Ադրբեջանական զինուժը ականանետերից արկակոծել է հայկական բնագծերը 12/23/2016 10:27 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Դեկտեմբերի 22-ի լույս 23-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային և ականանետային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 65 անգամ, որի ընթացքում հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 1200 կրակոց: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել արևելյան /Ակնա/ և հարավարևելյան /Մարտունի/ պաշտպանական հատվածներում: Միայն Մարտունու ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը հայկական բնագծերն արկակոծել է 14 անգամ, որից 9-ը՝ 60 մմ-ոց, 5-ը՝ 82 մմ-ոց ականանետերից:
Հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու նպատակով ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները՝ հիմնականում Մարտունու ուղղությամբ, դիմել են պատժիչ գործողությունների և նրան ստիպել ձեռնպահ մնալ հետագա սադրիչ քայլերից:
Ինչպես շփման գոտու նշված հատվածում, այնպես էլ պաշտպանական մյուս ուղղություններում հայկական ստորաբաժանումները շարունակել են վստահորեն իրականացնել առաջադրված մարտական խնդիրը և հակառակորդին պարտադրել իրենց կամքը:

Подразделения Армии обороны Карабаха подавили наступательную активность ВС Азербайджана, прибегнув к карательным мерам - Минобороны НКР 12/23/2016   10:38  |  Карабахский конфликт
В ночь на 23-е декабря по всей протяженности линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня порядка 65 раз, произведя в сторону армянских позиций более 1200 выстрелов из стрелкового оружия и минометов различных калибров, сообщает пресс-служба Министерства обороны НКР.
Наиболее интенсивные нарушения были зафиксированы на восточном (Акна) и юго-восточном (Мартуни) направлениях. Только в направлении Мартуни азербайджанские ВС обстреляли армянские оборонительные рубежи 14 раз, из которых девять - из 60-мм минометов, а пять - из 82-мм минометов.
"Для подавления активности противника передовые подразделения Армии обороны прибегли к карательным мерам, в основном, в направлении Мартуни, и принудили противника воздержаться от дальнейших провокационных шагов. Как на указанных участках, так и других оборонительных направлениях армянские подразделения продолжают уверенно выполнять поставленную перед ними боевую задачу и диктовать противнику свою волю”, - говорится в сообщении.
Как отметили в Минобороны НКР, в настоящее время ситуация по всей протяженности передовой сравнительно спокойная.