՐԱՀՈՍ
IDeA հիմնադրամի «Աջակցություն սիրիահայերին» նախաձեռնության շրջանակներում մինչ օրս Հալեպից Հայաստան է տեղափոխվել 37 սիրիահայ։
«Հալէպ» հայրենակցական բարեսիրական կազմակերպությանը Հայաստան տեղափոխվելու ցանկություն է հայտնել եւս 18 հոգի:
Հոկտեմբերին 15-ին IDeA հիմնադրամը հայտարարել էր սիրիահայերի աջակցության նպատակով 250 հազար ԱՄՆ դոլար հատկացնելու մասին: Այս ֆինանսական հատկացումը բաշխվում է չորս գործընկերների ՝Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության, «Առաքելություն Հայաստան» (MissionArmenia) հասարակական կազմակերպության, «Հալէպ» հայրենակցական բարեսիրական կազմակերպության եւ «RepatArmenia» հիմնադրամի միջեւ` հետեւյալ ուղղություններով ծրագրերի մշակման եւ իրագործման համար.
· աջակցություն նրանց, ովքեր շարունակում են մնալ Սիրիայում (ՀԲԸՄ);
· աջակցություն նրանց, ովքեր ժամանակավոր ապաստան են փնտրում Սիրիայի սահմաններից դուրս (Mission Armenia);
· աջակցություն նրանց, ովքեր որոշել են տեղափոխվել Հայաստան («Հալէպ»);
· աջակցություն Հայաստանում ինտեգրվելու ուաշխատանք գտնելու հարցում («Repat Armenia»):
«Աջակցություն սիրիահայերին» նախաձեռնության շրջանակում սիրիահայերի կարիքների գնահատման նպատակով «Առաքելություն Հայաստան» եւ Repat Armenia կազմակերպություններն անցկացրել են քննարկումներ, մշակել ծրագրեր, որոնց մեկնարկը կտրվի 2017թ.-ի հունվարին:
IDeA-ի տրամադրած միջոցներով «Առաքելություն Հայաստան» կազմակերպությունը 2017թ. հունվարից կսկսի հոգալ Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի համար բնակարանների վարձակալության ծախսերը:
Սիրիահայերին աջակցելու IDeA հիմնադրամի կոչին միացել են տարբեր կազմակերպություններ եւ անհատներ, որոնց նվիրատվությունների ընդհանուր գումարը կազմում է 10 միլիոն 784 հազար դրամ:
Բոլոր նրանք, ովքեր ցանկանում են դրամական աջակցություն ցուցաբերել ՀԲԸՄ-ին, «Առաքելություն Հայաստան», «Հալէպ» եւ Repat Armenia կազմակերպություններին, կարող են նրանց հաշվեհամարներին վերաբերող տեղեկատվությունը գտնել այս հղումով:
Կացարանի կամ աշխատատեղի տրամադրման, դասընթացների կազմակերպման եւ այլ առաջարկները կարող եք ուղղել [email protected] էլ.փոստովկամ +374 (0) 60 700801 հեռախոսահամարով:

Фонд IDeA помогает сирийским армянам перебраться из Алеппо в Армению 12/27/2016   15:46  |  Лента новостей
В рамках инициативы фонда IDeA «Помощь сирийским армянам» на сегодняшний день в Армению прибыли 37 сирийских армян из Алеппо.
Как сообщает пресс-служба фонда, в земляческую благотворительную общественную организацию «Алеппо» обратились еще 18 человек и выразили желание переехать в РА.
Фонд IDeA 15 октября сообщал, что выделит на данном этапе 250 000 долларов (США), которые будут распределены между стратегическим партнером – Всеармянским благотворительным союзом (AGBU), реализующим программы помощи с первых же дней конфликта, и другими неправительственными организациями – RepatArmenia, Mission Armenia, «Алеппо», вовлеченными в программы по поддержке сирийских армян в Армении, для поддержки организации и реализации программ по следующим направлениям:
– помощь тем, кто продолжает оставаться в Сирии (AGBU);
– помощь тем, кто ищет временного пристанища за пределами Сирии (Mission Armenia);
– помощь тем, кто принял решение приехать в Армению («Алеппо»);
– помощь в интеграции и трудоустройстве в Армении (Repat Armenia).
Средства будут распределяться в соответствии с масштабами и спецификой каждой программы.
В рамках инициативы фонда IDeA «Помощь сирийским армянам» с целью оценить потребности сирийских армян организации Mission Armenia и Repat Armenia провели обсуждения и разработали программы, которые будут запущены в январе 2017 года.
«Все лица и организации, желающие присоединиться к данной инициативе, могут поддержать указанные организации напрямую либо через специальные счета IDeA. Подробная информация о счетах организаций-партнеров и IDeA доступна по данной ссылке.
Лица и организации, желающие оказать содействие AGBU, Mission Armenia, “Алеппо” и RepatArmenia путем предоставление жилья, рабочих мест, курсов по обучению и др., могут отправить предложения по электронной почте: [email protected], а также сообщить по телефону: +374 (0) 60 700801», – говорится в заявлении фонда.
16:41 15/12/2016  |  Лента новостейКарен Карапетян отметил вклад сирийских армян в бизнес-культуру в Армении
16:29 21/11/2016  |  Лента новостейЕще 13 сирийских армян прибыли из Алеппо в Армению
15:36 18/10/2016  |  Лента новостейПредставитель ООН на встрече с омбудсменом Армении заявил о готовности поддержать сирийских армян