Հայաստանի արտգործնախարարի հանդիպումը Հնդկաստանի կառավարության հատուկ բանագնացի հետ 11/12/2016 12:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 12-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ Հնդկաստանի քաղաքացիական ավիացիայի նախարար, կառավարության հատուկ բանագնաց Շրի Աշոկ Գաջապաթի Ռաջուի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին` Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս Հնդկաստանի հետ հարաբերությունների շարունակական զարգացմանը, որոնք հիմնված են երկու ժողովուրդների միջև հազարամյակների պատմություն ունեցող բարեկամության, պետությունների միջև փոխըմբռնման վրա:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Հնդկաստանի կառավարության հատուկ բանագնացն ընդգծեց, որ իր երկիրը կարևորում է Հայաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունների հետագա սերտացումը։
Հանդիպմանը քննարկում ծավալվեց հայ-հնդկական երկկողմ փոխգործակցության օրակարգի, միջազգային և տարածաշրջանային հարցերի շուրջ:
Անդրադարձ կատարվեց առևտրատնտեսական, գիտակրթական, առողջապահության, տուրիզմի և մշակույթի, գյուղատնտեսության ոլորտներում երկկողմ համագործակցության ակտիվացման անհրաժեշտությանը:
Զրուցակիցները գոհունակություն հայտնեցին միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության կապակցությամբ: Ընդգծվեց միջխորհրդարանական շփումների ակտիվացման, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպման կարևորությունը:
Նախարարները քննարկեցին քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում համագործակցության հարցերը, Երևան - Նյու Դելի չվերթների վերագործարկման հնարավորությունը:
Էդվարդ Նալբանդյանը հյուրին ներկայացրեց ապրիլին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքները և դրանց արդյունքում բանակցային գործընթացում ձևավորված իրավիճակը: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծեց, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Հնդկաստանի շարունակական աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ, բանակցությունների ճանապարհով կարգավորմանը:
Հնդկաստանի կառավարության հատուկ բանագնացն իր հերթին բարձր գնահատեց Հայաստանի աջակցությունը Հնդկաստանի համար զգայուն հարցերում:

Глава МИД Армении обсудил с министром гражданской авиации Индии возможность возобновления рейсов Ереван – Нью-Дели 11/12/2016 12:26 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 12 ноября встретился с министром гражданской авиации Индии, специальным посланником правительства Шри Ашок Гаджапати Раджу. Подробности встречи представляет пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Эдвард Налбандян отметил, что Армения придает важное значение продолжительному развитию отношений с Индией, которые основаны на тысячелетней дружбе между двумя народами и взаимопонимании между двумя государствами.
Поблагодарив за прием, специальный посланник правительства Индии подчеркнул, что его страна считает важным укрепление дружественных отношений с Арменией. На встрече были обсуждены вопросы армяно-индийского взаимодействия, региональные и международные проблемы.
Была подчеркнута необходимость активизации сотрудничества в торгово-экономической, научно - образовательной сферах, а также в сферах туризма, культуры, здравоохранения, сельского хозяйства.
Собеседники выразили удовлетворение в связи с расширением сотрудничества в рамках международных организаций. Была подчеркнута важность активизации межпарламентских связей, расширения договорно-правовой базы, организации высокопоставленных визитов.
Министры обсудили также вопросы сотрудничества в области гражданской авиации, возможность возобновления рейсов Ереван – Нью-Дели.
Эдвард Налбандян представил гостю последствия военной агрессии, инициированной Азербайджаном против Нагорного Карабаха в апреле, и сформировавшуюся впоследствии этого ситуацию в переговорном процессе. Налбандян подчеркнул, что Армения высоко оценивает продолжительное содействие Индии мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
В свою очередь специальный посланник правительства Индии высоко оценил содействие Армении в чувствительных для Индии вопросах.