Սահմանադրական երկու օրենքների նախագծերի վերաբերյալ միջազգային կառույցների գնահատականը դրական է. նախարար 12/10/2016 11:30 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը երեկ մասնակցել է Վենետիկի հանձնաժողովի 109-րդ լիագումար նիստին և ներկայացրել սահմանադրական երկու օրենքների նախագծերով նախատեսվող փոփոխությունները:
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, հենց այս նստաշրջանում պետք է հաստատվեն Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը՝ «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ և Վենետիկի հանձնաժողովի ու ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի համատեղ կարծիքը՝ «Կուսակցությունների մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ը կապ հաստատեց Վենետիկում գտնվող Արփինե Հովհաննիսյանի հետ՝ իմանալու համար ներկայացված նախագծերի վերաբերյալ միջազգային մասնագիտացած կառույցների ներկայացուցիչների դիտարկումներն ու կարծիքները:
Արդարադատության նախարարի խոսքով՝ միջազգային գործընկերները նշել են, որ նախագծերով առաջարկվող կարգավորումները համապատասխանում են միջազգային ընդունված բոլոր չափանիշներին:
«Իսկ նրանց կարծիքը նախագծերի վերաբերյալ եղել է շատ բարձր ու դրական»,- ասաց նախարարը՝ միևնույն ժամանակ տեղեկացնելով, որ այս նստաշրջանում հաստատվող կարծիքում առկա առաջարկները ևս կքննարկվեն ու կարտացոլվեն երկրորդ ընթերցման տեքստերում:

Международные структуры дали положительную оценку проектам двух конституционных законов – министр юстиции Армении 12/10/2016   12:16  |  Лента новостей
Министр юстиции Армении Арпине Ованнисян накануне приняла участие в 109-м пленарном заседании Венецианской комиссии и представила изменения, предусматриваемые двумя проектами конституционных законов.
Согласно официальному релизу,  именно на вышеупомянутом заседании должны быть утверждены мнение Венецианской комиссии о проекте закона “О Защитнике прав человека РА” и совместная точка зрения Венецианской комиссии и ОБСЕ/БДИПЧ касаемо проекта закона РА “О партиях”.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на главу Минюста Армении Арпине Ованнисян, международные партнеры отметили, что предлагаемое проектом регуляции соответствуют всем принятым международным стандартам.
“Они положительно отозвались о законопроектах”, - заявила министр, сообщив, что  предлагаемые в  утверждаемом на сессии совместном заявлении предложения будут представлены и отражены в тексте, планируемом к рассмотрению во втором чтении.