Թուրքիան բացահայտ աջակցել է Ադրբեջանին ԼՂ դեմ ապրիլյան բախումների ընթացքում. Եվրահանձնաժողով 11/14/2016 14:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպական հանձնաժողովը հետընթաց է արձանագրել է Թուրքիայում արդարադատության, մարդու իրավունքների, խոսքի ու մամուլի ազատության, և մի շարք այլ ոլորտներում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասված է ԵՄ անդամության համար անհրաժեշտ Թուրքիայի կողմից իրականացրած հիմնական քաղաքական և տնտեսական բարեփոխումների վերաբերյալ Եվրահանձնաժողովի տարեկան գնահատման զեկույցում, որն ընդունվել է նոյեմբերի 9-ին:
Զեկույցի` Հարավային Կովկասին և Կենտրոնական Ասիային նվիրված հատվածում նշվում է, որ Թուրքիան բացահայտ աջակցություն է հայտնել Ադրբեջանին 2016թ. ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած բախումների ընթացքում:
2009թ. ստորագրված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ արձանագրությունների մասով նշվում է, որ դրանք դեռևս չեն վավերացվել:
Զեկույցը մատնանշում է նաև թուրքական իշխանությունների խիստ և կանոնավոր արձագանքը 1915թ. Ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
Զեկույցի հեղինակներն անդրադարձել են նաև Ստամբուլում լույս տեսնող «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության քրեական գործին, Հայոց պատրիարքության կողմից հայոց լեզվի դասավանդման կազմակերպման խոչընդոտներին, ինչպես նաև Կարսում հայերի դեմ ատելության քարոզչության առնչությամբ «Գորշ Գայլեր» կազմակերպության գործունեությանը:
Զեկույցի հրապարակմանը հետևել է բարձրագույն մակարդակով թուրքական իշխանությունների խիստ քննադատությունը:

Турция открыто поддерживала Азербайджан во время апрельских событий в Нагорном Карабахе - Еврокомиссия 11/14/2016   14:21  |  Лента новостей
Европейская комиссия констатировала регресс в ряде сфер в Турции, в частности, в сфере юстиции, прав человека, свободы слова и прессы.Об этом, как передает “Арменпресс”,  говорится в принятом 9 ноября ежегодном докладе Европейской комиссии по основным политическим и экономическим реформам, необходимым для вступления Турции в ЕС.
В посвященном Южному Кавказу и Центральной Азии разделе доклада отмечается, что Турция открыто поддерживала Азербайджан во время столкновений в Нагорном Карабахе в апреле 2016 года.
По части подписанных в 2009 году армяно-турецких протоколов отмечается, что они до сих пор не ратифицированы. В докладе речь также идет о жесткой и регулярной реакции турецких властей в вопросе признания Геноцида армян в 1915 году.
Авторы доклада коснулись и уголовного дела об убийстве главного редактора издаваемой в Стамбуле армянской газеты “Акос” Гранта Динка, препятствования преподаванию армянского языка Армянской Патриархией, а также деятельности организации “Серые Волки”, пропагандирующей ненависть по отношению к армянам в Карсе.