Նալբանդյանը չի բացառում Համբուրգում հանդիպում Մամեդյարովի հետ. Azatutyun.am 12/01/2016 17:29
Azatutyun.am-ը գրում է, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը չի բացառում, որ դեկտեմբերի սկզբին Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքում հանդիպում կունենա Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ:
«Չեմ բացառում, բայց դեռևս այդ հանդիպումը հաստատված չէ», - «Ազատության» հարցին ի պատասխան ասաց Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը։
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հույս էին հայտնել, որ երկու երկրների արտգործնախարարների հերթական հանդիպումը տեղի կունենա Համբուրգում՝ դեկտեմբերի 8-ին և 9-ին կայանալիք ԵԱՀԿ արտգործնախարարների հերթական հավաքի շրջանակում։
Հայաստանի և Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարներ Վիգեն Սարգսյանն ու Սերգեյ Շոյգուն երեկ Մոսկվայում ստորագրեցին հայ-ռուսական միացյալ զորախմբի մասին պայմանագիրը։ Այդ փաստաթուղթը մեկնաբանելու «Ազատության» խնդրանքին արտգործնախարարը արձագանքեց. - «Դրա վերաբերյալ պաշտպանության նախարարը համապատասխան հայտարարություն արել է, այդ ոլորտն է, հարցազրույց է տվել: Կարծեմ այդ պատասխանի մեջ մանրամասն անդրադարձել էր այդ հարցին»:

Эдвард Налбандян не исключает встречи с Эльмаром Мамедъяровым в Гамбурге 12/01/2016   17:50  |  Карабахский конфликт
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян не исключает, что в начале декабря встретится со своим азербайджанским коллегой Эльмаром Мамедъяровым в Гамбурге, пишет Azatutyun.am.
«Я не исключаю этого, но эта встреча еще не утверждена», - в беседе с Радио Азатутюн отметил руководитель внешнеполитического ведомства Армении.
Как напоминает СМИ, ранее американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик заявил, что пока не знает, когда и где встретятся президенты Армении и Азербайджана. Одновременно, он выразил надежду на то, что очередная встреча министров иностранных дел двух стран состоится в рамках очередной встречи министров иностранных дел стран-членов ОБСЕ, которая пройдет в немецком Гамбурге 8-9 декабря.
Накануне министры обороны Армении и России, Виген Саркисян и Сергей Шойгу, в Москве подписали соглашение об армяно-российской объединенной группировке войск. На просьбу Радио Азатутюн прокомментировать это соглашение Эдвард Налбандян сказал: «Министр обороны выступил с заявлением в этой связи…, дал интервью. Думаю, что в его ответе он также коснулся этого вопроса».