Ազգ-բանակ բանաձևն ընդունելով որպես նպատակ, անհրաժեշտ է վերանայել ՀՀ կրթական գործընթացը 12/02/2016   14:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել ՀՀ ռազմարդյունաբերական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Անցնելով օրակարգային հարցերին՝ խորհուրդը քննարկել և հավանություն է տվել «Ռազմարդյունաբերական և ռազմատեխնիկական քաղաքականության ռազմավարությունը հաստատելու մասին» ՀՀ Նախագահի կարգադրության նախագծին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ-ռազմարդյունաբերության պետական կոմիտեի նախագահ Դավիթ Փախչանյանը նշել է, որ ռազմավարության նպատակն է պետության աջակցությամբ գիտատեխնիկական և արտադրատեխնոլոգիական ներուժի վերածումը նորարարական գործուն միջոցի, որը կնպաստի ռազմական արդյունաբերական համալիրի կազմակերպությունների արտադրանքի մրցունակության ապահովմանն ու արտահանման կազմակերպմանը:
Փախչանյանն ընդգծել է, որ փաստաթուղթը մշակվել է ՀՀ անկախության տարիների ընթացքում ձեռք բերված փորձի, ինչպես նաև ապրիլյան դեպքերի վերլուծության հիման վրա: Նա նշել է նաև, որ դրա նպատակն է խթանել ռազմական արդյունաբերության զարգացումը, խրախուսել նորագույն տեխնոլոգիաների ներմուծումն ու մշակումը, և դրանց հիման վրա զարգացնել հարակից տեխնոլոգիաներ, ինչպես նաև կազմակերպել տեղական արտադրություններ: Փաստաթղթում ՀՀ ռազմատեխնիկական քաղաքականության զարգացման գերակա ուղղությունների իրականացման նպատակով կարևորվել է գիտաարտադրական պաշարով գիտատեխնիկական համալիրի զարգացումը, ՀՀ ԶՈՒ-ի գիտահետազոտական ինստիտուտի հիմնադրումը, որը կմշակի ՀՀ ԶՈՒ-ի պահանջարկին համապատասխան գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորական աշխատանքների մարտավարատեխնիկական առաջադրանքները և դրանց իրականացման համար անհրաժեշտ ելակետային տվյալները:
Ռազմավարության նպատակներից է ռազմատեխնիկական քաղաքականության ուղղություններով պետական, ինչպես նաև ոչ պետական բաժնեմասերով հոլդիգների, կոնցեռնների ձևավորումը՝ նրանցում պարտադիր ստեղծելով կամ ընդգրկելով համապատասխան գիտահետազոտական կառույց: Փաստաթղթի հիմնական խնդիրն է ռազմատեխնիկական քաղաքականության զարգացման գերակա ուղղությունների իրականացման նպատակով գիտաարտադրական պաշարով գիտատեխնիկական համալիրի ստեղծումը, որը գիտահետազոտական զարգացման և ռազմագիտահետազոտական ինստիտուտի կանխատեսումների հիման վրա կմշակի և կիրականացնի ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացման երկարաժամկետ պլանավորում՝ նորարարական աշխատանքների համար: Դավիթ Փախչանյանի խոսքով՝ ազգ-բանակ բանաձևն ընդունելով որպես նպատակ, անհրաժեշտ է վերանայել ՀՀ կրթական գործընթացը՝ դպրոց-բուհ-արտադրություն-գիտություն կապը վերածելով այն գիտակրթական համալիրի, որը կնպաստի կադրերի ապահովմանը:
Փաստաթղթում նշված են նաև ՀՀ ռազմարդյունաբերական քաղաքականության գերակա ուղղությունները մինչև 2020 թվականը, իսկ մի շարք դրույթների հետ կապված աշխատանքներ արդեն իսկ տեղ են գտել կառավարության ընդունած որոշումներում կամ էլ գտնվում են մշակման ու իրականացման փուլում: Օրինակ, մի շարք դրույթներ, որոնք միտված են ընկերությունների զարգացմանը, տեղ են գտել ՀՀ ռազմարդյունաբերական համալիրի գործունեության սուբյեկտներին երկարաժամկետ, միջնաժամկետ և կարճաժամկետ պետական աջակցության առաջնահերթությունները և աջակցման ձևերը հաստատելու մասին ՀՀ կառավարության 2016 թվականի որոշումներից մեկում:
Ներկայացված փաստաթուղթը համակողմանի քննարկվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում, շահագրգիռ գերատեսչություններում, ռազմական պատվեր կատարող կազմակերպություններում, ինչպես նաև Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունում:
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացմանը և ռազմատեխնիկական քաղաքականությանը վերաբերող այլ հարցերի ևս:

В правительстве Армении задумались о пересмотре образовательного процесса в связи с концепцией "Нация-Армия" 12/02/2016   17:15  |  Лента новостей
Под председательством премьер-министра Армении Карена Карапетяна сегодня в правительстве РА состоялось очередное заседание военно-промышленной комиссии Республики Армения.
Как сообщает пресс-служба армянского правительства,  Совет рассмотрел и одобрил проект распоряжения президента Армении “Об утверждении стратегии военно-промышленной и военно-технической политики”.
Заместитель министра обороны Армении – председатель Государственного комитета военной промышленности Давид Пахчанян отметил, что цель стратегии – превращение при поддержке государства научно-технического и производственно-технологического потенциала в действенный инновационный механизм, который будет способствовать обеспечению конкурентоспособности продукции ВПК и организации экспорта.
Пахчанян указал, что документ был разработан на основе опыта, приобретенного в годы независимости Армении, а также на основе анализа апрельских событий в зоне карабахского конфликта.
Он отметил, что цель документа – стимулирование развития ВПК, поощрение разработки и внедрения новейших технологий, развитие на их основе сопутствующих технологий, а также организация местного производства. В документе с целью реализации приоритетных направлений развития военно-технической  политики отмечена важность развития научно-технического комплекса с научно-производственным потенциалом, основания научно-исследовательского института ВС Армении.
Среди целей стратегии – по направлениям военно-технической политики формирование холдингов и концернов, в составе которых в обязательном порядке будут соответствующие научно-исследовательские структуры.
По словам Давида Пахчаняна, принимая концепцию “Нация-Армия” в качестве цели, необходимо пересмотреть образовательный процесс в Армении, превратив цепочку школа – вуз – производство – наука в научно-образовательный комплекс, который будет способствовать обеспечению кадрами.
В документе указаны также приоритетные направления военно-промышленной политики до 2020 года.
Представленный документ прошел всестороннее обсуждение в министерстве обороны Армении,  заинтересованных ведомствах, организациях, выполняющих оборонный заказ, а также в Союзе предприятий информационных технологий (СПИТ).
15:21 05/11/2016  |  Лента новостейВ Армении сегодня отмечается День разведчика
00:05 14/09/2016  |  Лента новостейДелегация Минобороны Армении получила гран-при форума “Армия-2016”
17:34 07/09/2016  |  Лента новостейДелегация Минобороны Армении участвует в Международном военно-техническом форуме “АРМИЯ–2016”