ԱԳ նախարարը ՀՀ Նախագահին զեկուցել է առաջիկայում միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի ներգրավվածության ուղղությամբ աշխատանքների մասին 12/02/2016   14:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր Հանրապետության Նախագահին զեկուցել է միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածության ուղղությամբ արտաքին քաղաքական գերատեսչության կողմից իրականացվող աշխատանքների ընթացքը, առաջիկա անելիքներն ու ձեռքբերումները, այդ թվում՝ օրերս Ֆրանկոֆոնիայի 16-րդ գագաթնաժողովում կայացված որոշման համաձայն Հայաստանի կողմից միջազգային հեղինակավոր այդ կազմակերպության նախագահության ստանձնումը, ինչպես նաև գագաթնաժողովի եզրափակիչ բանաձևում ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը կազմակերպության անդամ պետությունների լիակատար աջակցության ամրագրումը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Գագաթնաժողովն ամենաբարձր մակարդակով նախապատրաստելու և անցկացնելու ուղղությամբ ՀՀ Նախագահը մի շարք հանձնարարականներ է տվել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարին՝ ընդգծելով, որ միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը շատ կարևոր է մեր երկրի արտաքին հարաբերություններն արդյունավետ կառուցելու համար:
Նախարար Նալբանդյանը զեկուցել է նաև առաջիկայում Հայաստանի մասնակցությամբ միջազգային կազմակերպություններում տեղի ունենալիք մի շարք հանդիպումներում՝ Վիեննայում միջուկային անվտանգությանը նվիրված արտգործնախարարների հավաքում, ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում ԱԳ նախարարական «Հաստատակամ աջակցություն» առաքելությունում, Փարիզում կայանալիք «Բաց կառավարման գործընկերության» գագաթնաժողովում, Համբուրգում կայանալիք ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարական հանդիպմանը ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների մասին:
Հանրապետության Նախագահը նախարարի ուշադրությունն է հրավիրել Փարիզում նախատեսված ՀՀ դեսպանների ավանդական հանդիպմանը դիվանագետներին տրվելիք հանձնարարականների վրա՝ ուղղված հատկապես տնտեսության բնագավառում հետևողական և ակտիվ աշխատանքին՝ նկատի առնելով կառավարության նոր ծրագիրը և մեր երկրում տեղի ունեցող բարեփոխումները:
Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է Էդվարդ Նալբանդյանին հաջորդ դեսպանահավաքն անցկացնել Հայաստանում՝ ՀՀ բոլոր դեսպանների մասնակցությամբ: Նախագահն իր մոտեցումներն է ներկայացրել տնտեսական դիվանագիտության ակտիվացման ուղղությամբ աշխատանքի վերաբերյալ:

Глава МИД Армении рассказал президенту о проводимых ведомством работах по активизации участия республики в международных организациях 12/02/2016   15:01  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня представил президенту РА Сержу Саргсяну ход осуществляемых армянским внешнеполитическим ведомством работ по активизации участия республики в международных организациях.
Как  сообщает пресс-служба главы армянского государства, Эдвард Налбандян рассказал Сержу Саргсяну о предстоящих планах и достижениях МИД Армении.
В частности, в их числе Налбандян упомянул принятие Арменией в соответствии с принятым на проходившем в Антананариву 16-м саммите Международной организации Франкофонии решением председательства в этой авторитетной международной организации, а также закрепление в заключительной резолюции 16-го саммита Международной организации Франкофонии пункта о полной поддержке государствами-членами МОФ усилий по мирному урегулированию карабахского конфликта.
Президент Армении дал ряд поручений главе МИД по организации и проведению следующего саммита МОФ в Армении на самом высоком уровне, подчеркнув, что активная вовлеченность Республики Армения в международных организациях очень важна для эффективного построения внешнеполитических отношений страны.
Эдвард Налбандян доложил также о приоритетах  внешней политики Армении на ряде предстоящих встреч с участием Армении в рамках международных организаций – встрече глав МИД в Вене по вопросам ядерной безопасности, министерской встрече в рамках НАТО и миссии “Решительное содействие”, саммите “Партнерства открытого управления” в Париже, заседании СМИД ОБСЕ в Гамбурге.
Глава государства обратил внимание министра на поручения, которые будут даны армянским дипломатам на предстоящей в Париже  традиционной встрече с их участием. По словам главы государства, поручения нацелены на последовательную и активную работу особенно в экономической сфере – с учетом новой программы правительства Армении и проводимых в республике реформ.
Серж Саргсян поручил Эдварду Налбандяну организовать следующую встречу послов в Армении – с участием всех послов республики. Президент также представил свои подходы относительно работы, направленной на активизацию экономической дипломатии.