ՀՀ նախագահի խոսնակ․ Ղարաբաղի անկլավային կարգավիճակի մասին խոսք անգամ լինել չի կարող. Azatutyun.am 11/30/2016 15:53 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ադրբեջանին որևէ տարածքի վերադարձի մասին հարցը կարող է առարկայական լինել միայն Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման պարագայում՝ «Ազատության» հարցմանն ի պատասխան նշել է Հայաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Հակոբյանը:
Ռուսաստանյան "Россия сегодня" լրատվական գործակալությանը մոտ երկու շաբաթ առաջ տված հարցազրույցում նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ հինգ տարի առաջ Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը պատրաստ են եղել Ադրբեջանին զիջել յոթ շրջաններ՝ Ղարաբաղի կարգավիճակը որոշող հանրաքվեի դիմաց, անգամ նման բովանդակության փաստաթուղթ է եղել, սակայն Իլհամ Ալիևը հրաժարվել է այն ստորագրել: Ընդ որում, խոսելով Արբեջանին յոթ շրջան վերադարձնելու մասին՝ Սերժ Սարգսյանը որևէ բառ չէր ասել Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը կապող ցամաքային միջանցքի մասին:
«Ազատություն»-ը հարցում էր ուղարկել նախագահական՝ ե՞րբ է որոշում կայացվել Ադրբեջանին զիջել նախկինում ԼՂԻՄ-ը շրջապատող յոթ շրջանները, արդյոք դա չի՞ նշանակում, որ այդ դեպքում Լեռնային Ղարաբաղը կհայտնվի անկլավային վիճակում՝ զրկվելով Հայաստանի հետ ցամաքային կապից, և արդյոք նման հեռանկարը Հայաստանի նախագահի կողմից սպառնալիք չի՞ դիտվում:
«Հանրապետության Նախագահն իր հարցազրույցում չի անդրադարձել համանախագահների կողմից հիմնահարցի փաթեթային հանգուցալուծման համար առաջարկված բոլոր դրույթներին, որոնք, ինչպես շեշտել են համանախագահները, անբաժանելի մեկ ամբողջություն են կազմում: Նախագահն ընդգծել է, որ այդ առաջարկի առաջին կետով ամրագրված է Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը: Մյուս բոլոր տարրերը, ինչպես հայտարարել է Նախագահը ՀՀԿ 16-րդ համագումարի իր ելույթում` «ածանցյալ են»: «Մնացած բոլոր հարցերը կգտնեն իրենց տրամաբանական ու արդար լուծումը՝ խնդրի կարգավորմանը զուգահեռ: Քանի դեռ այս հիմնական խնդիրը կա, քանի դեռ անորոշության է մատնված Արցախի կարգավիճակը, որևէ այլ հարց լուծում չի կարող գտնել», - շեշտել է Նախագահը»,- ասված է Հայաստանի նախագահի մամուլի քարտուղարի՝ «Ազատության»-ը ուղղված պատասխանում:
Վլադիմիր Հակոբյանը հավելել է․ - «Որևէ տարածքի վերադարձի մասին հարցը կարող է առարկայական լինել միայն Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման պարագայում: Հանգուցալուծման առաջարկի փաթեթն ամրագրում է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև ցամաքային կապի անհրաժեշտությունը: Սրան բազմիցս անդրադարձել են թե՛ Հայաստանը, թե՛ համանախագահները: Որևէ անկլավային կարգավիճակի մասին խոսք անգամ լինել չի կարող: Խոսքը Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին միացնող սոսկ ցամաքային ճանապարհի մասին չէ, այլ լայն, անվտանգ և անխափան ցամաքային այնպիսի կապի, որը լիարժեք ապահովված կլինի Ադրբեջանի կողմից որևէ ոտնձգությունից: Հատկապես ապրիլյան պատերազմից հետո, անվտանգության գոտի հանդիսացող հարակից տարածքների ներկա կարգավիճակն ավելի քան արդարացված է՝ հաշի առնելով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին սպառնացող շարունակական և անմիջական սպառնալիքը»:

Особенно после апрельской войны нынешний статус зоны безопасности в Карабахе более чем оправдан - пресс-секретарь президента Армении 11/30/2016   17:24  |  Карабахский конфликт
Вопрос о возвращении какой-либо территории может стать предметным только в случае определения статуса Нагорного Карабаха. Об этом в ответ на запрос Радио "Азатутюн" заявил пресс-секретарь президента Армении Владимир Акопян.
Как передает сайт Радио "Азатутюн", около двух недель назад в интервью российскому информагентству “Россия сегодня” Серж Саргсян заявил, что пять лет назад Армения и Нагорный Карабах были готовы уступить Азербайджану семь районов в обмен на референдум по определению статуса Карабаха, даже был документ с подобным содержанием, однако президент Азербайджана Ильхам Алиев отказался его подписать. При этом, как отмечает СМИ, “С. Саргсян не сказал ни слова о сухопутном коридоре, соединяющем  Армению и Нагорный Карабах”.
В этой связи издание обратилось за комментариями в Аппарат президента Армении.
В своем ответе пресс-секретарь главы государства Владимир Акопян отметил, что “президент республики в своем интервью не затрагивал всех положений, предложенных сопредседателями для пакетного урегулирования проблемы, которые, как подчеркнули сопредседатели, составляют единое и неделимое целое. Президент подчеркнул, что в первом пункте этого предложения зафиксировано право Нагорного Карабаха на самоопределение. Все другие элементы, как заявил президент в своем выступлении на 16-ом съезде правящей Республиканской партии Армении, являются “производными”. Все остальные вопросы найдут свое логическое и справедливое решение параллельно с урегулированием проблемы. Пока есть эта основная проблема, пока статус Арцаха предан неопределённости, никакой другой вопрос не может найти решения”, - говорится в ответе пресс-секретаря президента Армении, направленном “Азатутюн”.
“Вопрос о передаче Азербайджану каких бы то ни было территорий может стать предметным только в случае определения статуса Нагорного Карабаха. Пакет с предложениями об урегулировании фиксирует необходимость сухопутной связи между Арменией и Нагорным Карабахом. К этому не раз обращались и сопредседатели, и Армения. И речи не может идти о каком бы то ни было анклавном статусе. Речь идет не только о сухопутной дороге, соединяющей Армению с Нагорным Карабахом, но и о такой широкой, безопасной и бесперебойной сухопутной связи, которая будет полноценно застрахована от любых посягательств со стороны Азербайджана. Особенно после апрельской войны нынешний статус прилегающих территорий, являющихся зоной безопасности, более чем оправдан, учитывая постоянную и непосредственную угрозу народу Нагорного Карабаха”, –добавил Владимир Акопян.
14:01 19/11/2016  |  Карабахский конфликтПозиции Армении и России в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфлитка совпадают - Констатин Косачев