Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ 12/20/2016   16:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ, ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Օրակարգի շրջանակներում ՀՀ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը զեկուցել է «Հայաստանի Հանրապետությունում ռադիոակտիվ թափոնների և աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման հայեցակարգի» նախագիծը:
Հայեցակարգի մշակումը բխում է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարությունից և կոչված է ապահովելու ատոմային էներգիայի անվտանգ օգտագործման քաղաքականության շարունակականությունը` հիմնվելով Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների, Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության անվտանգության չափանիշների, ինչպես նաև ռադիոակտիվ թափոնների և աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման միջազգային առաջատար փորձի վրա: Այն նպատակաուղղված է Հայաստանում ռադիոակտիվ թափոնների և աշխատած միջուկային վառելիքի կառավարման համակարգի առավել կատարելագործմանը, ռադիոակտիվ նյութերի հետ գործունեություն իրականացնող սուբյեկտների, ինչպես նաև պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջև համագործակցության զարգացմանը:
Նախագծի քննարկման արդյունքում Հանրապետության Նախագահը, կարևորելով փաստաթղթի ընդունման անհրաժեշտությունը, հանձնարարել է ՀՀ վարչապետին՝ ՀՀ փոխվարչապետի և Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի հետ քննարկել և առաջարկություն ներկայացնել «Հայաստանի Հանրապետությունում ռադիոակտիվ թափոնների և աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման հայեցակարգի» դրույթներից բխող ՀՀ կառավարության ռազմավարության մշակման ժամկետների վերաբերյալ:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Անվտանգության խորհրդի անդամներին զեկուցել է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը 2018թ. Հայաստանում անցկացնելու մասին հարցը, որի վերաբերյալ հանձնարարական էր ստացել Հանրապետության Նախագահի հետ դեկտեմբերի 2-ին ունեցած աշխատանքային հանդիպման ժամանակ: Խորհրդի նիստում որոշվել է ստեղծել Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի նախապատրաստման միջգերատեսչական հանձնաժողով:
Նախագահը հանձնարարել է կառավարությանը՝ մեկամսյա ժամկետում ապահովել Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի նախապատրաստման և անցկացման գործողությունների ծրագրի մշակումը և ներկայացումը ՀՀ Նախագահի հաստատմանը: Հանձնարարվել է նաև ձևավորել Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպությունում ՀՀ Նախագահության նախապատրաստման և անցկացման հարցերով քարտուղարություն:
Ազգային անվտանգության խորհրդի անդամները լսել են նաև ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանի զեկույցը ՀՀ կառավարության 2009թ. հուլիսի 2-ի N 27 արձանագրային որոշմամբ հավանության արժանացած՝ ՀՀ ժողովրդագրական քաղաքականության ռազմավարության և Ռազմավարության իրականացումն ապահովող միջոցառումների ցանկի (2009-2035թթ.) իրականացման արդյունքների և ոլորտի հետագա զարգացման տեսլականի վերաբերյալ:

Президент Армении провел заседание Совета нацбезопасности 12/20/2016   17:53  |  Лента новостей
Президент Республики Армения, председатель Совета национальной безопасности РА Серж Саргсян сегодня созвал заседание Совета национальной безопасности.
Как сообщает пресс-служба главы государства, в рамках повестки дня заседания министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашот Манукян представил проект “Концепции по безопасному управлению радиоактивными отходами и отработанным ядерным топливом в РА”.
Разработка концепции исходит из Стратегии национальной безопасности РА и призвана обеспечить продолжение политики по безопасному использованию атомной энергии, основываясь на взятых Арменией на себя в соответствии с международными договорами обязательствах, стандартах безопасности Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ), а также на передовом международном опыте по безопасному управлению радиоактивными отходами и отработанным ядерным топливом. Она нацелена на дальнейшее совершенствование в Армении системы управления радиоактивными отходами и отработанным ядерным топливом, развитие сотрудничества между субъектами, деятельность которых связана с радиоактивными материалами, а также органами государственного управления и местного самоуправления.
По итогам обсуждения проекта президент Армении, заявив о необходимости принятия документа, поручил премьер-министру страны совместно с вице-премьером и министром энергетических инфраструктур и природных ресурсов обсудить и представить предложение относительно сроков разработки стратегии правительства, исходящей из положений “Концепции по безопасному управлению радиоактивными отходами и отработанным ядерным топливом”.
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян доложил членам Совета национальной безопасности о планах проведения в 2018 году саммита Международной организации Франкофонии в Армении. В этой связи он получил поручение на состоявшейся 2 декабря рабочей встрече с президентом Армении. В ходе заседания СНБ РА принято решение о создании межведомственной комиссии по подготовке саммита МОФ в Армении.
Глава государства поручил правительству в течение месяца обеспечить разработку программы мероприятий по подготовке и проведению саммита МОФ и представить на утверждение президента. Поручено также сформировать секретариат по вопросам  председательства Армении в Международной организации Франкофонии.
Члены Совета национальной безопасности Армении также выслушали доклад министра труда и социальных вопросов республики Артема Асатряна относительно результатов реализации принятой протокольным решением правительства РА №27 от 2 июля 2009 года Стратегии демографической политики РА и перспектив дальнейшего развития сферы.