Նախագահը ծանոթացել է Երևան քաղաքում իրականացվող ճանապարհաշինական ծրագրերի ընթացքին 12/19/2016 18:04 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ուղեկցությամբ այցելել է մայրաքաղաքի համար կարևոր նշանակություն ունեցող՝ քաղաքի հարավային մուտքն ապահովող ճանապարհահատված, որտեղ ներկա է գտնվել Արշակունյաց պողոտա-Շիրակի փողոց-Արտաշատի խճուղի նորակառույց ճանապարհի բացման արարողությանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը շրջայցի ընթացքում ծանոթացել է կատարված աշխատանքներին, զրուցել ծրագրի պատասխանատուների և շինարարների հետ:
Ճանապարհի այս հատվածի կառուցման աշխատանքներն իրականացվել են Ասիական զարգացման բանկի աջակցությամբ՝ «Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի» շրջանակներում և Երևան քաղաքի շրջանցիկ ճանապարհի կառուցման համալիր ծրագրի մաս են կազմում: Իրականացվող աշխատանքի հիմնական նպատակն է, քաղաքի հյուսիսային և հարավային մուտքերի միջև սահուն կապ հաստատելով, տրանսպորտային հոսքերից բեռնաթափել Երևան քաղաքի կենտրոնը:
Ճանապարհաշինական այս խոշոր ծրագրի իրականացման արդյունքում, ըստ պատասխանատուների, նորակառույց ավտոճանապարհն ամբողջությամբ իր վրա կվերցնի հարավից դեպի մայրաքաղաք եկող և հակառակ ուղղությամբ տրանսպորտային հոսքերի ամբողջ ծանրաբեռնվածությունը:
Միջազգային չափանիշներին համապատասխան կառուցված վերոնշյալ ճանապարհի երկարությունը 5 կմ է, միջին լայնությունը՝ 24-28 մ: Տրանսպորտային հոսքերի անընդհատ երթևեկություն ապահովելու նպատակով կառուցվել է 270 մ երկարությամբ ուղեանց (էստակադա)՝ Արտաշատի խճուղու երկաթուղային գծանցի վրայով:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Հանրապետության Նախագահին զեկուցել է քաղաքի հարավային մուտքի կառուցման աշխատանքի արդյունքները, ինչպես նաև «Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրով» նախատեսված հետագա աշխատանքները:
Ըստ այդմ՝ հիմնական ճանապարհը բաղկացած է երթևեկելի 4 գոտուց: Հարակից բնակելի տների համար կառուցվել են նաև լրացուցիչ երթևեկելի գոտի և սպասարկման ճանապարհ: Արտաշատի խճուղու վրա կառուցվել է վերգետնյա հետիոտն անցում, որն առաջին անգամ Երևան քաղաքում ապահովված է հաշմանդամների համար նախատեսված վերելակներով:
Ճանապարհի շինարարությանը նախորդել են իրացման լայնածավալ աշխատանքներ, որոնք իրականացվել են Ասիական զարգացման բանկի ընթացակարգերին համապատասխան: Արդյունքում՝ իրացվել է թվով 217 գույքային միավոր` 6,543 հազ ԱՄՆ դոլար փոխհատուցմամբ: Հաջորդ փուլով՝ ծրագրի 2-րդ տրանշի իրականացման արդյունքում, մայրաքաղաքի հյուսիսային և հարավային մուտքերը կկապվեն իրար:
Քաղաքապետի հավաստմամբ, արդեն սկսվել են Շիրակի փողոցից դեպի Արգավանդի հատված տանող ճանապարհի շինարարական աշխատանքները, որոնց շրջանակում նախատեսված է նաև Հրազդան գետի վրա 252 մետր երկարությամբ կամրջի կառուցում: Այն կկրի «Էրեբունի-Երևան-2800» անունը և կնվիրվի Երևանի 2800-ամյակին:
Նախատեսվում է 2019 թվականին ամբողջությամբ ավարտել մայրաքաղաքի շրջանցիկ ճանապարհի շինարարությունը, որի արդյունքում բնակիչներին կհանձնվի Երևանի հյուսիսային և հարավային մուտքերն ու Երևանի թվով 4 վարչական շրջաններն իրար կապող շուրջ 23 կիլոմետր երկարությամբ միջազգային չափորոշիչներին համապատասխանող ճանապարհը՝ զգալիորեն բեռնաթափելով մայրաքաղաքի կենտրոնական փողոցները:

Президент Армении ознакомился с ходом строительства объездной дороги в Ереване 12/19/2016   19:43  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня присутствовал на церемонии открытия новой автомагистрали, соединяющей проспект Аршакуняц, улицу Ширака и Арташатскую трассу.
Президента сопровождал мэр Еревана Тарон Маргарян.
Как сообщает пресс-служба главы государства данный участок дороги является южными воротами столицы и имеет важное значение для города.
Президент ознакомился с проделанными работами, побеседовал с ответственными за программу и строителями.
Работы по строительству данного участка автомагистрали были осуществлены при содействии Азиатского банка развития в рамках :Инвестиционной программы устойчивого городского развития" и являются компонентом комплексного проекта строительства объездной дороги Еревана. Основной целью проводимых работ является разгрузка центра Еревана от транспортных потоков путем налаживания надежной связи между северным и южным въездами в город.
По словам ответственных лиц, в результате реализации этой масштабной программы дорожного строительства новая трасса полностью возьмет на себя все транспортную нагрузку с юга и в обратном направлении.
Протяженность дороги, построенной в соответствии с международными стандартами, составляет 5 км, средняя ширина - 24-28 метров. Для обеспечения бесперебойности движения транспорта поверх железнодорожных путей построена эстакада длиной 270 метров.
Мэр Еревана Тарон Маргарян представил главе государства отчет о проделанной работе и планы дальнейших действий по инвестиционной программе стабильного городского развития.
Основная трасса состоит из четырех полос движения. Для прилегающих жилых домов была  построена дополнительная полоса. На Арташатском шоссе возведен надземный пешеходный переход, который впервые в Ереване обеспечен специальным подъемником для инвалидов.
По словам мэра Еревана, уже начато строительство трассы от улицы Ширака до района Аргаванд, в рамках которого планируется также построить мост через реку Раздан длиной в 252 метра. Он будет называться “Эребуни-Ереван-2800” в честь 2800-летия Еревана.
Строительство объездной дороги Еревана планируется полностью заверить в 2019 году, в результате чего город получит соответствующую международным стандартам дорогу длиной в 23 км, связывающую северный и южный въезды, а также четыре административных района Еревана, существенно разгрузив центральные улицы столицы.