Սոթքի ոսկու հանքի անվտանգության պետը ներկայացրել է «ԱԿՄ» ինքնաձիգը, որը վերցրել են կրակոցներ արձակած անձի մոտից 12/02/2016   13:52  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության Վարդենիսի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ Սոթքի ոսկու հանքի տարածքում հնչած կրակոցների դեպքի առթիվ, պարզվել է կասկածյալի ինքնությունը։
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից, 2016թ. դեկտեմբերի 1-ին` ժամը 23:10-ին, ահազանգ է ստացվել առ այն, որ Սոթքի ոսկու հանքի տարածքում կրակել են հանքի անվտանգության աշխատակցի վրա, կա վիրավոր:
Սոթքի ոսկու հանքում կրակոցների հեղինակը ձերբակալվել է
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը, ձեռնարկվել անհետաձգելի դատավարական գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Նախնական քննությամբ պարզվել է, որ դեկտեմբերի 1-ին` ժամը 23:00-ի սահմաններում, «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ՍՊ Ը-ին պատկանող Սոթքի ոսկու հանքի տարածքում, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը «ԱԿՄ» տեսակ ինքնաձիգով կրակոցներ է արձակել, որի հետևանքով հանքի անվտանգության աշխատակիցը ձախ ոտնաթաթի հատվածում ստացել է մարմնական վնասվածք և տեղափոխվել բժշկական կենտրոն:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն: Պարզվել է, որ դեպքի վայրը գտնվում է Սոթքի ոսկու հանքի թիվ 40 հանքախորշի հարակից տարածքում, որտեղ զննությամբ հայտնաբերվել են պարկուճներ:
Նախաքննության ընթացքում Սոթքի ոսկու հանքի անվտանգության պետը ներկայացրել է «ԱԿՄ»  մոդելի ինքնաձիգ և հայտնել, որ այն վերցրել են կրակոցներ արձակած անձի մոտից` նրան բռնելու պահին:
«ԱԿՄ»-ից կրակ է արձակել Սոթքի հանքավայրի անվտանգության աշխատակցի ուղղությամբ
Ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով դեկտեմբերի 2-ին  ձերբակալվել է:
Նշանակվել են դատաբժշկական, մատնադրոշմային, դատաձգաբանական փորձաքննություններ: Հարցաքննվել են մի շարք վկաներ:

Уголовное дело заведено по факту стрельбы в золоторудном месторождении в Сотке – СК Армении 12/02/2016   14:23  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту стрельбы, произошедшей на территории Соткского золоторудного месторождения, установлена личность подозреваемого, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Как отмечается в  сообщении, 1 декабря 2016 года в 23:10 поступил сигнал о том, что на территории золоторудного месторождения в Сотке были произведены выстрелы в сотрудника службы безопасности месторождения, есть раненый.
На место происшествия немедленно выехала оперативно-следственная группа, предприняты неотложные процессуальные действия, направленные на установление всех обстоятельств инцидента.
В ходе предварительного расследования было установлено, что 1 декабря примерно в 23:00 на территории Соткского золоторудного месторождения, принадлежащего “ГеоПроМайнинг Голд”,  предполагаемый преступник произвел из автомата “АКМ” выстрелы, вследствие чего сотрудник охраны месторождения получил ранение в области левой стопы; он  был доставлен в медцентр.
По данному факту следственным управлением Следственного комитета Армении по Гегаркуникской области возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) УК РА.
“Произведен осмотр места происшествия, которое, как было установлено, находится на территории, прилегающей к забою №40 Соткского золоторудного месторождения, где были обнаружены гильзы. В ходе предварительного следствия начальник охраны Соткского золоторудного месторождения представил автомат модели “АКМ” и сообщил, что забрал его у стрелявшего в момент его поимки”, - отмечается в сообщении.
“В результате предпринятых неотложных следственных действий установлена личность предполагаемого преступника, который 2-го декабря был задержан. Назначены судебно-медицинская, дактилоскопическая, судебно-баллистическая экспертизы. Допрошены ряд свидетелей. Предварительное следствие продолжается”,  - информирует СК.