ԼՂՀ անվտանգությանն սպառնացող Ադրբեջանի ցանկացած գործողություն կկանխվի. ԼՂՀ ԱԳՆ 11/11/2016   23:13  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԼՂՀ ԱԳՆ-ն կոչ է արել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ԵԱՀԿ գործող նախագահին և ողջ միջազգային հանրությանը՝ խստագույնս դատապարտել Ադրբեջանի իշխանությունների ապակառուցողական քաղաքականությունը:
Նոյեմբերի 10-ի լույս 11-ի գիշերը և օրվա ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետներից արկակոծել են Թալիշ և Յարըմջա գյուղերի ուղղությամբ տեղակայված ԼՂՀ պաշտպանության բանակի առաջապահ դիրքերը:
Ականանետների նմանատիպ զանգվածային կիրառումը, որը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ապրիլյան լայնածավալ ագրեսիայից հետո առաջին անգամ է տեղի ունենում, դարձավ շփման գծում լարվածությունը սրելու Ադրբեջանի կողմից վերջին շրջանում ձեռնարկվող գործողությունների շարունակությունը։
Հակառակորդը արկակոծում է Թալիշ և Յարըմջա ուղղությամբ տեղակայված պաշտպանության բանակի մարտական դիրքերը
Լուրջ մտահոգություն է առաջացնում այն փաստը, որ իրավիճակի սրումը տեղի է ունենում ԼՂՀ սահմանագլխին Ադրբեջանի կողմից մեծաթիվ ռազմական տեխնիկայի և կենդանի ուժի ներգրավմամբ լայնամասշտաբ ռազմական զորավարժությունների նախապատրաստման ֆոնին։
Նման գործողությունները կոպտորեն խախտում են շփման գծում լարվածության սրման անթույլատրելիության վերաբերյալ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և վկայում են Ադրբեջանի մտադրության մասին՝ խոչընդոտել բանակցային գործընթացի վերսկսման համար պայմանների ձևավորմանն ուղղված միջոցառումների իրականացմանը։
Ավելին, Ադրբեջանը ոչ միայն հրաժարվում է միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ստեղծումից և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնումից, այլև ձգտում է խափանել հրադադարի ռեժիմի պահպանումը դիտարկող միակ միջազգային մեխանիզմը՝ արկակոծելով այն շրջանը, որտեղ նախօրեին ԵԱՀԿ առաքելությունը պլանային դիտարկում է իրականացրել։
Ստեղծված իրավիճակում կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ԵԱՀԿ գործող նախագահին և ողջ միջազգային հանրությանը՝ խստագույնս դատապարտել Ադրբեջանի իշխանությունների ապակառուցողական քաղաքականությունը և գործուն միջոցներ ձեռնարկել լարվածության հետագա սրացում թույլ չտալու համար։
Իր հերթին ԼՂՀ-ն կանխելու է Ադրբեջանի ցանկացած գործողություն, որը սպառնում է հանրապետության անվտանգությանը, տարածաշրջանում խաղաղությանը և կայունությանը։
17:50 11/11/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանը կարևոր միջազգային հանդիպումներից առաջ միտումնավոր սրում է իրավիճակը շփման գծում. ԱԳՆ. Tert.am
17:46 11/11/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՇուրջ երկու ժամ է՝ շփման գծում հանգիստ է. ԼՂՀ ՊԲ-ն վերահսկում է իրավիճակը
16:37 11/11/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀայկական բանակը միշտ էլ պատրաստ է հակառակորդին զսպել ու արժանի հարված հասցնել. Դավիթ Բաբայան
14:41 11/11/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՍահմանում լարվածության ստեղծումն Ադրբեջանում տեղի ունեցող զորավարժությունների հետ կապ չունի․Սենոր Հասրաթյան. Tert.am
14:33 11/11/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՆախապատերազմական վիճակ չկա, բայց դա չի նշանակում, որ մեր զգոնությունը պետք է նվազի. Դավիթ Բաբայան
14:01 11/11/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀակառակորդը արկակոծում է Թալիշ և Յարըմջա ուղղությամբ տեղակայված պաշտպանության բանակի մարտական դիրքերը
10:15 11/11/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանական զինուժը կիրառել է ձեռքի հակատանկային նռնականետ և ականանետ
10:04 10/11/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 570 կրակոց
09:51 09/11/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԹալիշի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև ձեռքի հակատանկային նռնականետ
09:35 08/11/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է ավելի քան 30 անգամ

Степанакерт будет пресекать любые действия Азербайджана, угрожающие безопасности НКР - МИД 11/12/2016 09:12 | Карабахский конфликт
Нагорно-Карабахская Республика будет пресекать любые действия Азербайджана, угрожающие безопасности республики, миру и стабильности в регионе, говорится в заявлении, размещенном на сайте внешнеполитического ведомства НКР.
В МИД НКР напомнили, что в ночь с 10 на 11 ноября и в течение дня вооруженные силы Азербайджана подвергли обстрелу передовые позиции Армии обороны НКР в районе сел Талиш и Ярымджа из 60 и 82 мм минометов.
“Подобное массированное применение минометов, происходящее впервые после крупномасштабной апрельской агрессии против Нагорного Карабаха, стало продолжением предпринимаемых в последнее время Азербайджаном действий по эскалации напряженности на линии соприкосновения. Вызывает серьезную обеспокоенность тот факт, что обострение ситуации происходит на фоне подготовки Азербайджаном к крупномасштабным военным учениям у границ НКР, с привлечением большого количества военной техники и живой силы”, - отметили в ведомстве.
Подобные действия, как отметили в МИД НКР, являются вопиющим нарушением достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей о недопустимости эскалации напряженности на линии соприкосновения и свидетельствуют о намерении Азербайджана препятствовать осуществлению мер, направленных на создание условий для возобновления переговорного процесса.
“Более того, Азербайджан не только отказывается от создания механизмов расследования инцидентов и расширения офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ, но и стремится подорвать единственный международный механизм наблюдения за сохранением режима прекращения огня, обстреляв район, где миссия ОБСЕ накануне осуществила плановый мониторинг”, -отмечается в заявлении.
В сложившейся ситуации внешнеполитическое ведомство НКР призывает сопредседателей МГ ОБСЕ, Действующего председателя ОБСЕ и международное сообщество в целом самым решительным образом осудить деструктивную политику властей Азербайджана и принять действенные меры по недопущению дальнейшей эскалации напряженности.
“В свою очередь, НКР будет пресекать любые действия Азербайджана, угрожающие безопасности республики, миру и стабильности в регионе”, - отмечается в заявлении.