«Հայոց ցեղասպանության ժխտումը ճանապարհ է հարթել իսլամական ահաբեկչության համար». Էդուարդ Շարմազանով 11/29/2016 12:32 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 29-ին ընդունել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի պատգամավորներ Օմար ալ Արաբին եւ Ալան Բաքերիին: Հանդիպմանը ներկա էր Հայաստանում Սիրիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Իսսամ Նայալը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
ԱԺ փոխնախագահը ողջունել է սիրիացի պատգամավորների այցը Հայաստան եւ նշել, որ հայ-սիրիական բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի, որն առավել ամրապնդվել է՝ Սիրիայի կողմից Ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայ գաղթականներին ապաստանելու եւ երկրորդ հայրենիք պարգեւելու շնորհիվ:
Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ փոխգործակցությունն ու այդ հարցում առանձնակի տեղ հատկացրել միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանը: Նա երախտագիտություն է հայտնել Սիրիայի խորհրդարանին՝ նախորդ տարի Հայոց ցեղասպանության հարցի քննարկմանն ուղղված քայլերի համար:
«Ցեղասպանությունների ժխտումը լի է ոճրագործության կրկնության վտանգով. թուրքական ժխտողականությունն ու անպատժելիությունը ծնեցին նոր, Իսլամական Պետության նման ահաբեկիչների»,-նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Սիրիայում առկա ճգնաժամին. ԱԺ փոխնախագահը սիրիացի ժողովրդին մաղթել է տոկունություն եւ հույս հայտնել, որ շուտով երկրում կտիրի խաղաղություն եւ օրինականություն: Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է Հայաստանի դիրքորոշումը ահաբեկչության դեմ պայքարում եւ վստահեցրել, որ հայ խորհրդարանականները պատրաստ են միջազգային տարբեր հարթակներում իրենց ձայնը բարձրացնել սիրիական խնդրի խաղաղ կարգավորման համար:
Սիրիայի Ժողովրդական ժողովի պատգամավորներ Օմար ալ Արաբին եւ Ալան Բաքերին շնորհակալություն են հայտնել ԱԺ փոխնախագահին ջերմ ընդունելության համար եւ փոխանցել սիրիական իշխանությունների եւ ժողովրդի երախտագիտությունը հայ ժողովրդին՝ դժվարին պահերին իրենց սատարելու եւ աջակցության համար: Սիրիացի խորհրդարանականները նույնպես կարեւորել են միջխորհրդարանական կապերի սերտացումը եւ նշել, որ Սիրիայի խորհրդարանի համապատասխան հանձնաժողովներում ընթանում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ հարցի քննարկումները:

Вице-спикер парламента Армении: отрицание Геноцида армян проложило путь к исламскому терроризму 11/29/2016   13:10  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов во вторник принял депутатов Народного Собрания Сирийской Арабской Республики (САР) Омара аль-Араби и Алана Бакери.
На встрече присутствовал Временный поверенный в делах Сирии в РА Иссам Найял.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, вице-спикер НС приветствовал визит сирийских депутатов в Армению и отметил, что армяно-сирийская дружба имеет многовековую историю, которая еще более укрепилась благодаря оказанию спасшимся от геноцида армянским беженцам помощи Сирии, ставшей им второй родиной.
Э.Шармазанов подчеркнул важность взаимодействия двух стран и уделил особое место упрочению межпарламентских связей. Он выразил признательность парламенту Сирии за предпринятые в прошлом году шаги по обсуждению вопроса Геноцида армян.
“Отрицание геноцидов полно рисков рецидива преступления: турецкая политика отрицания и безнаказанность породили новых, подобных Исламскому Государству, террористов”, - отметил вице-спикер НС.
На встрече был затронут нынешний кризис в Сирии: Э.Шармазанов пожелал сирийскому народу стойкости и выразил надежду на скорейшее достижение мира и законности в стране. Он подчеркнул позицию Армении в борьбе с терроризмом и заверил, что армянские парламентарии готовы поднять свой голос в пользу мирного урегулирования сирийской проблемы на различных международных площадках.
Депутаты Народного Собрания Омар аль-Араби и Алан Бакери поблагодарили вице-спикера НС за теплый прием и передали армянскому народу признательность властей и народа Сирии за помощь и содействие в трудные времена. Сирийские парламентарии также особо выделили укрепление межпарламентских связей и отметили, что в соответствующих комиссиях парламента Сирии проходят обсуждения вопроса признания Геноцида армян.