ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանն ընդունել է Մարդու իրավունքների գծով տնօրեն Քրիստոս Ջակումոպուլոսին 11/22/2016   19:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանն այսօր ընդունել է ԵԽ Մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինության Մարդու իրավունքների գծով տնօրեն Քրիստոս Ջակումոպուլոսին։
ՀՀ ՔԿ նախագանը ներկայացրել է ՀՀ քննչական կոմիտեի կազմավորման ընթացքում ձեռնարկված քայլերը, առաջնահերթությունները, աշխատանքների կազմակերպման հիմքում դրված սկզբունքները, վարույթում քննվող քրեական գործերով մարդու իրավունքների պաշտպանության համատեքստում իրականացված գործողությունները: Չնայած ՔԿ կազմավորումից անցել է երկու տարի, սակայն արդեն իսկ մեծածավալ միջոցառումներ են իրականացվել` քննության կազմակերպման արդյունավետությունն ու որակը բարձրացնելու ուղղությամբ, մշակվել և ներդրվել քրեական գործերի թվայնացման, էլեկտրոնային նախաքննության ծրագրերը, որոնք նորություն են ոչ միայն հայ իրականության համար, այլ նման ծրագրեր չունեն անգամ ԱՊՀ և եվրոպական մի շարք երկրների քննչական մարմիններ։
Պրն. Ջակումոպուլոսը բարձր է գնահատել նախաքննության ընթացքում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նորարարությունները կիրառելու՝ ՔԿ նախաձեռնությունն ու արդյունքները, պատրաստակամություն հայտնել հավելյալ բաղադրատարրեր ավելացնել էլեկտրոնային նախաքննության ծրագրում՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային չափանիշների ներդրման համար:
Հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել քննչական կոմիտեի հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցության համար և բարձր գնահատելով քննիչների կարողությունների զարգացմանն ուղղված երկու տարիների համագործակցության արդյունքները՝ հավաստիացրել, որ այն կրելու է շարունակական բնույթ։
ԵԽ ներկայացուցիչը ներկայացրել է ՀՀ զինված ուժերում մարդու իրավունքների Եվրոպական չափորոշիչների կիրառման հզորացման նոր ծրագիրը՝ նախատեսված առաջիկա երկու տարիների համար, որի շրջանակներում նախատեսվում է ներառել նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությանը:
Հանդիպումն անցել է ջերմ մթնոլորտում: Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել ոչ միայն շարունակել համագործակցությունն արդեն իսկ մշակված ծրագրերով, այլ նաև՝ աշխատանքային կարգով քննարկումներ իրականացնել՝ նոր ուղղություններ նախանշելու համար։

Глава СК Армении и представитель Совета Европы договорились о продолжении сотрудничества 11/23/2016   00:19  |  Лента новостей
Председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян накануне  принял директора по правам человека Генерального Директората по правам человека и верховенства права Совета Европы Кристоса Джакомопулоса.
Как сообщает пресс-служба ведомства, глава СК Армении представил предпринятые в период формирования Следственного комитета шаги, а также приоритеты, заложенные в основу деятельности принципы и осуществленные в контексте защиты прав человека действия по расследуемым в производстве уголовным делам. Несмотря на то, что с момента формирования СК прошло два года, однако уже проведены масштабные мероприятия, направленные на повышение эффективности и качества организации расследования, разработаны и внедрены программы оцифровки материалов уголовных дел и электронного предварительного следствия, которые являются новшеством не только для армянских реалий: не имеют подобных программ в своем распоряжении даже следственные органы ряда стран СНГ и Европы.
Г-н Джакомопулос высоко оценил инициативу СК по применению инновационных технологий в ходе предварительного следствия и их результаты, выразил готовность оснастить программу электронного предварительного следствия дополнительными компонентами для внедрения международных стандартов защиты прав человека.
Гости выразили благодарность за сформировавшееся эффективное сотрудничество со Следственным комитетом и, высоко оценив итоги двухлетней деятельности, направленной на развитие потенциала следователей, заверили в том, что оно будет носить продолжительный характер.
Представитель СЕ представил новую программу по усилению применения европейских стандартов защиты прав человека в Вооруженных силах РА, рассчитанную на ближайшие на два года, в рамках которой планируется привлечь к работе также Главное военное следственное управление Следственного комитета Армении.
Встреча прошла в теплой атмосфере. Сторонами была достигнута договоренность не только о продолжении сотрудничества по уже разработанным программам, но и проведении обсуждений в рабочем порядке для обозначения новых направлений.
00:27 17/09/2016  |  Лента новостейАгван Овсепян и Игорь Назарук обсудили вопросы сотрудничества между Следственными комитетами Армении и Беларуси
14:57 16/09/2016  |  Лента новостейГлава СК Армении и посол Грузии высоко оценили уровень сотрудничества между правоохранительными органами двух стран