Ներկայացվել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, Ադրբեջանի կողմից վարվող հայատյաց քաղաքականության առանձնահատկությունները 11/24/2016 11:51 | ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 23-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը Մեքսիկական Միացյալ Նահանգներ կատարած այցի շրջանակում հանդիպել է Մեքսիկայի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Գաբրիելա Կուեւաս Բառոնի, Սենատի Ասիայի տարածաշրջանի արտաքին հանձնաժողովի նախագահ Տեոֆիլո Տոռես Կորսոյի եւ երկու հանձնաժողովների սենատորների հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Սենատի երկու հանձնաժողովների նախագահներն իրենց ելույթներում ընդգծել են, որ երկկողմ միջխորհրդարանական հարաբերություններում հայկական կողմից այս այցն առաջինն է: Կարեւորվել է երկխոսության ակտիվացման ու պարբերական շփումների անհրաժեշտությունը:
Սենատորների խնդրանքով Արտակ Զաքարյանը հանգամանալից ներկայացրել է ՀՀ ներքին եւ տարածաշրջանային զարգացումները, Հայաստանի հարաբերական առավելություններն առեւտրատնտեսական համատեղ գործունեություն ծավալելու եւ ներդրումներ խրախուսելու գործում, ինչպես նաեւ անդրադարձել է ԼՂ հիմնահարցի ներկա փուլի առանձնահատկություններին` ընդգծելով միջազգային կառույցների եւ առանձին պետությունների կողմից անաչառ եւ հավասարակշռված դիրքորոշման անհրաժեշտությունը` տարածաշրջանում կայունության եւ անվտանգության միջավայրի ապահովման համար:
Այնուհետեւ պատասխանելով սենատորների հարցերին` Արտակ Զաքարյանը ներկայացրել է Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները, նոր Սահմանադրության ընդունման, Հայաստան-Սփյուռք գործակցության, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի կողմից վարվող հայատյաց քաղաքականության առանձնահատկությունները: Մեքսիկացի սենատորները պատրաստակամություն են հայտնել նպաստելու միջպետական հարաբերությունների խորացմանը` կարեւորելով տարբեր ոլորտներին առնչվող իրավապայմանագրային դաշտի ձեւավորումը, փոխայցերը եւ համագործակցության զարգացումը:
Հանդիպման ավարտին Արտակ Զաքարյանը հարցազրույց է տվել Մեքսիկայի Կոնգրեսի հեռուստաալիքին: Սենատում տեղի ունեցած հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ առաջատար մի շարք լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:
Նույն օրը կայացել է նաեւ Արտակ Զաքարյանի հանդիպումը Մեքսիկայի արտաքին հարաբերությունների քարտուղար (ԱԳ նախարար) Կլաուդիա Ռուիս Մասյեի հետ: Զրույցի ընթացքում Կլաուդիա Ռուիս Մասյեն կարեւորել է բարեկամ Հայաստանի հետ հարաբերությունների խորացումը եւ ամրապնդումը` առանձնացնելով միջխորհրդարանական դիվանագիտությունը միջպետական հարաբերությունների զարգացման եւ երկու ժողովուրդների մերձեցման գործում: Զրուցակիցները մանրամասն անդրադարձել են Հայաստան-Մեքսիկա օրակարգային հարցերին: Երկուստեք կարեւորվել է քաղաքական շարունակական երկխոսության, առեւտրատնտեսական եւ մշակութային համագործակցության ներուժի իրացման անհրաժեշտությունը: ՀՀ ԱԺ հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է տարածաշրջանային զարգացումները, ԼՂ հիմնահարցի ներկա ընթացքը, Հայաստան-ԵՄ, Հայաստան-ԵՏՄ համագործակցության զարգացման դինամիկան: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստան-Մեքսիկա դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակի շրջանակում կազմակերպել փոխայցեր:

Депутат парламента Армении представил мексиканским коллегам особенности проводимой Баку армянофобской политики 11/24/2016   13:10  |  Лента новостей
Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении  по внешним связям Артак Закарян 23-го ноября встретился с председателем Комиссии по внешним отношениям Сената Мексики Габриэлой Куевас Барон, председателем Комиссии по связям с регионом Азии Сената Теофило Торесом Корсо и сенаторами обеих комиссий.
Встреча прошла в рамках визита Артака Закаряна в Мексику.
Как передает пресс-служба армянского парламента, председатели указанных комиссий Сената в своих выступлениях констатировали, что в двусторонних межпарламентских отношениях это первый визит армянской стороны. В ходе встречи была отмечена важность активизации диалога и необходимость регулярных контактов.
По просьбе сенаторов А.Закарян подробно представил внутри- и внешнеполитические развития РА, определенные преимущества Армении в налаживании совместной торгово-экономической деятельности и поощрении инвестиций, а также обратился к  особенностям нынешнего этапа нагорно-карабахской проблемы, подчеркнув необходимость  придерживания международными структурами и отдельными государствами беспристрастной и взвешенной позиции для обеспечения в регионе стабильной и безопасной среды.
Отвечая на вопросы сенаторов, Артак Закарян представил проводимые в Армении реформы, особенности принятой новой Конституции, взаимодействия между  Арменией и Диаспорой, международного признания Геноцида армян, а также проводимой Азербайджаном армянофобской политики. Мексиканские сенаторы выразили готовность содействовать углублению межгосударственных отношений, подчеркнув важность формирования договорно-правового поля для различных сфер, взаимных визитов и развития сотрудничества.
В завершение встречи А.Закарян дал интервью телеканалу Конгресса Мексики. Во встрече в Сенате приняли участие также представители ряда ведущих СМИ.
В тот же день состоялась встреча А.Закаряна с секретарем по внешним отношениям (министром иностранных дел) Мексики Клаудией Руис Масье. В ходе беседы она подчеркнула важность углубления и укрепления отношений с дружественной Арменией, особо выделив межпарламентскую дипломатию в деле развития и сближения двух народов. Собеседники подробно обратились к вопросам двусторонней повестки. Обоюдно подчеркнута необходимость непрерывного политического диалога, использования потенциала торгово-экономического и культурного сотрудничества. Председатель комиссии НС представил региональные развития, нынешнее состояние нагорно-карабахской проблемы, динамику развития сотрудничества РА – ЕС, Армения – ЕАЭС. Достигнута договоренность об организации взаимных визитов в рамках 25-летия дипломатических отношений Армении и Мексики.