Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ներկա է գտնվել «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» խաղի աշխարհի 14-րդ առաջնության բացմանը 11/12/2016   13:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահն այսօր Ծաղկաձորում ներկա է գտնվել «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» խաղի աշխարհի 14-րդ առաջնության բացման արարողությանը, որին մասնակցում են շուրջ 400 գիտակ՝ 23 երկրից: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարկայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Միջոցառումը կազմակերպվել է «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» Ակումբների միջազգային ասոցիացիայի հետ համատեղ և իրականացվում է ՀՀ Նախագահի բարձր հովանու ներքո:
Առաջնությանը, որն առաջին անգամ է անցկացվում Հայաստանում, մասնակցում են հանրահայտ գիտակներ Մաքսիմ Պոտաշովը, Ալեքսանդր Դրուզը, Ալեքսանդր Ռուբինը, Անդրեյ Կոզլովը և այլ հանրահայտ գիտակներ: Հայաստանի Հանրապետությունը առաջնությանը ներկայացված է հինգ թիմով: Աշխարհի առաջնություններ մինչ այժմ կազմակերպվել են Ռուսաստանում, Իսրայելում, Թուրքիայում, Վրաստանում, Ադրբեջանում:
Նախքան միջոցառման մեկնարկը՝ Հանրապետության Նախագահը թեյի սեղանի շուրջ կարճատև հանդիպում է ունեցել առաջնությանը մասնակցող թիմերի ներկայացուցիչների հետ:
«Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» խաղի աշխարհի 14-րդ առաջնության բացման առիթով Նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր ողջույնի խոսքն է հղել մասնակիցներին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» ինտելեկտուալ խաղի 14-րդ աշխարհի առաջնության բացման արարողության ժամանակ
Հարգելի՛ աշխարհի առաջնության կազմակերպիչներ, մասնակիցներ,
Սրտանց ողջունում եմ ձեզ Հայաստանում: Շատ ուրախ եմ, որ դուք հենց մեր երկրում է անցնում 14-րդ աշխարհի առաջնությունը:
Այս դահլիճում բազմաթիվ ծանոթ դեմքեր կան: Մենք նախկինում անձամբ հանդիպելու առիթ չենք ունեցել, բայց ձեզնից շատերին ես ճանաչում եմ, քանի որ հանդիսանում եմ «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» ինտելեկտուալ խաղի վաղեմի երկրպագու:
Իմ փոքր ծննդավայրում՝ Ղարաբաղում, ինչպես և նախկին, բայց այն ժամանակ դեռ միասնական Խորհրդային Միության բազմաթիվ այլ շրջաններում, մենք շատ ուշադիր նայում էինք այդ զարմանալի հեռուստածրագիրը: Այդպես մենք ոչ միայն հետևում էինք ձեր գերող խաղին, այլ նաև իմանում էինք նոր հրատարակվող գրքերի մասին:
«Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» ինտելեկտուալ խաղն այսօր Հայաստանում վայելում է նույն համբավը: Ես ձեզ շնորհակալ եմ նրա համար, որ դուք ձեր խաղով և ձեր օրինակով տարածում եք գիտելիք ու հետաքրքրություն մարդկության ձեռքբերումների նկատմամբ:
Ես համոզված եմ, որ ցանկացած երկրի ամենամեծ ու կարևոր ռեսուրս հանդիսանում է մարդը. հենց մարդը, ով ուսումնասիրում է ու արարում, երազում է ու ստեղծագործում, պայքարում է և դարձնում այս աշխարհն ավելի լավը:
Այն լարվածությունը, որով դուք բոլորի աչքի առջև որոնում եք ճիշտ պատասխանը, արժանի է խորին հարգանքի: Դա գերազանց օրինակ է երիտասարդ սերնդի համար: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի հայ երիտասարդները վստահ լինեն, որ բոլոր խնդիրները լուծելի են՝ պարզապես հարկավոր է տրամադրվել հետևողական, կոլեկտիվ, լարված և ռացիոնալ աշխատանքի:
Թույլ տվեք ևս մեկ անգամ ջերմորեն ողջունել ձեզ բոլորիդ մեր երկրի գեղեցկագույն անկյուններից մեկում՝ հիասքանչ Ծաղկաձորում: Ես հույս ունեմ, որ դուք ոչ միայն լարված կխաղաք, գուցե, ես սխալվեցի՝ կմրցակցեք, այլ նաև կծանոթանաք մեր երկրին, Հայաստանի պատմությանն ու մշակույթին: Եթե ձեզ դուր գա, մենք հաճույքով կանցկացնենք և՛ 15-րդ, և՛ 16-րդ առաջնությունները:
Մաղթում եմ ձեզ բոլորիդ լավ տրամադրություն և հաջողություն:
Թող ուժեղագույնները հաղթեն արդար պայքարում:
Գիտեք, մի քանի տարի առաջ, երբ մենք դպրոցական պարտադիր ծրագրի մեջ ներառեցինք շախմատը, իհարկե, մենք ունեինք շատ փաստարկներ, բայց ինձ շատ դուր եկավ մեր վաստակավոր շախմատիստներից մեկի, օլիմպիական չեմպիոն Սմբատ Լպուտյանի կողմից հնչեցված փաստարկը: Նա ասում էր, որ շախմատը սովորեցնում է արդար հաղթել և արդար պարտվել: Ես շատ կուզենայի, որ այս խաղի մասին ևս միշտ լիներ այդ կարծիքը:

Президент Армении присутствовал на церемонии открытия чемпионата мира по «Что? Где? Когда?» в Цахкадзоре 11/12/2016 14:15 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в Цахкадзоре присутствовал на церемонии открытия 14-го мирового первенства игры «Что? Где? Когда?», в котором принимают участие 400 знатоков из 23 стран.
Мероприятие организовано совместно с Международной ассоциацией клубов «Что? Где? Когда?» и проходит под высоким патронажем Президента РА.
В первенстве, которое впервые проводится в Армении, принимают участие знаменитые знатоки Максим Поташов, Александр Друзь, Александр Рубин, Андрей Козлов и другие знаменитые знатоки. На первенстве Республика Армения представлена пятью командами. Мировые первенства до сих пор организовывались в России, Израиле, Турции, Грузии, Азербайджане.
До начала мероприятия президент Армении провёл короткую встречу за чайным столом с представителями участвующих в первенстве команд. Президент Серж Саргсян обратился к участникам с приветственной речью. Текст выступления приводит пресс-служба главы государства.
“Уважаемые дамы и господа!
Дорогие организаторы, участники чемпионата мира!
От всего сердца приветствую вас в Армении. Очень рад, что именно в нашей стране проходит 14-й чемпионат мира.
В этом зале много знакомых лиц. Нам не довелось встречаться лично. Но знаю многих из вас в лицо, так как являюсь давним поклонником интеллектуальной игры “Что? Где? Когда?”
На моей малой родине, в Карабахе, так же, как и во многих других регионах тогда еще единого Советского Союза, мы очень внимательно смотрели эту удивительную телепередачу. Таким образом мы не только следили за вашей завораживающей игрой, но и узнавали о книжных новинках.
Сегодня игра “Что? Где? Когда?” пользуется такой же популярностью в Армении. Я вам благодарен за то, что вы своей игрой и своим примером распространяете знание и интерес к достижениям человечества.
Я убежден, что самым большим и важным ресурсом любой страны является человек. Именно человек, который исследует и творит, мечтает и созидает, борется и делает этот мир лучше.
То напряжение, с каким вы ищете правильный ответ на глазах у всех, достойно самого глубокого уважения. Это отличный пример для подрастающего поколения. Мы хотим, чтобы армянская молодежь была уверена, что все задачи решаемы, надо просто настроиться на последовательную, коллективную, напряженную и рациональную работу.
Позвольте еще раз тепло поприветствовать всех вас в одном из красивейших уголков нашей страны – в прекрасном Цахкадзоре. Очень надеюсь, что вы не только будете напряженно играть, может, я оговорился - соревноваться, но и познакомитесь с нашей страной, историей и культурой Армении. Если понравится, то мы с удовольствием проведем и 15-ый, и 16-ый чемпионаты.
Желаю вам хорошего настроения, успехов и удачи!
Пусть сильнейшие победят в честной борьбе!
Вы знаете, мы несколько лет тому назад, когда ввели шахматы в обязательную школьную программу, конечно у нас было в пользу этого много доводов, но мне очень понравился аргумент, который привел один из самых заслуженных из наших шахматистов, Олимпийский чемпион Смбат Лпутян. Он говорил, что шахматы учат честно побеждать и честно проигрывать. Я очень хотел бы, чтобы об этой игре тоже всегда было такое мнение.