Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է «Քվանտ» վարժարան 11/23/2016 13:09 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է «Քվանտ» վարժարան, որն այս տարի նշում է հիմնադրման 25-ամյակը: Այս մասին հայտնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
Սերժ Սարգսյանը կրթության ոլորտի պատասխանատուների, Երևանի քաղաքապետի և վարժարանի ղեկավարության ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել Հայաստանի Հանրապետության առաջին փորձարարական ոչ պետական դպրոցում, ծանոթացել հանրակրթության ոլորտում միջազգային ճանաչում ունեցող նորարարական-գիտական կենտրոնի հիմնանորոգված ուսումնական մասնաշենքի պայմաններին, կրթական ծրագրերին, զրուցել դպրոցի սաների և ուսուցիչների հետ:
«Քվանտ» վարժարանը 2011թ.-ից ստացել է Միջազգային բակալավրիատի «Դիպլոմա» ծրագրի իրականացման թույլտվություն: Վարժարանի շրջանավարտները ստանում են պետական ատեստատ, իսկ Միջազգային բակալավրիատի ծրագրով սովորողները՝ նաև Միջազգային բակալավրիատի դիպլոմ, որը հիմք է հանդիսանում առանց ընդունելության քննությունների ընդունվել աշխարհի բազմաթիվ առաջատար համալսարաններ: Կենտրոնի պատասխանատուների հավաստմամբ, կրթական այս հաստատության մի շարք մշակումներ արդեն ներդրվել են հանրակրթության ոլորտում: Վարժարանի սաներն ակտիվ մասնակցում են դպրոցականների ինչպես հանրապետական, այնպես էլ միջազգային առարկայական օլիմպիադաներին՝ արձանագրելով շատ լավ արդյունքներ:
Այցի ավարտին Նախագահը Կրթության և գիտության նախարարի, Երևանի քաղաքապետի և վարժարանի տնօրենի հետ քննարկում է ունեցել կրթության ոլորտի խնդիրների, այս ոլորտում պետական-մասնավոր հատված համագործակցության և կրթական համակարգի զարգացման ծրագրերի վերաբերյալ: Սերժ Սարգսյանը լսել է ոլորտի առանձին խնդիրների լուծման վերաբերյալ վարժարանի տնօրենի մոտեցումներն ու առաջարկությունները: Հանրապետության Նախագահը Կրթության և գիտության նախարարին հանձնարարել է առաջիկայում աշխատանքային հանդիպում անցկացնել հանրակրթության և բարձրագույն կրթության հարցերի քննարկման նպատակով:

Президент Армении посетил гимназию “Квант” 11/23/2016   14:01  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня посетил гимназию “Квант”, которая в этом году отмечает 25-летие со дня основания, сообщает пресс-служба главы государства.
Серж Саргсян в сопровождении ответственных за сферу образования лиц, мэра Еревана и руководства гимназии обошел первую в Армении экспериментальную негосударственную школу. Глава государства ознакомился с условиями отремонтированного учебного корпуса имеющего международное признание  в общеобразовательной сфере научного центра, учебными программами, побеседовал с преподавателями и учащимися школы.
Гимназия “Квант” в 2011 году получила разрешение на реализацию программы “Диплом Международного бакалавриата”. Выпускники гимназии получают государственный аттестат РА, а выпускники программы “Диплома” – также международный диплом, дающий возможность с выпускными оценками поступить в ведущие университеты мира.
В рамках визита президент Армении с министром образования и науки, мэром Еревана и директором гимназии провел обсуждение по проблемам сферы образования, сотрудничества государство - частный сектор, проектам развития образовательной системы.
Серж Саргсян ознакомился с подходами и предложениями директора гимназии относительно решения отдельных проблем сферы. Глава государства поручил министру образования и науки Армениив ближайшее время провести рабочую встречу для обсуждения вопросов, касающихся общеобразовательной сферы и сферы высшего образования.