Քննչական կոմիտեն նոր մանրամասներ է ներկայացրել Սպիտակում օրերս տեղի ունեցած ողբերգական դեպքից 12/22/2016   14:41  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում շարունակվում է Սպիտակում երկու մանկահասակ երեխաների սպանության և 45-ամյա կնոջ մահվան դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ քննիչի մասնակցությամբ կատարված դատաբժշկական փորձաքննության նախնական տվյալների համաձայն՝ երեխաների մահվան պատճառ է հանդիսացել մեխանիկական  ասֆիքսիան, որն առաջացել է  կոշտ առարկայով պարանոցների օրգանների սեղմման հետևանքով։ Իսկ 45-ամյա կնոջ՝ Մ.Հովհաննիսյանի մահվան պատճառ է հանդիսացել կախվելու հետևանքով առաջացած մեխանիկական ասֆիքսիան։ Ըստ փորձագետների՝ երեխաները մահացել են ավելի վաղ, քան նրանց մայրը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2016 թվականի դեկտեմբերի 19-ին՝ ժամը 15։10-ի սահմաններում, ահազանգ է ստացվել, որ Սպիտակի բնակելի շենքերից մեկի շքամուտքում կին է ինքնասպան եղել։ Դեպքի վայրում՝ շքամուտքում, հայտնաբերվել է 1971թ. ծնված Մ.Հովհաննիսյանի դին՝ կախված վիճակում, իսկ տանը՝ նրա երկու մանկահասակ՝ 5 և 7 տարեկան երեխաները՝ մահացած։
Դեպքի առթիվ Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 110-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքերը պարզելու, բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։ Քննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել, որ կինը «դեպրեսիվ սինդրոմ՝ արտահայտված ընկճվածությամբ» ախտորոշմամբ 13.02.2014թ. հաշվառված է եղել  Սպիտակի ԲԿ հոգեբուժական կաբինետում և նրան հատկացվել են անտիդեպրեսիոն և հոգեմետ դեղեր:

Следственный комитет Армении сообщил новые подробности по делу о недавнем трагическом инциденте в Спитаке 12/22/2016   15:18  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета Армении по Лорийской области продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту убийства двух малолетних детей и смерти 45-летней женщины в Спитаке.
Как сообщает пресс-служба СК,  согласно предварительным данным проведенной с участием следователя судебно-медицинской экспертизы, причиной смерти детей стала механическая асфиксия, вызванная сдавливанием твердым предметаом органов шеи. А причиной смерти 45-летней М. Ованнисян стала механическая асфиксия, вызванная повешением. Согласно экспертам, дети скончались раньше своей матери.
Ранее СК сообщил, что 19-го декабря около 15:10 поступил сигнал о том, что в подъезде одного из жилых домов в городе Спитак женщина совершила самоубийство. На месте происшествия – в подъезде –  было обнаружено повешенное тело М.Арутюнян, 1971 года рождения, а в квартире – тела ее двоих малолетних детей, пяти и семи лет.
По данному факту следственным управлением по Лорийской области возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 104 (Убийство двух или более лиц) и части 1 статьи 110 (Доведение до самоубийства) УК РА. Проводятся необходимые следственные действия, направленные на установление обстоятельств произошедшего, обеспечение их полного, всестороннего и объективного исследования. Следствием добыты данные о том, что женщина с диагнозом “депрессивный синдром с выраженным подавленным состоянием” с 13 февраля 2014 года состояла на учете в психиатрическом центре медцентра Спитака и ей выдавали антидепрессанты и психотропные препараты. Предварительное следствие продолжается.