Ադրբեջանի Մեջլիսում պահանջում են վերանայել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները. Azatutyun.am 11/30/2016 12:35 | ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանը աջակցում է Հայաստանին՝ «Իսկանդեր»-ներ վաճառելով Երևանին, պնդում է ադրբեջանցի պատգամավորը:
Ադրբեջանցի խորհրդարանականները երկրի իշխանություններից պահանջում են վերանայել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների ներկայիս ձևաչափը: Այդ մասին ադրբեջանցի իշխանամետ պատգամավորները հայտարարում էին Միլի մեջլիսի երեկ հրավիրված լիագումար նիստի ժամանակ: Այս մասին տեղեկանում ենք Azatutyun.am-ից:
Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության Օրդուբադի և Ջուլֆայի շրջաններից ընտրված Գուդրաթ Հասանղուլիևի համոզմամբ՝ հարաբերությունների վերանայման անհրաժեշտությունը ծագել է պաշտոնական Մոսկվայի վերջին գործողությունների հետևանքով:
«Մի կողմից Ռուսաստանը հանդես է գալիս որպես Մինսկի խմբի համանախագահ պետություն, մյուս կողմից էլ աջակցում է Հայաստանին` «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգեր վաճառելով Երևանին», - նշում էր պատգամավորը:
«Եթե Ռուսաստանն իրոք ցանկանում է Ադրբեջանի հետ իր հարաբերությունները կառուցել ռազմավարական գործընկերության ձևաչափում, ապա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում պետք է անկողմնակալ և չեզոք դիրքորոշում որդեգրի: Եթե դա տեղի չունենա, ռուս - ադրբեջանական հարաբերությունները պետք է վերանայվեն: Մոսկվայի գործողություններին ի պատասխան՝ մենք կարող ենք խորացնել հարաբերությունները այլ պետությունների, օրինակ՝ Իսրայելի կամ Պակիստանի հետ», - հայտարարում էր Հասանղուլիևը:
Միլի մեջլիսում Բաքվի Սուրախանի շրջանը ներկայացնող Ֆարաջ Գուլիևի համոզմամբ էլ՝ Մոսկվայի հակաադրբեջանական քաղաքականության վկայություններից մեկը հայ-ռուսական միացյալ զորախմբի ստեղծումն է: Դրան, ըստ պատգամավորի, Ադրբեջանը պետք է համարժեք պատասխան տա` նաև միջազգային ռազմաքաղաքական համագործակցության խորացման տեսքով:
«Ադրբեջանն էլ կարող է ՆԱՏՕ-ի` մասնավորաբար Թուրքիայի հետ համատեղ զորախումբ ստեղծել Նախիջևանում` ի պատասխան Ռուսաստանի և Հայաստանի միացյալ զորամիավորման ստեղծման», - ասում էր Գուլիևը:
Ադրբեջանի խորհրդարանում ծավալված քննարկման ոչ բոլոր մասնակիցներն էին, սակայն, որ կոչ էին անում վերանայել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների ներկա մակարդակը: Բաքվից ընտրված պատգամավորներից ևս մեկը` քաղաքագետ Ռասիմ Մուսաբեկովը, դիմելով գործընկերներին, կոչ էր անում Մոսկվայի հետ հարաբերություններում հույզերով չառաջնորդվել:
«Մենք այստեղ կոշտ քննադատություն ենք հնչեցնում Ռուսաստանի հասցեին, բողոքում ենք: Իրականում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը հարկավոր է լուծել ոչ թե Ռուսաստանի հետ հակամարտության մեջ մտնելու, այլ Մոսկվայի հետ կապերի սերտացման միջոցով: Մենք Ռուսաստանի հետ շատ ավելի ջերմ, բարիդացիական հարաբերություններ պետք է կառուցենք», - համոզված է Մուսաբեկովը:

В парламенте Азербайджана требуют пересмотра отношений с Москвой из-за военного союза Армении и РФ 11/30/2016   13:07  |  Лента новостей
Депутаты азербайджанского парламента требуют от властей страны пересмотреть нынешний формат отношений с Россией.
Как передает Azatutyun.am, по мнению выступавшего на заседании азербайджанского парламента депутата Гудрата Гасангулиева, необходимость в пересмотре отношений возникла из-за последних действий официальной Москвы.
“С одной стороны, Россия выступает как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, с другой – поддерживает Армению, продавая ей ракетные комплексы “Искандер”. Если Россия, действительно, желает выстраивать свои отношения с Азербайджаном в формате стратегического партнерства, то должна придерживаться беспристрастной и нейтральной позиции в нагорно-карабахском вопросе. Если этого не произойдет, российско-азербайджанские отношения должны быть пересмотрены. В ответ на действия Москвы мы можем углубить отношения с другими государствами, например с Израилем и Пакистаном”, - заявил Гасангулиев.
По мнению же другого азербайджанского депутата Фараджа Гулиева, одним из свидетельств антиазербайджанской политики Москвы является создание объединенной группировки войск Армении и России. На это, по словам азербайджанского депутата, Баку должен дать пропорциональный ответ, в том числе в виде углубления международного военно-политического сотрудничества.
Гулиев заявил, что “в ответ на это Азербайджан может вместе с НАТО, в частности с Турцией, создать в Нахичеване объединенную группировку войск”.
В свою очередь, депутат Милли Меджлиса, политолог Расим Мусабеков возразил против жестких выступлений в отношении России. Он подчеркнул, что нагорно-карабахскую проблему нужно решать путем налаживания тесных связей с Москвой, а не вступая с ней в конфликт.