Ձերբակալվել են Բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալության պետը և վերափորձաքննության բաժնի պետը 12/27/2016 11:27 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում կաշառք ստանալու կասկածանքով ձերբակալվել են ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմի ՀՀ բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալության պետ Ա.Ս.-ն և նույն գործակալության վերափորձաքննության բաժնի պետ Ա.Պ.-ն: Այս մասին հայտնում է ԱԱԾ լրատվական ծառայությունը:
Ըստ ձեռք բերված նախնական տվյալների՝ ՀՀ բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալությունում ձևավորվել և տևական ժամանակ գործել է կոռուպցիոն սխեմա, որի միջոցով պաշտոնատար անձինք ստացել են կաշառքներ և դրանք փոխանցել իրենց վերադասներին:
Մասնավորապես, բժշկասոցիալական փորձաքննությունների տարածքային մի շարք հանձնաժողովների անդամներ, ի պաշտոնե լիազորված լինելով իրականացնել համապատասխան փորձաքննություններ, քաղաքացիներին օրենքով նախատեսված հաշմանդամության խումբ որոշելու դիմաց նրանցից վերցրել են 20-40 հազար ՀՀ դրամի չափով գումարներ: Այնուհետև, ապօրինի և համակարգային բնույթ կրող եղանակով գոյացած գումարները հանձնաժողովների նախագահները բաժանել են անդամների միջև, իսկ մի մասն էլ՝ թողտվության համար պարբերաբար հանձնել բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալության պետին:
Գործակալության պետի աշխատասենյակում կատարված խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել է հանձնաժողովների նախագահներից այդ օրվա ընթացքում ստացված, որոշակի ժամանակահատվածում հավաքագրված գումարների հերթական մասնաբաժինը՝ 2.547.000 ՀՀ դրամ և 600 ԱՄՆ դոլար, որի գերակշռող մասը եղել է ծրարված։
Պարզվել է, որ վերոնշյալ կոռուպցիոն շղթայում ներգրավված է եղել բժշկասոցիալական փորձաքննական մարզային առնվազն ինը, Երևան քաղաքի երկու հանձնաժողովի նախագահ, ինչպես նաև վերափորձաքննության բաժնի պետը:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311 հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով (մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ կաշառք ստանալը):
Նախաքննությունը շարունակվում է: Միջոցներ են ձեռնարկվում կոռուպցիոն սխեմային ենթադրյալ առնչություն ունեցող այլ անձանց բացահայտելու և նրանց գործողություններին պատշաճ իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

В Минтруда и по соцвопросам Армении выявлена коррупционная схема, есть задержанные - СНБ 12/27/2016   12:26  |  Криминальная хроника
Двое высокопоставленных сотрудников Министерства труда и по социальным вопросам Армении задержаны по подозрению в получении взятки.
“В результате проведенных сотрудниками Службы национальной безопасности Армении оперативно-розыскных мероприятий по подозрению в получении взятки задержаны начальник Агентства по медико-социальной экспертизе Министерства труда и по социальным вопросам Армении А.С. и руководитель отдела повторной экспертизы того же Агентства А.П”, - говорится в сообщении пресс-центра СНБ Армении.
Согласно предварительным данным, в Агентстве по медико-социальной экспертизе была сформирована и длительное время действовала коррупционная схема, посредством которой должностные лица получали взятки и передавали вышестоящим чиновникам.
В частности, как отмечается в сообщении, члены ряда территориальных комиссий по медико-социальной экспертизе, обладая полномочиями по проведению соответствующих экспертиз, за предоставление гражданам группы инвалидности требовали у них денежные суммы в размере 20-40 тысяч драмов. Затем председатели комиссий делили незаконно полученные деньги между членами комиссии, а часть этой суммы периодически передавали начальнику Агентства по медико-социальной экспертизе за попустительство.
“В результате проведенного в кабинете начальника Агентства обыска обнаружены деньги, полученные от глав комиссий в течение этого дня, а также собранная в определенный период сумма в размере 2 млн. 547 тысяч драмов и $600, большая часть из которых находилась в конвертах. Установлено, что в коррупционную цепочку были вовлечены как минимум председатели девяти областных комиссий и двух ереванских комиссий по медико-социальной экспертизе, а также начальник отдела повторной экспертизы”, - говорится в сообщении.
По факту предполагаемого преступления возбуждено уголовное дело по признакам пункта 2 части 3 статьи 311 (Получение взятки группой должностных лиц по предварительному сговору) УК Армении.
Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры по выявлению других лиц, предположительно причастных к коррупционной схеме и даче должной правовой оценки их действиям.