Պրոֆեսիոնալ աշխատանքի համար ՔԿ նախագահը պարգևատրել է քննիչին և ոստիկանության աշխատակցին (Լուսանկարներ) 11/30/2016 14:46 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը հրամաններ է ստորագրել՝ Կոտայքի մարզում արձանագրված բնակարանային մի շարք գողությունների բացահայտման գործում բարձր պրոֆեսիոնալիզմ ցուցաբերած աշխատակիցներին պարգևատրելու մասին։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2016 թականի մարտի 24-ին ահազանգ էր ստացվել Հրազդան քաղաքի Կենտրոն թաղամասի բնակարաններից մեկում կատարված գողության մասին. Առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը գողացել էր ոսկյա զարդեր և տարբեր արտարժույթի կանխիկ գումար՝ քաղաքացուն պատճառելով շուրջ 2,5 մլն դրամի գույքային վնաս։
Դեպքի առթիվ Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ և ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու, հանցագործությունը բացահայտելու ուղղությամբ։ Ոստիկանության Հրազդանի բաժնի օպերատիվ ծառայության հետ արդյունավետ համագործակցության արդյունքում պարզվել է առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը, հայտնաբերվել գողոնը։
Քննչական գործողությունները ճիշտ պլանավորելու, քննության ընթացքում քննիչի կողմից ցուցաբերված պրոֆեսիոնալիզմի արդյունքում բացահայտվել են նույն անձանց կողմից կատարված բնակարանային այլ գողության դեպքեր եւս՝ 17 դրվագ, ինչպես նաեւ հայտնաբերվել հափշտակված ապրանքները եւ տուժողներին հատուցվել հանցագործությամբ պատճառված վնասը։
«Չբացահայտված հանցագործությունների, տվյալ դեպքում գողությունների պարագայում հասարակության մոտ ձևավորվում է անհանգստության մթնոլորտ, զգուշավորություն, վախ, ինչը կարող է փարատվել դրանց բացահայտման արդյունքում։ Ձեր պրոֆեսիոնալ աշխատանքի, ջանասիրության արդյունքում հանցագործությունից տուժած քաղաքացիներին վերադարձրեցիք վստահությունը, վերականգնեցիք սոցիալական արդարությունը»,- ասաց ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը՝ պարգևատրելով բարեխիղճ աշխատանքի համար։
Բազմակողմանի, օբյեկտիվ եւ լրիվ քննությունն ապահովելու արդյունքում շուրջ երկու տասնյակ գողություններ բացահայտելու, տուժողներին պատճառված վնասը հատուցելու համար ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի հրամաններով ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության ավագ քննիչ Սերգեյ Երիցյանը պարգևատրվել է «Անձնվիրության և անվեհերության» մեդալով, իսկ ՀՀ ոստիկանության Հրազդանի բաժնի օպերատիվ գծով տեղակալը՝ «Համագործակցության համար» մեդալով:
«Համատեղ աշխատանքը միշտ էլ արդյունք կտա»,- ընդգծեց ՀՀ ՔԿ նախագահը և բարձր գնահատեց ընդհանրապես Կոտայքի մարզային քննչական վարչության կողմից հանցագործությունների բացահայտման գործում ցուցաբերած ջանասիրությունը։

Глава СК Армении наградил следователя и сотрудника Полиции за профессионализм при раскрытии квартирных краж 11/30/2016   15:33  |  Лента новостей
Председатель следственного комитета Армении Агван Овсепян подписал приказы о награждении сотрудников, проявивших высокий уровень профессионализма при раскрытии ряда квартирных краж  в Котайкской области.
Как сообщает пресс-служба СК, 24-го марта 2016 года поступил сигнал о краже, совершенной в одной из квартир в квартале Кентрон в городе Раздан. Предполагаемый преступник украл золотые изделия и наличность в различных валютах, причинив гражданину имущественный вред на сумму в размере порядка  2.5 млн. драмов.
По данному факту следственным управлением по Котайкской области было возбуждено уголовное дело. Были предприняты необходимые следственные действия, направленные на обеспечение разностороннего, объективного и полного исследования обстоятельств дела, раскрытие преступления. В результате эффективного сотрудничества с оперативной службой отдела Полиции по городу Раздан были  установлены личности предполагаемых преступников, обнаружено краденое.
В результате грамотного планирования следственных действий и проявленного следователем профессионализма были раскрыты и другие совершенные теми же лицами случаи квартирных краж – еще 17 эпизодов, а также обнаружены украденные вещи. Потерпевшим возместили ущерб, причиненный преступлением.
“Нераскрытие преступлений, в данном случае краж, чревато формированием в обществе атмосферы тревожности, предосторожности, страха, которую можно рассеять в результате их раскрытия. Благодаря своему профессионализму и усердию вы вернули пострадавшим от преступлений гражданам доверие, восстановили социальную справедливость”, - сказал председатель СК Армении Агван Овсепян, наградив их за добросовестную работу.
Приказами председателя СК Армении старший следователь следственного управления по Котайкской области Сергей Ерицян награжден медалью “За самоотверженность и бесстрашие”, а  заместитель начальника по оперативной линии отдела Полиции по городу Раздан – медалью “За сотрудничество”.
Награды присуждены за раскрытие в результате обеспечения разностороннего, объективного и полного расследования около двух десятков краж, возмещение причиненного потерпевшим ущерба.
“Совместная работа всегда даст результаты”, - подчеркнул глава СК Армении, высоко оценив усердие, проявленное в целом следственным управлением по Котайкской области в деле раскрытия преступлений.