Վարչապետը շնորհավորել է Յուրի Օգանեսյանին Մենդելեևի պարբերական համակարգի 118-րդ քիմիական տարրը նրա անունով հաստատելու առթիվ 12/15/2016 14:17 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել անվանի գիտնական Յուրի Օգանեսյանին, որում մասնավորապես նշված է.
«Հարգելի Յուրի Ցոլակի,
Անկեղծ և սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ Տեսական և կիրառական քիմիայի միջազգային միության կողմից Դ.Ի.Մենդելեևի պարբերական համակարգի նոր, 118-րդ քիմիական տարրը Ձեր անունով՝ Օգանեսոն հաստատելու կապակցությամբ:
Ձեր ֆունդամենտալ հետազոտությունները և մշակումներն ընդլայնեցին գիտելիքի սահմանները, էական ներդրում ունեցան գիտական մտքի առաջատար բնագավառների զարգացման մեջ, լայն ճանաչում ստացան աշխարհում և նշանավոր ազդեցություն ունեցան մի շարք ուղղությունների զարգացման վրա: Դուք իրավամբ դասվում եք ականավոր գիտնականների շարքում, որոնց վաստակներն արժանացել են ամենաբարձր միջազգային ճանաչմանը:
Ձեր գիտական նվաճումներով հպարտանում են Ձեր հարազատներն ու մերձավորները, Ձեր աշակերտները և Ձեր կողմից հիմնված գիտական դպրոցի հետևորդները, մեր երկիրը և ողջ հայ ժողովուրդը: Դուք Ձեր օրինակով ոգևորում եք բազմաթիվ գիտնականների ամբողջ աշխարհում և, իհարկե, Հայաստանում»:

Премьер-министр Армении поздравил академика Юрия Оганесяна, в честь которого назвали новый элемент таблицы Менделеева 12/15/2016   15:40  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян направил поздравительное послание известному академику Юрию Цолаковичу Оганесяну, в честь которого назван новый элемент периодической таблицы Менделеева.
В послании, текст которого приводит пресс-служба армянского правительства, говорится:
“Уважаемый Юрий Цолакович, искренне и от всего сердца поздравляю Вас по случаю присвоения Международным союзом теоретической и прикладной 118-му элементу Периодической таблицы Д.И. Менделеева химии Вашего имени (Оганессий).Химический элемент в честь академика Юрия Оганесяна пополнил таблицу МенделееваВаши фундаментальные исследования и разработки расширили границы знаний, внесли весомый вклад в развитие передовых отраслей научной мысли, снискали широкое признание в мире и оказали существенное влияние на развитие ряда направлений. Вы по праву причислены к ряду выдающихся ученых, чьи заслуги удостоились международного признания.
Вашими научными достижениями гордятся Ваши родные и близкие, Ваши ученики и последователи основанной Вами научной школы, наша страна и весь армянский народ. Вы своим примером воодушевляете многочисленных ученых во всем мире, и, конечно, в Армении”.