ՔԿ նախագահն Առողջապահության նախարարի ուշադրությունը հրավիրել է հոգեկան առողջության հետ խնդիրներ ունեցողների վրա 12/20/2016 18:14 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահը գրավոր դիմել է ՀՀ առողջապահության նախարարին՝ կարևորելով հոգեկան խանգարումով տառապող հիվանդների նկատմամբ շարունակական հսկողությունն ու բուժման իրականացումը։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
2015 թվականի ընթացքում ընտանիքի անդամների կողմից կատարված սպանությունների և դիտավորյալ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու դեպքերի վերաբերյալ ՀՀ ՔԿ վարույթում քննված քրեական գործերի ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ մի շարք ծանր հանցագործություններ կատարվել են հոգեկան առողջության հետ կապված խնդիրներ ունեցող անձանց կողմից։
Ընտանիքի անդամների կողմից կատարված սպանություններով քննված քրեական գործերից 2015 թվականին դատարան է ուղարկվել 13 քրեական գործ, որոնցից 6-ը՝ մեղադրական եզրակացություններով, իսկ 7-ը՝ բժշկական բնույթի հարկադրանքի միջոցներ կիրառելու մասին միջնորդություններով։
Ներկայացնելով ուսումնասիրությունների արդյունքները՝ ՀՀ առողջապահության նախարարին ուղղված գրության մեջ մասնավորապես նշվում է.
«Հոգեբուժական օգնության մասին» ՀՀ օրենքի 3-րդ հոդվածի 7-րդ կետի համաձայն՝ արտահիվանդանոցային հոգեբուժական օգնությունը ներառում է հոգեկան խանգարումով տառապող հիվանդների հայտնաբերում, հաշվառում ու շարունակական հսկողություն, կամ հոգեբուժական փորձաքննություն, կամ բուժում, կամ սոցիալական վերականգնում արտահիվանդանոցային պայմաններում:
2010 թվականի ապրիլի 1-ի թիվ 350-Ն ՀՀ կառավարության որոշման հավելվածով հաստատված արտահիվանդանոցային և հիվանդանոցային հոգեբուժական բժշկական օգնության տրամադրման կարգը մանրամասնում է արտահիվանդանոցային հոգեբուժական օգնության գործընթացը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով նաև հսկողական մեխանիզմներին:
Նշված 7 քրեական գործերից 4-ով քրեական օրենքով չթույլատրված արարք կատարած անձինք մինչ այդ արարքը կատարելն արդեն հաշվառված են եղել տարբեր հոգեբուժական հաստատություններում՝ որպես հոգեկան հիվանդներ, սակայն նրանց նկատմամբ շարունակական հսկողություն և բուժում չի իրականացվել: Անհրաժեշտ հսկողության բացակայությունը պայմաններ է ստեղծում հոգեկան խանգարումով տառապող հիվանդների կողմից կատարել ծանր հետևանքներ առաջացնող հանրորեն վտանգավոր արարքներ, անգամ կյանքից զրկել իրենց ընտանիքի անդամներին:
Հետագայում նմանատիպ դեպքերը կանխարգելելու նպատակով՝ խնդրվում է հանձնարարել համապատասխան ստորաբաժանմանը քննարկել նշված դեպքերը և հոգեկան խանգարումով տառապող հիվանդների նկատմամբ իրականացնել շարունակական հսկողություն և բուժում»:

Председатель СК Армении обратил внимание главы Минздрава на пациентов с психическими расстройствами 12/21/2016   09:48  |  Лента новостей
Председатель Следственного комитета Армении направил министру здравоохранения страны письменное обращение, придав важность непрерывному контролю за страдающими психическими расстройствами пациентами и проведению их лечения, сообщает пресс-служба СК.
По результатам изучения расследованных в течение 2015 года в производстве СК РА уголовных дел по фактам убийств и умышленного причинения тяжкого вреда, было установлено, что ряд тяжких преступлений были совершены лицами, имеющими проблемы с психическим здоровьем.
Из расследованных в 2015 году уголовных дел по фактам убийств, совершенных членами семьи, в суд было направлено 13 уголовных дел, шесть из них – с обвинительным заключением, а остальные семь – с ходатайствами о применении принудительных мер медицинского характера.
В адресованном министру здравоохранения письме, в частности, отмечается:
“Согласно пункту 7 статьи 3 закона РА “О психиатрической помощи”, амбулаторная психиатрическая помощь включает в себя выявление пациентов, страдающих психическими расстройствами, постановку их на учет и непрерывный контроль или проведение психиатрической экспертизы или лечения, или их социальную реабилитацию в амбулаторных условиях.
Порядок оказания амбулаторной и стационарной психиатрической медицинской помощи, утвержденный приложением к решению правительства  № 350-Ն от 1 апреля 2010 года, подробно описывает процесс оказания амбулаторной психиатрической помощи, уделяя особое внимание механизмам контроля.
По четырем из 7 вышеуказанных уголовных дел лица, совершившие недопустимые уголовным законодательством деяния, до совершения этого деяния уже стояли на учете в разных психиатрических медучреждениях как душевнобольные, однако в отношении них не осуществлялись непрерывный контроль и лечение. Отсутствие необходимого контроля создает страдающим тяжелыми психическими расстройствами лицам условия для совершения влекущих тяжкие последствия общественно опасных деяний вплоть до лишения членов своей семьи жизни.
С целью предупреждения в дальнейшем подобных случаев, прошу поручить соответствующему подразделению обсудить указанные случаи и осуществлять непрерывный контроль за лицами, страдающими психическими расстройствами, и их лечение.