ՄԻԵԴ-ը մերժել է Վլադիմիր Կարապետյանի հայցն ընդդեմ ՀՀ կառավարության. Բացառիկ հարցազրույց Գևորգ Կոստանյանի հետ 11/17/2016   19:28  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն այսօր հրապարակած վճռով մերժել է ՀԱԿ վարչության անդամ Վլադիմիր Կարապետյանի և նրա երեք նախկին գործընկերների հայցն՝ ընդդեմ Հայաստանի:
Թեմայի վերաբերյալ «Փաստինֆո» գործակալությունը բացառիկ հարցազրույց է ունեցել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ Գևորգ Կոստանյանի հետ:
«Հայցի մերժումը  կարելի է արձանագրել որպես փաստ: Եվրոպական դատարան ներկայացրած գանգատում դիմումատուները պնդել էին, թե խախտվել է խոսքի ազատության իրավունքը և իրենց աշխատանքից ազատել էին իրենց կարծիքն ազատ արտահայտելու համար: Միաժամանակ, նշել էին, որ խախտվել է նաև արդար դատաքննության իրավունքը, որովհետև, ըստ դիմումատուների, արդար դատաքննություն չէր վարվել աշխատանքից ազատման հայցը վիճարկելու հարցում: ՀՀ կառավարության ներկայացրած առարկությունների հիման վրա Եվրոպական դատարանը համարեց, որ խախտում չկա: Մեր հիմնական փաստարկն այն էր, որ «Դիվանագիտական ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում հստակ սահմանված է, որ դիվանագետները պետք է զերծ մնան քաղաքական գործունեությունից, այդ թվում՝ քաղաքական դիրքորոշումից: Այսինքն՝ նրանք ի սկզբանե, հանդիսանալով դիվանագետ, երբ դիմում էին նման քայլի, դրանով իսկ խախտում էին օրենքը»,-ասաց Գևորգ Կոստանյանը:
Հարցին՝ հայցվոր կողմը դատական այլ ատյաններ դիմելու հնարավորությունի ունի՞, թե՞ ոչ Կոստանյանն արձագանքեց. «Այո, նրանք 3 ամսվա ընթացքում կարող են բողոքարկել վճիռը Եվրոպական դատարանի վերին պալատ, բայց բողոքարկման համար այնպիսի չափանիշներ են դրված, որ ես չեմ կարծում, թե Վերին պալատը նրանց բողոքը վարույթ կընդունի: Իմ խորին համոզմամբ, սա վերջին ատյանն է, որով արձանագրվեց մեր դիրքորոշումը»։ Ըստ նրա՝ այս վճռով հստակ սահմանվեց, որ Կառավարության դիրքորոշումը միանշանակ ճիշտ է և դրանով որևէ իրավունք չի խախտվել:
Նշենք, որ ԱԳ նախարարի այն ժամանակվա մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանն ու իր գործընկերները 2008 թվականին ազատվել էին աշխատանքից նախագահական ընտրություններից հետո տարածած հայտարարության համար, որում նրանք կոչ էին արել իշխանություններին՝ պահանջելով «անհապաղ քայլեր ձեռնարկել միջազգային դիտորդական առաքելությունների զեկույցներում առկա առաջարկությունները կյանքի կոչելու համար»:
Հիշեցնենք, որ 2008թ-ի մարտյան դեպքերից հետո ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ևս ընդդեմ ՀՀ կառավարության հայց էր ներկայացրել ՄԻԵԴ՝ իր ընտրական իրավունքները խախտելու պատճառաբանությամբ, սակայն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն այդ հայցը ևս մերժել էր՝ հիմք ընդունելով ՀՀ կառավարության ներկայացրած փաստերն առ այն, որ որևէ իրավունք չի խախտվել։
20:19 26/12/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԵվրադատարանը վարույթ է սկսել ոստիկանությունում մահացած Խալաֆյանի գործով.azatutyun.am
13:39 22/10/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ում ՀՀ դեմ դիմումները շատ են. Արմեն Գալստյանը մեկ տարի էլ կմնա այնտեղ
19:41 16/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ Մեծ պալատը հրապարակել է Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ երկու դատավճիռ. Panorama.am
22:23 13/06/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԸնդդեմ Հայաստանի և ընդդեմ Ադրբեջանի ՄԻԵԴ երկու գործերի վճիռները կհրապարակվեն նույն օրը
20:55 12/08/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայ գերուն խոշտանգող ադրբեջանցի գեներալի գործը ՄԻԵԴ-ի վարույթում է
18:31 06/08/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ն սկսել է քննել Թեղուտ և Շնող գյուղերի բնակիչների գանգատն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության
11:48 27/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայ պաշտոնաթող դատավորների կենսաթոշակի հարցը Եվրոպական դատարանը կքննի արագացված կարգով
11:58 12/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱլվինա Գյուլումյանին ԵԴ-ում կարող է փոխարինել քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչը

ЕСПЧ отклонил жалобу члена управления АНК против правительства Армении - эксклюзивное интервью с Геворком Костаняном 11/18/2016   09:59  |  Актуальная тема
Европейский суд по правам человека накануне огласил решение, которым отклонил жалобу члена управления оппозиционной партии “Армянский национальный конгресс” Владимира Карапетяна и троих его коллег против Армении.
В этой связи агентство “Фактинфо” провело эксклюзивное интервью с полномочным представителем правительства Армении в ЕСПЧ Геворком Костаняном.
“Отклонение иска можно констатировать как свершившийся факт. В представленной в Европейский суд жалобе заявители указывали на нарушение права на свободу слова, утверждая, что их уволили с работы за свободное выражение своего мнения. В то же время они указывали на нарушение права на справедливое судебное разбирательство, поскольку, согласно заявителям, в вопросе оспаривания иска об увольнении с работы справедливого судебного разбирательства не проводилось. На основе представленных правительством Армении возражений Европейский суд посчитал, что нет нарушения. Наш основной довод заключался в том, что в законе РА “О дипломатическом службе” четко прописано, что дипломаты должны воздерживаться от политической деятельности, в том числе политической позиции. То есть, они, будучи дипломатами, идя на этот шаг, нарушали закон”, - заявил Геворк Костанян.
В ответ на вопрос о том, есть ли у стороны истца возможность обратиться в другие инстанции, Костанян отметил: ”Да. Они могут в течение трех месяцев обжаловать решение в Большой палате ЕСПЧ, однако с чуетом установленных там критериев, я не думаю, что Большая палата примет их жалобу к своему производству. По моему глубокому убеждению, это – последняя инстанция.
По его словам, данное решение гласит, что позиция Правительства однозначно правильная и что какого-либо нарушения прав не имело место.
Отметим, что бывший пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Владимир Карапетян и его коллеги в 2008 году были освобождены от занимаемых должностей за заявление, распространенное после президентских выборов, в котором они обратились с призывом к властям, требуя немедленно “предпринять шаги по реализации предложений, изложенных в докладах международных наблюдательских миссий”.
Напомним, что после мартовских событий 2008-го года первый президент Армении Левон Тер-Петросян тоже подал в ЕСПЧ жалобу против Правительства Армении, указав в ней на нарушение его избирательных прав”, однако ЕСПЧ отклонил этот иск, приняв за основу представленные правительством РА факты относительно того, что нарушения каких-либо прав не имело место.