Սերժ Սարգսյան. Մեր կառավարությունը հնարավորություն է ընձեռում բոլորիս արդյունավետ համագործակցության նոր հիմքեր դնել 12/22/2016   19:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ Հանրապետության Նախագահի անունից այսօր Նախագահի նստավայրում ընդունելություն է կազմակերպվել Հայաստանի գործարար համայնքի ներկայացուցիչների համար: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է գործարարներին գալիք տոների առթիվ և 2017 թվականին մաղթել հաջողություններ:
Նախագահի խոսքը Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ գործարարների ընդունելության ժամանակ
Սրտանց ողջունում եմ ձեզ և բարի գալուստ մաղթում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի նստավայր: Տարիներ շարունակ ձևավորված ավանդույթի համաձայն մենք հանդիպում ենք տարեվերջին, որպեսզի հրաժեշտ տանք անցնող տարուն, ամփոփենք եղածն ու արածը և նախանշենք ապագայի անելիքները:
Ձեռներեցները յուրաքանչյուր հասարակության ամենաաշխույժ խավերից մեկն են: Մենք ձեռնարկատիրության հաջող աշխատանքով ենք ստեղծում նոր աշխատատեղեր, նոր ապրանքներ և նոր ծառայություններ:
Գործարարության ամենաանհրաժեշտ նախապայմանն է անհատական նախաձեռնությունը: Դուք արդեն իսկ առանձնացել եք Հայաստանում ձեր ծավալած գործունեությամբ, ուստի և ձեզանից յուրաքանչյուրի աշխատանքը պետք է լինի իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում:
Հենց այս տրամաբանությամբ է սկսել իր աշխատանքներն արդեն հարյուր օրը բոլորած մեր նոր կառավարությունը: Գալիք տարվա և ապագայի համար մաղթում եմ, որ կառավարության և ձեռներեցների համագործակցությունը ամրապնդվի ավելի բարձր մակարդակի վստահությամբ:
Անշուշտ, վստահությունը չափելի միավորներ չունի: Այնուամենայնիվ, բոլորս մեր առօրյայից անգամ գիտենք, որ առանց վստահության որևէ նոր գործ իրականություն դառնալ չի կարող: Այն իրագործելու համար անհրաժեշտ է բազմաթիվ անհատների և կազմակերպությունների համատեղ ջանք:
Մեր կառավարությունը հնարավորություն է ընձեռում բոլորիս արդյունավետ համագործակցության նոր հիմքեր դնել՝ հանուն մեր ապագա զարգացման: Այս առումով ես ակնկալում եմ, որ կառավարությունը մատուցելու է որակյալ ծառայություն՝ լինելով ձեր վստահելի գործընկերը:
Վերջին տարիներին իրականացված հետևողական աշխատանքի շնորհիվ էապես փոխվել է Հայաստանի արտաքին տնտեսական միջավայրը: Այդ աշխատանքի արդյունքում փոխվել են տնտեսական աճ ապահովող գործոնները: Սակայն, պետք է նշեմ, որ որոշ արտաքին մարտահրավերներ ի հայտ են եկել և զարգացել են շատ ավելի արագ, քան մենք հասցրել ենք դրանց հարմարվել:
Մի բան ակնհայտ է՝ մեզ անհրաժեշտ է զարգացման արագընթաց աճ: Իսկ դա, իր հերթին, անհրաժեշտ է դարձնում տնտեսական զարգացման նոր շեշտադրումների որդեգրումը:
Ռեսուրսների արտաքին ներհոսքի նվազման պայմաններում գերակա է դարձել արտահանման միջոցով տնտեսական աճի խթանումը: Առաջին քայլերն այդ ուղղությամբ արվել են արտահանմանն ուղղված քաղաքականության նախաձեռնմամբ:
2015-2016թթ-ի արդեն եղած տվյալներից կարելի է եզրակացնել, որ տնտեսությունն ունի որոշակի ներուժ՝ այդ ուղղությամբ զարգանալու համար: Արտահանման և ներմուծման հարաբերակցության 2016թ-ի հունվար-նոյեմբեր ամիսների ցուցանիշները թույլ են տալիս պնդելու, որ արտահանումը պետք է լինի այն շարժիչ ուժը, որ կապահովի հետագա արագընթաց տնտեսական աճը:
Այս ուղղությամբ, սակայն, հարկ է աշխատել, և չապավինել միայն պետության ռեսուրսներին: Կարևորագույն խնդիր է մասնավոր հատվածի ներուժի ամբողջական բացահայտումը՝ կառավարության կողմից որդեգրված պետականի և մասնավորի գործակցության բոլոր հնարավոր ձևաչափերի օգտագործմամբ:
Հայաստանի Հանրապետության մուտքը Եվրասիական տնտեսական միություն դյուրացրեց ապրանքների և ծառայությունների շարժն ավելի քան 180 մլն բնակիչ ունեցող շուկայում: Սակայն, չնայած ակնհայտ առաջընթացին, մենք դեռևս շատ անելիք ունենք Հայաստանի արտահանման ներուժն ամբողջովին օգտագործելու համար:
Մեր գործարարներն ու պետական մարմինները միասին՝ ձեռք ձեռքի տված՝ կարող են լուծումներ գտնել մեր առջև ծառացած խնդիրների համար: Այստեղ ոչ միայն մեր պաշտոնյաների նախանձախնդիր և հետևողական վարքն է անհրաժեշտ, այլ նաև գործարարի ստեղծագործական միտքը: Մենք միասին պետք է առաջ քաշենք նոր գաղափարներ, իրականացնենք նոր շուկաների ուսումնասիրություն, ագրեսիվորեն թիրախավորենք այդ նոր շուկաները: Այստեղ, երևի, ամենաընդունելին է «ագրեսիվ» բառի օգտագործումը՝ ուրիշ տեղ ագրեսիվությունն օգուտ չի տալիս:
Օրինակ, Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում արդեն ձևավորված դեղամիջոցների միասնական շուկան լայն հնարավորություն է ստեղծում այդ ոլորտի հայկական ձեռնարկությունների՝ հատկապես Պատշաճ արտադրական պրակտիկա ունեցողների համար: Այժմ հարկավոր է, որ մեր արտադրողները խիստ առարկայական, հստակ խնդիրներ բարձրացնեն մեր կառավարության համապատասխան օղակների առջև, որպեսզի վերջիններս էլ աջակցեն հայկական արտադրանքի առաջխաղացմանն այդ ընդհանուր շուկայում:
Ասածս կարևոր է ոչ միայն այս ապրանքատեսակի և այս շուկայի համար: Նմանատիպ հեռանկարները և հնարավորությունները բազմաթիվ են, ընդ որում, ոչ միայն ԵԱՏՄ-ում, այլև այլ տարածաշրջաններում:
Մեր առաջնահերթ խնդիրն է ամրապնդել կառավարության և գործարար համայնքի փոխվստահությունը՝ նպաստելով մեր հայրենիքի զարգացմանը: Ես շատ լավ գիտեմ, որ ձեզանից ոչ մեկը բաց ու շիտակ խոսակցությունից խուսափողը չէ: Վստահ եղեք, որ ի դեմս կառավարության դուք կգտնեք արժանի զրուցակից:
Հարկ է միասնական ջանքերի համադրմամբ նոր հեռանկարներ բացել մեր երկրի համար: Վստահ եմ, որ գալիք մի քանի տարիները մեզ համար բեկումնային են լինելու: Ես ինքս լավատես եմ և ակնկալում եմ, որ դուք էլ լավատեսությամբ տոգորված աշխատելու եք հանուն մեր ընդհանուր ապագայի:
Խոսքս ամփոփելով՝ սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիդ Ամանորի կապակցությամբ: Առաջին հերթին բոլորիդ մաղթում եմ քաջառողջություն և երջանկություն: Ձեր ընտանիքներին մաղթում եմ արևշատություն և խաղաղություն: Ձեր ձեռնարկներին մաղթում եմ հաջողություն, ձեր կազմակերպություններին՝ համերաշխություն և, որ շատ կարևոր է, կայուն շահութաբերություն:

Серж Саргсян – бизнесменам: Армении необходим ускоренный рост и новые акценты экономического развития 12/23/2016   00:12  |  Лента новостей
По случаю праздников Нового Года и Святого Рождества от имени президента Армении сегодня в резиденции главы государства состоялся торжественный приём для представителей предпринимательского сообщества. Президент РА Серж Саргсян поздравил предпринимателей с наступающими праздниками и пожелал успехов в 2017 году.
Речь президента приводит пресс-служба главы государства:
Сердечно приветствую вас, и добро пожаловать в резиденцию Президента Республики Армения. Согласно годами сформированной традиции, мы встречаемся в конце года, чтобы попрощаться с уходящим годом, подытожить случившееся и сделанное, наметить дела на будущее.
Предприниматели - один из самых активных слоёв любого общества. Успешной работой бизнеса мы создаем новые рабочие места, новые товары и новые услуги.
Самой необходимой предпосылкой предпринимательства является индивидуальная инициатива. Вы уже выделились своей деятельностью в Армении, следовательно, и работа каждого из вас должна быть в центре внимания властей.
Именно с этой логикой начало свою работу наше новое правительство, которому уже исполнилось сто дней. В наступающем году и на будущее желаю, чтобы сотрудничество Правительства и предпринимателей укрепилось более высоким уровнем доверия.
Несомненно, доверие не имеет единиц измерения. Тем не менее мы все из наших будней знаем, что без доверия никакое новое дело не может стать реальностью. Для его осуществления необходимы совместные усилия многих личностей и организаций.
Наше правительство предоставляет возможность всем нам заложить новые основы плодотворного сотрудничества во имя нашего будущего развития. В этом плане я ожидаю, что правительство будет оказывать качественные услуги, являясь вашим надёжным партнёром.
Благодаря проделанной в последние годы последовательной работе, существенно изменилась внешняя экономическая среда Армении. В результате этой работы изменились обеспечивающие экономический рост факторы.
Однако, должен отметить, что определённые внешние вызовы проявились и развились намного быстрее, чем мы успели к ним приспособиться.
Очевидно одно: нам необходим ускоренный рост развития. А это, в свою очередь, делает необходимым принятие новых акцентов экономического развития.
В условиях уменьшения внешнего вливания ресурсов приоритетом стало стимулирование экономического роста посредством экспорта. Первые шаги в этом направлении сделаны посредством инициирования политики, направленной на экспортирование.
Из уже имеющихся данных 2015-2016 гг. можно сделать вывод, что экономика имеет определённый потенциал, для того, чтобы развиваться в этом направлении. Показатели соотношения экспорта и импорта в январе-ноябре 2016 г. позволяют утверждать, что экспорт должен быть той движущей силой, которая обеспечит будущий ускоренный экономический рост.
В этом направлении, однако, необходимо работать, и не уповать только на государственные ресурсы. Важнейшая задача - полноценное выявление потенциала частного сектора с использованием всех возможностей государственно-частного партнерства, как это сформулировано правительством.
Вступление Республики Армения в Евразийский экономический союз облегчило движение товаров и услуг на рынке, имеющем более чем 180 млн жителей. Однако, несмотря на очевидный прогресс, нам всё ещё многое предстоит сделать для полноценного использования экспортного потенциала Армении.
Наши предприниматели и государственные органы вместе, рука об руку могут найти решения стоящих перед нами проблем. Здесь не только нужно ревностное и последовательной поведение наших чиновников, но и творческая мысль предпринимателя. Мы вместе должны выдвигать новые идеи, осуществлять исследования новых рынков, агрессивно прицеливаться к этим новым рынкам. Здесь, наверное, самое приемлемое применение слова "агрессивно", в других местах агрессивность не дает пользы.
Например, уже сформированный в рамках Евразийского экономического союза единый рынок лекарственных средств создаёт широкие возможности для армянских предприятий этой сферы, в особенности для имеющих Должную производственную практику. Сейчас нужно, чтобы наши производители ставили строго предметные, четкие вопросы перед соответствующими звеньями нашего правительства, чтобы последние помогали продвижению армянской продукции на этом общем рынке.
Сказанное мною важно не только для этих видов продукции и для этого рынка. Подобных перспектив и возможностей множество, между прочим, не только в ЕАЭС, но и в других регионах.
Наша приоритетная задача - укрепить взаимное доверие правительства и делового сообщества, способствуя развитию нашей родины. Я очень хорошо знаю, что никто из вас не избегает открытого и прямого разговора. Будьте уверены, что в лице правительства вы найдёте достойного собеседника.
Необходимо, объединив общие усилия, открыть новые перспективы для нашей страны. Уверен, что наступающие несколько лет для нас будут переломными. Я сам оптимист и ожидаю, что и вы, преисполнившись оптимизма будете работать во имя нашего общего будущего.
Завершая выступление, сердечно поздравляю всех вас с Новым годом. В первую очередь всем вам желаю доброго здоровья и счастья. Вашим семьям желаю благополучия и мира. Вашим предприятиям желаю успеха, вашим организациям - солидарности и, что очень важно, стабильной доходности.