ՀՀ քննչական կոմիտեի և ԻԻՀ վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության միջև կստորագրվի համագործակցության երկամյա ծրագիր 12/26/2016   13:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը Թեհրանում հանդիպել է ԻԻՀ վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության նախագահ Նասեր Սերաջիի հետ: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների իրավապահ մարմինների միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը, այդ նպատակով մշակված իրավական կառուցակարգերը: Կարևորվել է արդյունավետ փոխգործակցությունը` մասնավորապես անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարում միմյանց իրավական օգնություն ցուցաբերելու, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, կիբեր և կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման, քննության առանձնահատկությունների վերաբերյալ փորձի փոխանակման, քաղաքացիների ու իրավաբանական անձանց իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության ոլորտում:
Ի կատարումն Երևանում ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի` պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ ստորագրել համագործակցության երկամյա ծրագիր, որի շրջանակներում երկուստեք կարևորված վերոնշյալ հարցերի վերաբերյալ կկազմակերպվեն համատեղ միջոցառումներ, քննարկումներ:
Բանակցությունների ավարտին տեղի է ունեցել մամուլի ասուլիս, որի ժամանակ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը և ԻԻՀ վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության նախագահ Նասեր Սերաջին պատասխանել են լրագրողների հարցերին:
Աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ ՔԿ նախագահը հանդիպումներ է ունեցել նաև ԻԻՀ Արդարադատության իշխանության առաջին տեղակալ պարոն Ղոլամհոսեին Մոհսենի Էժեիի, ԻԻՀ դատական իշխանության սոցիալական և հանցագործությունների կանխարգելման հարցերով տեղակալ Մոհամադ Բաղեր Օլֆաթի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում կողմերը ընդգծել են հանցավորության դեմ պայքարում, քրեական գործերի քննության ընթացքում համագործակցության կարևորությունը` քրեորեն արգելված արարքներ թույլ տված անձանց պատժի անխուսափելությունն ապահովելու,  մարդու իրավունքներն պաշտպանելու ուղղությամբ:
Քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ` նախանշելով համագործակցությունը զարգացնելու մի շարք նոր ուղղություններ:

СК Армении и Организация генинспекции Ирана подпишут двухлетнюю программу сотрудничества 12/26/2016   13:36  |  Лента новостей
Председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян в Тегеране встретился с председателем Организации генеральной инспекции Исламской Республики Иран Насером Сераджем.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, стороны выразили удовлетворение сформировавшимся между правоохранительными органами двух стран эффективным сотрудничеством и разработанными с этой целью правовыми механизмами. Была отмечена важность плодотворного сотрудничества, в частности, в деле оказания правовой помощи в борьбе против транснациональной преступности, незаконного оборота наркотических средств, в сфере обмена опытом относительно раскрытия кибер и коррупционных преступлений, особенностей расследования, защиты прав и свобод граждан и юридических лиц.
Во исполнение подписанного в Ереване меморандума о взаимопонимании была достигнута договоренность о подписании двухлетней программы сотрудничества, в рамках которой будут организованы совместные мероприятия, обсуждения касательно вышеуказанных вопросов, которым придают важное значение обе стороны.
По итогам переговоров состоялась пресс-конференция, в ходе которой председатель Следственного комитета РА Агван Овсепян и председатель организации Генеральной инспекции Исламской Республики Иран Насер Серадж ответили на вопросы журналистов.
В ходе рабочего визита председатель СК РА провел встречи с первым заместителем главы судебной власти ИРИ, господином Голамхосейном Мохсени Эджеи и заместителем главы судебной власти по социальным вопросам и предупреждению преступлений Мохаммадом Багером Олфатом.
На встречах стороны подчеркивали важность сотрудничества, направленного на борьбу с преступностью, обеспечение при расследовании уголовных дел неизбежности наказания лиц, совершивших запрещенные уголовным законодательством деяния, и защиту прав человека.
Обсуждался широкий круг вопросов, представляющих обоюдный интерес. Стороны наметили ряд новых направлений для развития сотрудничества.