Փորձագետ Կարեն Վարդանյանի սպանության գործի նախաքննությունն ավարտվել է 11/16/2016 17:52 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում ավարտվել է փորձագետ Կարեն Վարդանյանի սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են դեպքի բոլոր հանգամանքները:
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2016թ. մարտի 28-ին «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորում» Խորհրդատվական ՀԿ-ի ծրագրերի համակարգողը գրավոր հաղորդում էր ներկայացրել առ այն, որ նշված ՀԿ-ի փորձագետ Կարեն Արշակի Վարդանյանը 2016թ. մարտի 17-ին իր՝ Երևան քաղաքի Լենինգրադյան փողոցի 31/8-րդ շենքի 32-րդ բնակարանից դուրս է եկել՝ 1 շաբաթով արտասահման գործուղման մեկնելու նպատակով, սակայն մինչ օրս չի վերադարձել:
Անմիջապես ձեռնարկվել են անհրաժեշտ միջացառումներ՝ Կ.Վարդանյանին հայտնաբերելու ուղղությամբ և պարզել, որ Կ.Վարդանյանը դարձել է հանցագործության զոհ։ Դեպքի առթիվ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակներում պարզվել են առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը, շարժառիթը։
Նախնական քննության տվյալներով բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Կ.Վարդանյանն իր՝ Երևան քաղաքի Լենինգրադյան 31/8 շենքի 32-րդ հասցեի բնակարանը նվիրաբերել է 23-ամյա Գ.Զոհրաբյանին, որի դիմաց պետք է ստանար դրամական փոխհատուցում։ Պայմանավորված գումարը Կարեն Վարդանյանին չտալու համար Գ.Զոհրաբյանն առաջարկել է նրան Վրաստանով մեկնել Դուբայ՝ շրջագայության՝ մտադրվելով Վրաստան ուղեկցելու ճանապարհին սպանել նրան։ Նշված մտադրության մասին Գ.Զոհրաբյանը հայտնել է 1973թ. ծնված Ա.Միհրանյանին, ով 2016թ. հունվար ամսից օրավարձով վարել է Գ.Զոհրաբյանին պատկանող «Օպել Վեկտրա Բ» մակնիշի ավտոմեքենան՝ խոստանալով դրա դիմաց որոշակի գումար:
Նոր մանրամասներ՝ Կարեն Վարդանյանի սպանության դեպքից
Նախնական պայմանավորվածության համաձայն՝ 2016թ. մարտի 17-ին երեքով, Ա.Միհրանյանի վարած «Օպել Վեկտրա Բ» մակնիշի ավտոմեքենայով, Գ.Զոհրաբյանը և Կ.Վարդանյանն ուղևորվել են դեպի Սևան քաղաք՝ Կ.Վարդանյանին Վրաստանի Հանրապետություն ուղեկցելու պատրվակով՝ նման կերպ գաղտնի առևանգելով վերջինիս:
Հասնելով Սևանի Աղթամար թերակղզու մոտ՝ քարով բազմաթիվ հարվածներ են հասցրել ավտոմեքենայի հետևի նստատեղին գտնվող Կ.Վարդանյանի գլխին։ Տեսնելով նրա անշնչացած մարմինը և հասկանալով, որ արդեն մահացել է՝ Կ.Վարդանյանին թողել են ավտոմեքենայի սրահի հետնամասում, նույն ավտոմեքենայով վերադարձել Երևան, որտեղ դիակը տեղափոխել են Գ.Զոհրաբյանին պատկանող ավտոտնակ և թաղել։
Քննությամբ պարզվել է նաև, որ Կարեն Վարդանյանի դիակը ավտոտնակում թաղելուց առաջ նշված երկու անձինք զննել են նրա հագուստները և հափշտակել հայտնաբերված 40.000 ՀՀ դրամը։
Մինչդատական վարութում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Ա.Միհրանյանին և Գ.Զոհրաբյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի, 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 7-րդ և 8-րդ կետերի և 177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով:
Քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողությւոն իրականացնող դատախազին:

Завершено следствие по громкому делу об убийстве эксперта Карена Варданяна 11/16/2016   19:16  |  Криминальная хроника
Следственным отделом по административному району Малатия-Себастия следственного управления Следственного комитета РА по  городу Ереван завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту убийства эксперта Карена Варданяна, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
В результате предпринятых крупномасштабных следственных действий установлены все обстоятельства произошедшего.
28-го марта 2016 года координатор программ консалтинговой ОО "Союз информированных граждан" представил письменное заявление о том, что эксперт данного ОО Карен Варданян 17-го марта сего года вышел из квартиры №32 по адресу Ленинградяна 31/8 с тем, чтобы отправиться в недельную командировку за рубеж, однако до сих пор не вернулся.
В результате незамедлительно предпринятых необходимых мероприятий по обнаружению К.Варданяна выяснилось, что он стал жертвой преступления. По данному факту было возбуждено уголовное дело, в рамках которого были установлены личности предполагаемых преступников и мотив.
В ходе предварительного следствия было добыто достаточно доказательств того, что К.Варданян передал свою квартиру по улице Ленинградян 23-летнему Г.Зограбяну в дар, за что должен был получить денежное возмещение. Чтобы не выплачивать К. Варданяну оговоренную сумму, Г. Зограбян предложил ему отправиться в путешествие в Дубай через Грузию, намереваясь убить его по дороге. О своем замысле Г. Зограбян сообщил 43-летнему А. Миграняну, который с января 2016 года за поденную плату водит принадлежащий Г. Зограбяну автомобиль марки “Opel Vectra B”, пообещав за услугу определенную сумму.
В соответствии с предварительной договоренностью, 17-го марта 2016 года Г.Зограбян и К.Варданян на автомобиле марки “Opel Vectra B”, за рулем которого был А.Мигранян, отправились в сторону города Севан под предлогом проводов К. Варданяна в Грузию,  тем самым тайно похитив последнего.
Доехав до полуострова Ахтамар на Севане, они камнем нанесли сидевшему на заднем сиденье К.Варданяну множественные удары по голове. Увидев его бездыханное тело и поняв, что он уже скончался, они оставили его на заднем сиденье, на том же автомобиле вернулись в Ереван, перевезли тело в принадлежащий Г.Зограбяну гараж и закопали.
Следствием также установлено, что перед тем, как закопать тело Варданяна в гараже, указанные лица обыскали его одежду и похитили обнаруженные 40 тысяч драмов.
По достаточной совокупности добытых в ходе досудебного производства доказательств А. Миграняну и Г. Зограбяну предъявлены обвинений по признакам пункта 1 части 2 статьи 131(Похищение человека группой лиц по предварительному сговору), пунктов 3, 7 и 8 части 2 статьи 104(Убийство, сопряженное с похищением человека или захватом заложника; совершенное группой лиц или организованной группой; из корыстных побуждений, заказное, а также сопряженное с вымогательством, разбоем или бандитизмом) и пункта 1 части 2 статьи 177(Кража, совершенная группой лиц по предварительному сговору)Уголовного кодекса Армении.