Հալեպի ազատագրումը կարևոր նշանակություն ունի հայ համայնքի անվտանգության համար. արաբագետ 12/13/2016   12:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հալեպի ազատագրումը կարող է որոշակի ազդեցություն ունենալ սիրիական հակամարտության զարգացման հետագա ընթացքի վրա, սակայն վճռական ազդեցություն, դժվար թե ունենա: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանն`անդրադառնալով Սիրիայի կառավարական ուժերի կողմից Հալեպի ազատագրմանը:
«Այս ամբողջ գործընթացը ոչ թե հակամարտության հանգուցալուծմանն է տանում, այլ Հալեպի ազատագրումով թևակոխում ենք հակամարտության հաջորդ շրջափուլ: Այնպես, որ Հալեպի ազատագրումը կնպաստի նրան, որ մենք կունենանք այլ իրողություն, մի քիչ ավելի լավ դիրքերից հանդես եկող սիրիական վարչակարգ, որը կատարում է իր խոստումը և ազատագրում է կարևոր մարզկենտրոնները: Եթե դրանից հետո շարունակական հաջող գործողություններ արձանագրվեն վարչակազմի կողմից, ապա դա կխոսի նախագահ Բաշար ալ Ասադի դիրքերի կայունության և ամրապնդման մասին»,-ասաց Սարգիս Գրիգորյանը` ընդգծելով, որ դա հնարավորություն կտա նախագահին հակամարտության հետագա փուլերում էլ ավելի վստահ դիրքերից հանդես գալ:
Անդրադառնալով Հալեպում հայ համայնքի անվտանգության հարցին` արաբագետը նշեց, որ այդ տեսանկյունից ազատագրման գործընթացը ևս կարևոր է: Այն զանգվածը, որ իրենից մեծ վտանգ էր ներկայացնում և ժամանակ առ ժամանակ հրթիռակոծում էր հայկական թաղամասերը, փաստորեն, չեզոքացված է. հայ համայնքն այդ վտանգից ձերբազատվում է:
«Դա շատ կարևոր նշանակություն ունի մեզ համար: Կարծում եմ, որ սրան նաև պետք է ավելացնել հետագա գործընթացը: Հիմա վտանգը տեղափոխվում է դեպի Արևմուտք` Իդլիբ նահանգ, որտեղ կենտրոնացած է ընդդիմադիրների ներուժը: Եթե այս հատվածում ռազմական գործողությունները շարունակվեն և Սիրիայի կառավարական ուժերը ևս հաջողության հասնեն, ապա կարգավորման գործընթացը կշահի: Այս հատվածում հիմնական վտանգավորը ահաբեկչական կառույցներն են: Դա մոտ է Հալեպին, Լաթաքիային: Եթե այդտեղ վտանգը չեզոքացվի, միանշանակ, ոչ միայն հայ համայնքի անվտանգության տեսանկյունից կարևոր քայլ կլինի, այլև հակամարտության կարգավորման առումով»,-հավելեց արաբագետը:
Սիրիական զանազան աղբյուրներ դեկտեմբերի 12-ին հաստատել են սիրիական բանակի եւ նրա դաշնակիցների կողմից Հալեպ քաղաքի ամբողջական ազատագրումն ու միացումը։ Հալեպի «Գանձասար» շաբաթաթերթի խմբագրությունից տեղեկացնում են, որ ժողովուրդը ցնծությամբ տոնում է բազմաչարչար Հալեպի ազատագրումը:
12:00 13/12/2016  |  Միջազգային լրահոսՍիրիական զորքերը Հալեպում վերացնում են զինյալների դիմադրության վերջին օջախները
12:03 12/12/2016  |  Միջազգային լրահոսՍիրիական բանակն ազատագրել է Հալեպի Շեյխ Սայիդի շրջանը
15:05 07/12/2016  |  Միջազգային լրահոսՍիրիայում 1 թուրք զինվոր է սպանվել, 6-ը`վիրավորվել
17:59 03/12/2016  |  Միջազգային լրահոսՍիրիական բանակը հսկողության տակ է վերցրել Հալեպի ռազմավարական կարևոր շրջանը
16:59 26/11/2016  |  Միջազգային լրահոսՍիրիական բանակը Հալեպի արևելքում գրավել է ահաբեկիչների կարևորագույն պատվարը
18:33 15/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՍիրիային նվիրված միջազգային գիտաժողով Վատիկանում
14:50 13/10/2016  |  Միջազգային լրահոսՍիրիայի Ջարաբլուս քաղաքում ընդդիմադիրները սկսել են թուրքական ոստիկանության գլխարկներ կրել
16:30 01/10/2016  |  Միջազգային լրահոսԱսադի հեռանալու դեպքում կհայտնվեն «բոլոր երանգների ահաբեկիչներ». կանխատեսում է Զախարովան
15:31 12/09/2016  |  Միջազգային լրահոսՍիրիայում հրադադարն ուժի մեջ կմտնի մայրամուտին
22:56 06/09/2016  |  Միջազգային լրահոսՍիրիայի հարցով համաձայնությունը կարող է ձեռք բերվել առաջիկա 24 ժամվա ընթացքում

Освобождение Алеппо имеет важное значение для безопасности армянской общины - арабист 12/13/2016   13:14  |  Лента новостей
Освобождение Алеппо может определенным образом воздействовать на дальнейший ход сирийского конфликта, однако вряд ли будет иметь решающее значение. Об этом в беседе с «Арменпресс» сообщил арабист Саркис Григорян, комментируя освобождение Алеппо со стороны правительственных сил Сирии.
“Весь этот процесс ведет не к развязке - освобождение Алеппо приведет к новому этапу конфликта. Так что, освобождение Алеппо означает несколько иную реальность, сирийскую администрацию, выступающую с несколько лучших позиций, выполняющую свои обещания и освобождающую важнейшие областные центры. Если после этого будут отмечены последовательные успешные действия, это будет говорить о стабильности и укреплении позиций Башара Аль Асада”, - отметил Григорян, подчеркнув, что это позволит президенту выступать с более уверенных позиций и на следующих этапах конфликта.
Говоря о вопросе безопасности армянской общины Алеппо, арабист отметил, что с этой точки зрения процесс освобождения не менее важен. Масса, которая представляла собой большую угрозу, время от времени подвергая бомбардировке армянские кварталы, фактически, нейтрализована, армянская община избавляется от этой опасности. “Это имеет очень важное значение для нас. Думаю, сейчас опасность перемещается на запад – в провинцию Идлиб, где сконцентрированы основные оппозиционные силы. Если военные действия на этом участке будут продолжены, и правительственные силы Сирии добьются успеха, процесс урегулирования от этого лишь выиграет. Основными угрозами на данном участке являются террористические структуры. Это рядом с Алеппо, Латакией. Если здесь опасность будет нейтрализована, однозначно, это будет довольно важным шагом не только с точки зрения безопасности армянской общины, но и в плане урегулирования конфликта вообще”, - добавил арабист. Сирийские источники 12 декабря подтвердили факт полного освобождения Алеппо со стороны сирийской армии и ее союзников.
В редакции издаваемой в Алеппо газеты “Гандзасар” сообщают, что народ с ликованием празднует освобождение многострадального Алеппо.
12:12 13/12/2016  |  Международные новостиАрмия Сирии взяла под контроль почти всю территорию города Алеппо
09:08 13/12/2016  |  Международные новостиСирийская армия начала зачистку последнего оплота боевиков в Алеппо
15:28 12/12/2016Сирийская армия контролирует 90% Алеппо - наблюдатели
12:14 12/12/2016  |  Международные новостиСирийская армия освободила от боевиков еще три квартала на востоке Алеппо
10:57 10/12/2016  |  Международные новостиГенассамблея ООН одобрила резолюцию о прекращении боевых действий в Сирии
09:47 10/12/2016  |  Международные новостиПочти 18 тысяч мирных жителей покинули подконтрольные боевикам районы Алеппо
09:46 09/12/2016  |  Международные новостиТысячи мирных жителей покинули подконтрольные боевикам районы Алеппо
12:34 07/12/2016  |  Международные новостиРоссийский военный советник погиб в Сирии
12:14 07/12/2016  |  Международные новостиСирийские правительственные войска взяли под контроль весь Старый город в Алеппо
17:07 06/12/2016  |  Международные новостиУ боевиков были координаты российского госпиталя в Алеппо, заявили в Кремле