Քննարկվել են Իրանի հետ համագործակցության հեռանկարները 11/30/2016 12:32 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին և ԻԻՀ նանոտեխնոլոգիաների գլխավոր շտաբի ղեկավար, պրոֆեսոր Սայեդ Սարքարի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով այցելության համար՝ նախարարը նշեց, որ բարձր է գնահատում ԻԻՀ հետ համագործակցությունը տրանսպորտի ու կապի ոլորտում և լիահույս է, որ այն կձևավորվի և կամրապնդվի նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում։
Պրոֆեսոր Սայեդ Սարքարին, հանգամանորեն ներկայացնելով նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում ԻԻՀ ունեցած ձեռքբերումները և գործունեության շրջանակներն, ընդգծեց, որ նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում Իրանի և Հայաստանի միջև կարող է լուրջ համագործակցություն ձևավորվել։
Նախարարը, ողջունելով համագործակցության առաջարկը, նշեց, որ Հայաստանում նախատեսվում է կառուցել ինժեներական քաղաք, որտեղ ներկայացված կլինեն այնպիսի միջազգային կազմակերպություններ, որոնք հաջողությունների են հասել տեխնոլոգիաների ոլորտում, և առաջարկեց, որպեսզի իրանական կողմը նույնպես ներկայացված լինի։
Պրոֆեսոր Սայեդ Սարքարին ընդունելով առաջարկը՝ ընդգծեց այս ոլորտում համատեղ ծրագրերի կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ՏՏ և նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները, կապի և տրանսպորտի ոլորտում երկկողմ գործակցության շրջանակները մեծացնելու հետ կապված մի շարք հարցեր։

Армения и Иран планируют наладить сотрудничество в сфере нанотехнологий 11/30/2016   14:23  |  Лента новостей
Министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваан Мартиросян  в среду встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Исламской Республики Иран в РА Сейедом Каземом Саджади и делегацией, возглавляемой руководителем главного штаба нанотехнологий Ирана, профессором Сайедом Саркари.
Как сообщает пресс-служба Минтранса Армении, Ваан Мартиросян,  высоко оценив сотрудничество с Ираном в области транспорта и связи, выразил надежду на развитие сотрудничества и в сфере информационных технологий.
Профессор Сайед Саркари, подробно представив достижения Ирана в области нанотехнологий и рамки деятельности, подчеркнул, что в данной сфере между Арменией и Ираном может быть налажено серьезное сотрудничество.
Министр приветствовал предложение о сотрудничестве и отметил, что в Армении планируется построить инженерный городок, где будут представлены международные организации, которые добились успеха в сфере технологий. Ваан Мартиросян  предложил, чтобы иранская сторона тоже была там представлена.
Профессор Сайед Саркари, приняв предложение, подчеркнул важность совместных программ в данной сфере.
В ходе встречи были обсуждались возможности сотрудничества в сфере информационных технологий и нанотехнологий, целый ряд вопросов, связанных с расширением рамок двустороннего взаимодействия в сфере транспорта и связи.