Անցնող տարում ՄԻՊ-ի աշխատակազմը 4982 դիմում է ստացել 12/27/2016   17:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ումարդ իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը 2016 թվականի ընթացքում ստացել է 4982 գրավոր ու բանավոր դիմում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` տարեկան ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ ումարդ իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Դիմումներից 1043-ն եղել են գրավոր, 939-ը` գրավոր: Ամենաշատը՝ 625 դիմում ստացվել է ոստիկանության դեմ, 300-ը՝ քրեակատարողական հիﬓարկների, 225-ը՝ պաշտպանության նախարարության, 146-ը՝ ԴԱՀԿ-ի, 24-ը՝ քննչական կոմիտեի և այլն»,- նշեց Թաթոյանը:
Ըստ նրա` այդ դիմումների հիման վրա ՄԻՊ արագ արձագանքման խմբերը 198 այց են կատարել:
«Ամենաշատը պատասխանատվության ենթարկվել են ոստիկանության աշխատողները՝ 20-ից ավելի: Կան և՛ պաշտոնից ազատվածներ, և՛ լիազորությունները կասեցվածներ, և՛ տույժի ենթարկվածներ»,- ասաց նա:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը նաև հայտնեց, որ տույժի են ենթարկվել քրեակատարողական հիմնարկների աշխատողները, ինչպես նաև ոչ պատշաճ աշխատանքի համար կարգապահական տույժի է ենթարկվել Նուբարաշենի գիշերօթիկ դպրոցի աշխատակիցներից մեկը:
22:28 26/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանը հայազգի կալանավորի հարցով դիմել է Ուզբեկստանի ՄԻՊ-ին
13:01 21/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանը եւ ՌԴ մարդու իրավունքերի հանձնակատարը ստորագրել են համագործակցության մասին հուշագիր
14:36 20/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Բուլղարիայի դեսպանի հետ
09:07 10/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԻրավունքը պետք է լինի ոչ թե պատրանքային, այլ՝ իրական կյանքում սպառիչ իրացվող արժեք, Արման Թաթոյան
19:03 30/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ«Փոքր Մհեր» կրթահամալիրում բացահայտել են մտահոգիչ խնդիրներ. ՄԻՊ
17:01 25/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանը ՄԱԿ-ի հանձնակատարին է փոխանցել Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցները
10:30 24/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը Human Rights Watch-ի տնօրենի ուշադրությունը հրավիրել է ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի կիրառած բռնություններին
11:42 23/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՈւշադրություն է դարձվել խոշտանգման և վատ վերաբերմունքի ձևերի կանխարգելմանը
13:40 18/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանը քննարկել է նոր օրենսդրական փոփոխությունները՝ խոշտանգումների կանխարգելման ոլորտում

Аппарат омбудсмена Армении в уходящем году получил 4982 заявления 12/27/2016   18:23  |  Лента новостей
Аппарат омбудсмена Армении в течение уходящего 2016 года получил 4982 письменных и устных заявления.
Об этом, как сообщает “Арменпресс”, заявил на итоговой пресс- конференции омбудсмен Армении Арман Татоян.
“1043 заявления были изложены в письменной форме и 939 – в устной. Большая часть заявлений– 625 поступило против Полиции, 300 – против уголовно-исполнительных учреждений, 225 – против Министерства обороны, 146 – против СПИСА, 24 – против Следственного комитета РА и т.д.”, - отметил Татоян.
По его словам, на основании этих обращений группа быстрого реагирования Офиса омбудсмена РА совершила 198 визитов.
“Наибольшее число привлеченных  к ответственности среди сотрудников полиции – более 20 человек. Есть и освобожденные от должности, а также те, чьи полномочия были приостановлены, и те,  которые подверглись взысканию”, - сообщил омбудсмен.
Он также проинформировал, что взысканию подверглись и некоторые сотрудники уголовно-исполнительных учреждений.