ԵՄ դրամաշնորհներից հափշտակվել է ավելի քան 134 հազար եվրո. բացահայտում 11/28/2016   19:03  |  Քրեական խրոնիկոն
Բացահայտվել է ԵՄ պատվիրակության կողմից հատկացված դրամաշնորհից հասարակական կազմակերպության նախագահի կողմից ավելի քան 134 հազար եվրոյի հափշտակությունը։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն՝ նշելով, որ պատճառված վնասը վերականգնվել է
Տարածված պաշտոնական հաղորդագրության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից հատկացված դրամաշնորհներից հասարակական կազմակերպության նախագահի կողմից առանձնապես խոշոր չափերի՝ 134.620 եվրոյին համարժեք դրամի, հափշտակությունը։ Պարզվել է հանցագործության մեխանիզմը, վերականգնվել պատճառված վնասը։
Քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ հասարակական կազմակերպությունը 2008 թվականին մասնակցել է ԵՄ պատվիրակության կողմից հայտարարված դրամաշնորհային ծրագրի համար հայտարարված մրցույթին, ներկայացրել ծրագիր, որի արդյունքում 2008 թվականի դեկտեմբերին ստորագրվել է դրամաշնորհի պայմանագիր՝ նախատեսված մի քանի տարվա համար։
Բազմակողմանի եւ օբյեկտիվ քննության արդյունքում ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ հասարակական կազմակերպության հաշվեհամարին մաս-մաս փոխանցվել են պայմանագրով նախատեսված գումարները, սակայն կազմակերպությունը չի կատարել ստանձնած պարտավորությունները եւ կազմակերպության նախագահը յուրացրել է փոխանցված դրամաշնորհի գումարներից առանձնապես խոշոր չափի գումար։ Հափշտակված գումարի չափը գնահատվել է 134.620 եվրոյին համարժեք 67.335.130 ՀՀ դրամ։
Հափշտակության փաստը քողարկելու համար՝ պատրաստվել են ծրագրի ընթացքում, իբր, կատարած ծախսերը հիմնավորող կեղծ տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթեր եւ ներկայացվել Եվրոպական միությանը։
ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա կազմակերպության նախագահին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով եւ 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Պատճառված վնասը նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է ամբողջությամբ. գումարը փոխանցվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպոզիտ հաշվին
Նախաքննությունը շարունակվում է»։
Կոմիտեից հայտնում են, որ ՀՀ ՔԿ վարույթում քննվում է նաեւ մեկ այլ քրեական գործ՝ ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից հատկացված դրամաշնորհների գումարներից կատարված հափշտակությունների վերաբերյալ, որի շրջանակներում որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 10 անձ։

Раскрыт случай хищения более 134 тыс. евро из средств гранта, выделенного делегацией ЕС в Армении - СК 11/28/2016 22:09 | Криминальная хроника
Следственный комитет РА сообщил в понедельник о раскрытии случая хищения председателем общественной организации суммы в размере 134,62 тыс. евро из средств грантов, выделенных делегацией Европейского союза в Армении. Установлен механизм преступления, восстановлен причиненный ущерб.
Как сообщает пресс-служба СК, следствием добыты фактические данные о том, что общественная организация, принимавшая участие в 2008 году в объявленном делегацией ЕС конкурсе на получение гранта, представила программу, в результате чего в декабре 2008 года был подписан грантовый договор на несколько лет.
В результате разностороннего и объективного расследования были добыты доказательства того, что на счет организации были по частям перечислены предусмотренные грантовым договором средства, однако организация не выполнила взятые на себя обязательства, а ее председатель присвоил из средств гранта особо крупную сумму. Размер похищенной суммы оценивается в 67.335.130 драмов, что эквивалентно 134.62 тыс. евро.
Для сокрытия факта хищения были подготовлены документы, содержащие подложные данные, обосновывающие якобы произведенные расходы в ходе реализации программы, и предъявлены Европейскому союзу.
"На основе доказательств, добытых по расследуемому в производстве Главного управления по расследованию особо важных дел уголовному делу, председателю общественной организации предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 178 (Мошенничество, совершенное в особо крупных размерах) и части 2 статьи 325 (Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств, совершенные группой лиц по предварительному сговор) УК Армении. Причиненный ущерб в ходе предварительного следствия был полностью восстановлен – сумма перечислена на депозитный счет Следственного комитета РА. Предварительное следствие продолжается", - отмечается в сообщении.
Ранее ведомство сообщило, что в производстве СК РА расследуется также еще одно уголовное дело о хищениях из средств грантов, выделенных делегацией Европейского союза в РА, в рамках которого в качестве обвиняемых привлечены 10 человек.