3 կեղծ բժիշկների մեղադրանք է առաջադրվել 11/14/2016   13:34  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ձեռնարկվում են ակտիվ քննչական գործողություններ՝ պարզելու որպես բժիշկ ներկայացած անձանց կողմից խաբեությամբ քաղաքացիներից գումար հափշտակելու դեպքի բոլոր հանգամանքները, տուժած անձանց շրջանակը։
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից, Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հաղորդում է ստացվել առ այն, որ Լոռու Գուգարք գյուղում ինչ-որ անձինք, ներկայանալով որպես բժիշկներ, հերթագրել, ապա բժշկական՝ համակարգչային հետազոտության են ենթարկել տարբեր բնակիչների՝ համապատասխան վարձատրության դիմաց՝ չունենալով բժշկի մասնագիտություն։
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով և ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը պարզելու համար:
Նախնական քննությամբ ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Գեղահովիտ գյուղի և Եղվարդ քաղաքի երեք բնակիչներ, ներկայանալով որպես բժիշկներ, մատչելի գներով բժշկական հետատոզման ենթարկելու պատրվակով, նախապես հերթագրել են մարզի մի շարք բնակիչների, այնուհետև «Rofes» սարքի միջոցով կազմակերպել նրանց առողջության համակարգչային հետազոտումը, իբրև հայտնաբերել հիվանդություններ և կատարել դեղորայքային նշանակումներ՝ նշված անձանցից հափշտակելով գումար: Քրեական գործով 12 անձ ճանաչվել է տուժող։
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ երեք անձի՝ Ա.Մելոյանին, Ա.Թադեւոսյանին և Ն.Մուրադխանյանին, 2016 թվականի նոյեմբերի 12-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի  178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով։
Քննությամբ պարզվել է, որ համապատասխան մասնագիտացում չունեցող անձանց կողմից բժշկական հետազոտման են ենթարկվել նաև այլ տարածքների բնակիչներ, և ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ նշված երեք անձանց գործողություններից տուժած անձանց իրական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ։

Троим псевдоврачам предъявлено обвинение – СК Армении 11/14/2016   15:41  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета Армении по Лорийской области проводятся активные следственные действия для установления всех обстоятельств инцидента с хищением денег у граждан путем обмана со стороны лиц, представившихся врачами.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, выясняется также круг потерпевших.
В следственное управление по Лорийской области поступил сигнал о том, что в селе Гугарк некие люди без медицинской специальности, представившись врачами, зарегистрировали ряд жителей и провели им медицинское компьютерное обследование за соответствующую плату.
Следственным управлением Следственного комитета РА по Лорийской области возбуждено уголовное дело по признакам пункта 1 части 2 статьи 178 (Мошенничество, совершенное группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса РА. Предприняты необходимые следственные меры для обеспечения всестороннего, объективного и полного расследования и установления личностей лиц, совершивших преступление.
В ходе предварительного следствия добыты доказательства того, что трое жителей села Гехаовит и города Егвард, представившись врачами, под видом проведения медицинских обследований по доступным ценам заранее зарегистрировали нескольких жителей области, а затем посредством оборудования «Rofes» организовали медицинское компьютерное обследование, якобы выявили заболевания, прописали им лекарства, похитив у них денежные средства. В рамках уголовного дела потерпевшими признаны 12 человек.
По достаточной совокупности добытых доказательств троим лицам - А.Мелояну, А.Тадевосяну и Н. Мурадханяну 12-го ноября было предъявлено обвинение по пункту 1 части 2 статьи 178 Уголовного кодекса РА.
Следствием установлено, что лица, не имеющие соответствующей специальности, подвергли медобследованию также жителей других регионов. Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на установление круга реальных лиц, пострадавших от действий этих троих.