Քննչական կոմիտեն՝ նախօրեին Երևանում տեղի ունեցած սպանության մասին 11/14/2016 12:36 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ պարզելու 3 անձի հրազենային ծանր մարմնական վնասներ պատճառելու հանգամանքները։ Ստացված վնասվածքներից երկու անձ մահացել է, մյուսի վիճակը՝ գնահատվում է ծանր։ Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեն:
2016 թվականի նոյեմբերի 13-ին՝ ժամը 17:15-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի «Սուրբ Աստվածամայր» Բ/Կ -ից ահազանգ է ստացվել առ այն, որ իրենց մոտ է տեղափոխվել տղամարդու դի՝ գլխի և որովայնի շրջաններում հրազենային վնասվածքներով: Ըստ ահազանգի՝ բուժօգնության են տեղափոխվել նաև Երևան քաղաքի 2 բնակիչներ՝ Մ. Մուշեղյանը՝ որովայնի շրջանի հրազենային վնասվածքով, և Ա. Պետրոսյանը՝ կրծքավանդակի աջ հատվածի հրազենային վնասվածքով:
Դեպքի առթիվ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնի պետ Ս.Մաթևոսյանի որոշմամբ ստեղծվել է քննչական խումբ, մշակվել քննչական պլան, աշխատանքային վարկածներ, և ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Քննությամբ պարզվել հրազենային վնասվածքի հետևանքով մահացած անձի ինքնությունը, ով Երևան քաղաքի բնակիչ է՝ 1991 թ. ծնված Գևորգ Ավետիսյանը։ Տվյալներ են ձեռք բերվել հնարավոր դեպքի վայրի վերաբերյալ, որը հանդիսանում է Շիրակի փողոցի շենքերից մեկի նկուղային հարկում գտնվող սրահը, որտեղ կատարված զննությամբ հայտնաբերվել են արնանման նյութի և այլ հետքեր, որոնցից վերցվել են փորձանմուշներ։
Նախաքննության ընթացքում բժշկական կենտրոնից տեղեկություն է ստացվել, որ Մ.Մուշեղյանն առանց գիտակցության գալու մահացել է, իսկ Ա. Պետրոսյանն ի վիճակի չէ ցուցմունք տալ: «Սուրբ Աստվածամայր» Բ/Կ-ից առգրավվել են տուժողների հագուստները, վերցվել փորձանմուշներ։
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել են դիակի դատաբժշկական, դատաբժշկական, դատակենսաբանական, դատաձգաբանական և դատաքիմիական համալիր փորձաքննություններ:
Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին՝ միջոցներ ձեռնարկել՝ առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի (անձանց) ինքնությունը պարզելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ։

СК Армении выясняет обстоятельства вчерашнего убийства в Ереване 11/14/2016   13:06  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении проводит расследование для установления обстоятельств инцидента со стрельбой в ереванском районе Шенгавит, в результате которого скончались двое мужчин, еще один получил тяжелое ранение.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 13-го ноября 2016 года в районе 17:15 из медцентра “Сурб Аствацамайр” поступило сообщение о том, что к ним доставлено тело мужчины с огнестрельными ранениями в области головы и брюшной полости. Согласно сообщению, в больницу были госпитализированы также двое жителей Еревана – М. Мушегян  с огнестрельным ранением в области брюшной полости  и А. Петросян  - с огнестрельным ранением в области правой половины грудной клетки.
По данному факту следственным отделом по административному району Шенгавит  возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 104(Убийство), пункту 1 части 2 статьи 34-104(Покушение на убийство двух и более лиц) и части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА. Решением начальника следственного отдела по административному району Шенгавит  С. Матевосяна создана следственная группа, проработаны следственный план, рабочие версии. Предпринимаются неотложные следственные действия, направленные на установление всех обстоятельств инцидента.
Следствием установлена личность человека, погибшего от огнестрельного ранения: им оказался житель Еревана Геворк Аветисян, 1991 года рождения. Получены данные  о предполагаемом месте инцидента, который является салоном, расположенным в подвальном этаже одного из зданий на улице Ширака, где при проведенном осмотре были обнаружены следы, похожие на кровь, и другие следы, с которых взяты образцы.
В ходе предварительного следствия из медцентра поступила информация о том, что М. Мушегян скончался, не приходя в  сознание, а А. Петросян - не в состоянии давать показаний.  Из медцентра “Сурб Аствацамайр” изъята одежда потерпевших, взяты образцы.
“Для выяснения ряда обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, назначены судебно-медицинские, судебно-биологическая, комплексная судебно-баллистическая и судебно-химическая экспертизы. Соответствующим подразделениям Полиции дано поручение предпринять меры по установлению личности(личностей) предполагаемого(предполагаемых)преступника(преступников) и передаче их органу, осуществляющему производство.Предварительное следствие продолжается”, - отмечается в сообщении.