Տոնական օրերին ՍԱՊԾ-ն վերահսկողություն կիրականացնի 12/19/2016 15:27 | ԼՐԱՀՈՍ
ՍԱՊԾ-ն դեկտեմբերի 23-ից մինչև հունվարի 8-ը սահմանել է աշխատանքի հատուկ ռեժիմ: Այս մասին հաղորդագրությամբ է հանդես եկել Ծառայության լրատվական ծառայությունըԼ
Նախատոնական և հետտոնական օրերին ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը կխստացնի վերահսկողությունը, մասնավորապես՝ 2016 թվականի դեկտեմբերի 23-ից մինչև 2017 թվականի հունվարի 8-ը առևտրի կենտրոններում և ընտրանքային կարգով` պարենային ապրանքների խանութներում կիրանացվեն հսկողական շրջայցեր:
Շրջայցերի ընթացքում կուսումնասիրվեն իրացվող սննդամթերքի (հատկապես արագ փչացող) պիտանիության ժամկետին և պահման պայմաններին ներկայացվող պահանջներին համապատասխանության փաստը: Անհամապատասխանութան դեպքում՝ տվյալ տնտեսավարող սուբյեկտի ղեկավարի կամ պատասխանատու անձի միջոցով՝ պիտանիության ժամկետն անցած կամ չհամապատասխանող պայմաններում իրացվող սննդամթերքն անմիջապես կհանվի շրջանառությունից և կոչնչացվի: Ըստ տարածաշրջանների՝ տեղերում կձևավորվեն նաև աշխատանքային խմբեր՝ մսի վաճառքի կետերում հսկողություն սահմանելու նպատակով:
Ստեղծված աշխատանքային խմբերը հանրապետության ողջ տարածքում կաշխատեն արտակարգ ռեժիմով, կապահովվի Ծառայության թեժ գծին ստացված ահազանգերին ու քաղաքացիների դիմում-բողոքներին արագ արձագանքումը:
Այս համատեքստում, կոչ ենք անում սպառողներին ժամկետանց, առանց մակնշման կամ ցանկացած այլ թերություններով սննդամթերք հայտնաբերելու դեպքում անմիջապես ահազանգել Ծառայության թեժ գծին՝ 010 20-60-40 հեռախոսահամարով (այն գործում է շուրջօրյա), կամ [email protected] էլեկտրոնային հասցեին ուղարկել դիմում-բողոք և, հնարավորության դեպքում, խախտումը հավաստող լուսանկար` նշելով`
իրացման կետի հասցեն,
արտադրողի և/կամ իրացման կետի ամբողջական անվանումը,
բողոքի, հայտնաբերված անհամապատասխանության նկարագրությունը,
կցելով լուսանկար/տեսանյութ:
ՍԱՊԾ-ի պաշտոնական էջում (snund.am) «Սպառող» և «Դիմում-բողոք» բաժիններում կարող եք գտնել Ծառայությանը դիմելու օրինակելի ձևը:

Регулятор усиливает контроль на продовольственном рынке в праздничные дни 12/19/2016   16:17  |  Лента новостей
Государственная служба безопасности продуктов питания Армении в преддверии и после  Нового года усиливает контроль на продовольственном рынке, сообщает пресс-служба ведомства.
В сообщении отмечается, что с 23-го декабря 2016 года по 8 января 2017 года контрольные обходы, в частности, будут проводиться в торговых центрах, а также выборочно - в продовольственных магазинах.
"В ходе обходов для проверки соответствия реализуемых товаров нормативным требованиям будет уделено внимание сроку годности продуктов (особенно, скоропортящихся) и условиям их хранения. При выявлении несоответствий просроченная продукция, или реализуемые в ненадлежащих условиях продукты питания будут немедленно изыматься из оборота и уничтожаться", - пояснили в ведомстве.
Сообщается, что будут сформированы также региональные рабочие группы для установления контроля в мясных пассажах.
Созданные рабочие группы будут работать в чрезвычайном режиме по всей республике с обеспечением оперативного отклика на сигналы и жалобы, поступающие от граждан по телефону "Горячей линии" Госслужбы.
"В данном контексте призываем потребителей в случае обнаружения просроченной продукции,  товаров без маркировки или при наличии любых других нарушений немедленно сообщить на телефон “Горячей линии”(он действует круглосуточно)по номеру 010 20 60 40 или направлять обращения с жалобами по электронному адресу [email protected], сопроводив заявления подтверждающими фотоснимками, а также указанием адресов пункта реализации, полное название производителя и/или торговой точки и описанием выявленного несоответствия", - отметили в  ведомстве.
Образец заявления можно найти на официальном сайте Госслужбы(snund.am)  в разделах “Потребитель” и “Обращения с жалобами”.