ՀՀ ՔԿ Նախագահ Աղվան Հովսեփյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկուն 12/12/2016 19:47 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՔԿ Նախագահ Աղվան Հովսեփյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկուն։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել համագործակցության որակը և քննարկել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ։ ՀՀ ՔԿ նախագահն անդրադարձել է ԵՄ պատվիրակության իրականացրած դրամաշնորհային ծրագրերով հայտնաբերված չարաշահումների դեպքերի առթիվ ՀՀ ՔԿ վարույթում քննվող քրեական գործերի նախաքննությանը։
Քննչական կոմիտեում հարուցվել է 2 քրեական գործ՝ ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից հատկացված դրամաշնորհներից հափշտակություն կատարելու վերաբերյալ, որոնցից մեկով բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել 134.620 եվրոյին համարժեք դրամի հափշտակության վերաբերյալ, պարզվել է հափշտակության մեխանիզմը, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով ընդունել է առաջադրված մեղադրանքը և ամբողջությամբ վերականգնել պատճառված վնասը։
Երկրորդ քրեական գործով բացահայտվել են հափշտակությունների մի շարք դրվագներ, որի շրջանակներում որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 10 անձ, ընդ որում՝ նրանցից երկուսի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։ Քրեական գործով շարունակվում են իրականացվել մեծածավալ քննչական գործողություններ՝ տվյալ քրեական գործով հափշտակությունների իրական ծավալը, դրանց մասնակցություն ունեցած բոլոր անձանց շրջանակը պարզելու և նրանց գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ։ ՀՀ ՔԿ նախագահ Ա.Հովսեփյանը կարևորել է հետախուզման մեջ գտնվող անձանց հայտնաբերումը՝ քրեական գործի բազմակողմանիությունը, օբյեկտիվությունն ու լրիվությունն ապահովելու համար։
Դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել իր իրավասության շրջանակներում աջակցել քննությանը և ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ աշխատանքային կարգով շարունակել քննարկումները։
Կողմերը քննարկել են նաև համագործակցությունը զարգացնելու վերաբերյալ հարցեր՝ նախանշելով կոնկրետ ուղղություններ։

Глава СК Армении и глава делегации ЕС в РА обсудили широкий спектр вопросов сотрудничества 12/13/2016   00:25  |  Лента новостей
Председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян накануне принял руководителя делегации Европейского союза в РА, посла Петра Свитальского.
Как сообщает пресс-служба СК, в ходе встречи стороны высоко оценили качество сотрудничества и обсудили широкий круг вопросов, представляющих обоюдный интерес. Председатель СК РА коснулся предварительного следствия по расследуемым в производстве СК РА уголовным делам по фактам злоупотреблений, выявленным по осуществленным делегаций ЕС грантовым программам.
В ведомстве напомнили, что в Следственном комитете возбуждено два уголовных дел по факту хищения из средств грантов, выделенных делегацией Европейского союза в РА. По одному из них добыто достаточно доказательств хищения драмов, эквивалентных 134.620 евро, установлены механизм хищения и личность предполагаемого преступника, который принял предъявленное ему обвинение и полностью восстановил причиненный ущерб.
По второму уголовному делу раскрыт целый ряд эпизодов хищений. В рамках дела в качестве обвиняемых привлечены 10 человек, двое из них – объявлены в розыск. Продолжается производство крупномасштабных следственных действий по уголовному делу для установления реального объема хищений, круга всех лиц, причастных к ним, и индивидуализации действий каждого из них. Председатель СК РА А. Овсепян придал важность обнаружению находящихся в розыске лиц для обеспечения всесторонности, объективности и полноты расследования уголовного дела.
Посол выразил готовность в рамках своих полномочий оказать содействие следствию. Достигнута договоренность о продолжении обсуждений в рабочем порядке. Стороны обсудили также вопросы развития сотрудничества, наметив конкретные направления.