Վարչապետն առաջարկեց քննարկել օրինապահ հարկատուներին բանկերի կողմից արտոնյալ պայմաններ տրամադրելու հարցը 11/10/2016   12:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանին առաջարկեց առևտրային բանկերի հետ քննարկել օրինապահ հարկատուների հետ արտոնյալ պայմաններով աշխատելու հարցը:
Ըստ վարչապետի, նախաձեռնությունը ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեինն է:
«Պարոն Ջավադյան, ՊԵԿ-ի ղեկավարն առաջարկություն ունի, որը կայանում է հետևյալում. նրանք ուզում են հարկատուների դասակարգում մտցնել և տալ օրինապահ հարկատու կարգավիճակ: Խնդրում են Ձեզ, որպեսզի Ձեր միջոցով առևտրային բանկերի ղեկավարների հետ քննարկել հետևյալ հարցը. եթե հարկատուն ունի նման կոչում, որակավորում, նրան բանկերը վերաբերվեն արտոնյալ պայմաններով: Ի՞նչ եք կարծում՝ դա իրագործելի՞ է»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, դիմելով Արթուր Ջավադյանին՝ նշեց Կարապետյանը:
Ի պատասխան՝ ԿԲ նախագահն ասաց, որ թափանցիկ կազմակերպություններին խթանելու համար իրենք կարող են որոշակի փոփոխություններ անել կանոնակարգերում և ռիսկային կշիռները բանկերի համար նվազեցնել:
«Մենք դա արդեն իսկ կիրառել ենք արտահանող կազմակերպությունների համար, այդ դեպքում բանկերն ավելի լայն հնարավորություն են ունենում և վարկերի հասանելիությունը միանգամայն խորանում է, բանկերը հնարավորություն են ունենում ավելի մատչելի պայմաններով և հեշտ ու ավելի արագ վարկեր տրամադրել»,- նշեց Ջավադյանը՝ վստահություն հայտնելով, որ մի փոքր աշխատանքը բանկերի հետ՝ թափանցիկ կազմակերպություններին միանշանակ կխթանի:
«Ես էլ եմ վստահ, որովհետև եթե հասկանալի, կանխատեսելի գործընկեր է, ապա բանկերի ռիսկերը նվազում են: Խնդրում եմ քննարկել և լուծումներ տալ»,- նշեց ՀՀ վարչապետը:

Премьер Армении предложил рассмотреть возможность предоставления банками льгот для законопослушных налогоплательщиков 11/10/2016 14:04 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян на заседании правительства в четверг предложил председателю Центрального банка Артуру Джавадяну обсудить возможность работы с законопослушными налогоплательщиками на льготных условиях.
По словам Карена Карапетяна, эта инициатива исходит от Комитета по по государственным доходам при правительстве Армении.
“Господин Джавадян, у руководства КГД следующее предложение: они хотят ввести классификацию налогоплательщиков, и дать статус законопослушным из них. Прошу Вас обсудить с руководителями коммерческих банков следующий вопрос: если у налогоплательщика есть вышеуказанный статус, могут ли банки предоставлять им льготы? Как Вы думаете, осуществимо ли это?” – заявил премьер-министр, обращаясь к Артуру Джавадяну, передает “Арменпресс”.
В ответ глава ЦБ Армении отметил, они уже применили это для компаний-экспортеров.
"В данном случае банки располагают более широкими возможностями для предоставления в оперативном порядке кредитов на более доступных условиях”, – сказал Джавадян, выразив уверенность, что такая работа с банками послужит стимулом для ведущих прозрачную деятельность организаций.
“Я тоже уверен, что в условиях предсказуемости партнера существующие для банков риски уменьшаются. Прошу обсудить и найти решение”, – отметил премьер Армении.