Հայաստանի Հանրապետությունը միացել է «Պաշտպանական համակարգեր» միջպետական ֆինանսաարդյունաբերական խմբի ստեղծման մասին համաձայնագրին   12/10/2016   14:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կարևորելով գիտատեխնիկական, արտադրական, առևտրային և ֆինանսական ձևավորված կապերի պահպանումն ու դրանց զարգացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև ղեկավարվելով ԱՊՀ շրջանակներում 1994 թվականի ապրիլի 15-ին ստորագրված արտադրական, կոմերցիոն, ֆինանսավարկային, ապահովագրական և խառը անդրազգային միավորումների ստեղծմանն ու զարգացմանն աջակցելու մասին միջկառավարական համաձայնագրի դրույթներով, Հայաստանի Հանրապետությունը ստորագրել է «Բելառուսի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև «Պաշտպանական համակարգեր» միջպետական ֆինանսաարդյունաբերական խմբի ստեղծման մասին 2000 թվականի փետրվարի 11-ի համաձայնագրին Հայաստանի Հանրապետության միանալու մասին» համաձայնագիրը: Այս մասին հայտնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
Փաստաթղթին Հայաստանի Հանրապետության միանալու հետ կապված առանձին Արձանագրությամբ լրացումներ և փոփոխություններ են կատարվել 2000 թվականի փետրվարի 11-ին ստորագրված համաձայնագրում:
Ստորագրված փաստաթղթերի հիմնական նպատակն է «Պաշտպանական համակարգեր» Միջպետական ֆինանսաարդյունաբերական խմբի զարգացմամբ նպաստել ռազմական, երկակի ու քաղաքացիական նշանակության արտադրանքի համաշխարհային շուկայում բարձր տեխնոլոգիական և մրցունակ նմուշների ստեղծման ու արտադրության ուղղությամբ, ինչպես նաև նշված արտադրանքի գոյություն ունեցող նմուշների վերանորոգման և արդիականացման աշխատանքների (ծառայությունների) կատարման համար խմբի մասնակիցների, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետության արդյունաբերական ձեռնարկությունների գիտատեխնիկական, արտադրական, նորոգման և ներդրումային ներուժի առավելագույն օգտագործումը, որն էլ իր հերթին կնպաստի Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանական ներուժի ամրապնդմանը:
Փաստաթղթերը նաև Հայաստանի Հանրապետության համար իրավական հիմք և պայմաններ են ստեղծում արտադրական, գիտատեխնիկական և ներդրումային ներուժի հետագա ինտեգրման և առավել արդյունավետ օգտագործմանը մասնակցելու, ինչպես նաև Կողմերի պետությունների արդյունաբերական համալիրների կոոպերացիոն կապերի բարձր մակարդակի ապահովման համար:

Армения присоединилась к соглашению о создании межгосударственной финансово-промышленной группы “Оборонительные системы” 12/10/2016   15:43  |  Лента новостей
Республика Армения подписала соглашение о присоединении к соглашению РФ и Беларуси от 11 февраля 2000 года о создании межгосударственной финансово-промышленной группы (МФПГ) “Оборонительные системы”. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Армении.
Сообщается, что в связи с присоединением Армении к документу отдельным протоколом внесены изменения и дополнения в подписанное 11 февраля 2000 года соглашение.
Отмечается также, что основной целью подписанных документов является использование научно-технического, производственного, ремонтного и инвестиционного потенциала ее участников, в том числе Армении, путем развития МФПГ “Оборонительные системы” для выполнения работ по созданию и производству высокотехнологичных и конкурентоспособных на мировом рынке образцов продукции военного, двойного и гражданского назначения, а также ремонту и модернизации уже имеющихся образцов.
Документы также создают для Республики Армения правовые основы и условия для дальнейшей интеграции производственного, научно-технического и инвестиционного потенциалов и участия в его более эффективном использовании, а также обеспечения высокого уровня кооперационных связей между промышленными комплексами государств-участников.