«Լիա» գեղեցկության սրահի տարածքում տեղի ունեցած սպանության գործով մեղադրանքներ են առաջադրվել 11/18/2016   15:11  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ Երևանի քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել են երկու անձի սպանության պատճառ դարձած, «Լիա» գեղեցկության սրահի տարածքում նոյեմբերի 13-ին տեղի ունեցած զինված միջադեպի մի շարք էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ։  Երկու անձի առաջադրվել է մեղադրանք։
Ավելի վաղ Քննչական կոմիտեն տեղեկացրել էր, որ 2016 թվականի նոյեմբերի 13-ին  Շենգավիթ վարչական շրջանում գործող գեղեցկության սրահներից մեկում հնչած կրակոցների հետևանքով ստացած հրազենային վնասվածքներից մահացել է երկու անձ՝ Երևան քաղաքի բնակիչներ Գևորգ Ավետիսյանը և Մուշեղ Մուշեղյանը, ևս մեկ անձ՝ Արամ Պետրոսյանը, հրազենային վնասվածք է ստացել կրծքավանդակի աջ հատվածում, և նրա վիճակը գնահատվում է ծանր: Մ.Մուշեղյանի դիակի զննությամբ հայտնաբերվել են նաև կտրող-ծակող առարկայով պատճառված մարմնական վնասվածքներ՝ որովայնի շրջանին։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, որի նախաքննությունը, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի հանձնարարությամբ, իրականացվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում:
Քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ քննիչը նոյեմբերի 18-ին մեղադրանք է առաջադրել երկու անձի՝ Մուշեղ Մուշեղյանի սպանության համար. Պետրոս Իսրայելյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով (սպանություն, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից), Ռուբեն Խաչատրյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից կատարված սպանությանն օժանդակելը)։ Նույն օրը որոշում է կայացվել նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն ներկայացնել դատարան։
Քրեական գործով շարունակվում են իրականացվել ակտիվ քննչական գործողություններ՝ զինված միջադեպի շարժառիթը, մասնակիցների շրջանակը պարզելու և նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ։

Двоим фигурантам дела о двойном убийстве в ереванском салоне красоты предъявлены обвинения - СК 11/18/2016   15:55  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении установил ряд имеющих существенное значение обстоятельств произошедшего 13-го ноября в салоне красоты “Лия” вооруженного инцидента, в результате которого погибли двое человек. Двум лицам предъявлены обвинения.
Ранее СК сообщил, что 13-го ноября 2016 года в результате стрельбы в одном из салонов красоты, действующих в административном районе Шенгавит, от полученных огнестрельных ранений погибли двое мужчин - жители Еревана Геворк Аветисян и Мушег Мушегян, еще один – Арам Петросян – получил огнестрельное ранение в области правой половины грудной клетки. Его состояние оценивается как тяжелое.
При осмотре тела М. Мушегяна обнаружены также ранения в области брюшной полости, нанесенные колюще-режущим предметом.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 104(Убийство), пункта 1 части 2 статьи 34-104(Покушение на убийство двух и более лиц) и части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА. Производство предварительного следствия по делу, по поручению председателя Следственного комитета РА, с 14-го ноября продолжается в следственном управлении Следственного комитета РА по городу Ереван.
В сообщении ведомства отмечается, что по совокупности добытых по уголовному делу доказательств следователь 18-го ноября предъявил двум лицам обвинение в убийстве Мушега Мушегяна. Петросу Исраеляну предъявлено обвинение по пункту 7 части 2 статьи 104(Убийство, совершенное группой лиц) Уголовного кодекса РА,  Рубену Хачатряну – по пункту 7 части 2 статьи 38-104(Пособничество в убийстве, совершенном группой лиц). В тот же день принято решение о подаче в суд ходатайства о применении в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу.
“По уголовному делу продолжают предприниматься активные следственные действия, направленные на установление мотива вооруженного инцидента, круга участников и индивидуализации действий каждого из них”, - говорится в сообщении.