Կարևորվեց ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ինքնորոշման իրավունքի և տարածքային ամբողջականության հիման վրա ԼՂՀ հիմնահարցի կարգավորումը 11/08/2016 15:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 8-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց պաշտոնական այցով Երևան ժամանած Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Պաոլո Ջենտիլոնիին: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ պաշտոնական կայքից:
Հանդիպումը մեկնարկեց առանձնազրույցով, ապա շարունակվեց ընդլայնված կազմով՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Ողջունելով իտալացի գործընկերոջ այցը Հայաստան՝ Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ հայ-իտալական հարաբերություններն ունեն հազարամյակների պատմություն՝ հիշարժան փոխադարձ բարեկամության դրսևորումներով և բարի ավանդույթներով, ինչը լավ հիմք է փոխգործակցության առավել ամրապնդման և խորացման համար։ Նա կարևորեց Իտալիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի այցելությունը Հայաստան՝ ընդգծելով, որ այցի ընթացքում փոխգործակցության ընդլայնման վերաբերյալ նոր համաձայնություններ ձեռք կբերվեն։
Շնորհակալություն հայտնելով իր գլխավորած պատվիրակությանը ջերմ ընդունելություն ցուցաբերելու համար՝ Իտալիայի արտգործնախարարը շեշտեց, որ Իտալիան շահարգրգռված է Հայաստանի հետ համակողմանի համագործակցության առավել զարգացմամբ եւ պատրաստ է գործուն քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ:
Երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկեցին երկկողմ և բազմակողմ օրակարգի հարցեր, միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ խնդիրներ:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Պաոլո Ջենտիլոնին մտքեր փոխանակեցին Հայաստանի և Իտալիայի միջև համագործակցության առավել զարգացման նպատակով ձեռնակվելիք քայլերի շուրջ, անդրադարձան մոտ երեք տասնյակ փաստաթուղթ ընդգրկող իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմանը, քննարկեցին միջխորհրդարանական շփումներին, առևտրատնտեսական փոխգործակցությանը նոր լիցք հաղորդելու ուղիները, կարևորեցին գիտակրթական և մշակութային բնագավառներում փոխանակումների ակտիվացումը:
Նախարար Նալբանդյանը կարևորեց մշակույթի ոլորտում հաստատված հայ-իտալական սերտ փոխգործակցությունը: Այս համատեքստում շեշտվեց Հայաստանում մշակութային ժառանգության պահպանման և վերականգնման տարածաշրջանային կենտրոն հիմնելու մասին ստորագրվելիք համատեղ հայտարարությունը: Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ հայկական կողմը բարձր է գնահատում Իտալիայի կառավարության աջակցությունն այս ոլորտում:
Զրուցակիցները գոհունակություն հայտնեցին պաշտպանական ոլորտում համագործակցությամբ` այս համատեքստում արժևորելով իտալական զորախմբի հետ համատեղ ծառայություն իրականացնող հայ խաղապահների առաքելությունը Լիբանանում ՅՈՒՆԻՖԻԼ-ի կազմում։
Նախարարները քննարկեցին նաև Հայաստան-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ ընթացող բանակցությունները:
Անդրադարձ եղավ մի շարք հրատապ տարածաշրջանային հարցերին, մասնավորապես՝ Մերձավոր Արևելքում տեղի ուենցող զարգացումներին, սիրիական ճգնաժամին, միգրացիոն հոսքերին, ահաբեկչության դեմ միջազգային հանրության պայքարին։
Հանդիպման օրակարգային հարցերի թվում էր նաև ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացը: Էդվարդ Նալբանդյանն իր իտալացի գործընկերոջը ներկայացրեց բանակցային գործընթացն առաջ մղելու նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների ջանքերը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը կարևորեց Իտալիայի` որպես ԵԱՀԿ ապագա նախագահող երկրի դիրքորոշումը` սատարելու եռանախագահների ջանքերին և նրանց կողմից որպես մեկ ամբողջություն առաջարկվող միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքների՝ ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ժողովուրդների իրավահավասարության ու ինքնորոշման իրավունքի և տարածքային ամբողջականության, հիման վրա հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծման հասնելու համար:
Հանդիպման ավարտին նախարարները ստորագրեցին Հայաստանում մշակութային ժառանգության պահպանման և վերականգնման տարածաշրջանային կենտրոն հիմնելու մասին համատեղ հայտարարությունը, ապա հանդես եկավ համատեղ մամլո ասուլիսով։

Главы МИД Армении и Италии обсудили двусторонние отношения и карабахское урегулирование 11/08/2016   17:08  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 8 ноября встретился Ереване с министром иностранных дел и международного сотрудничества Италии Паоло Джентилони.
Глава МИД Италии прибыл в армянскую столицу с официальным визитом.
Как сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства, встреча стартовала с переговоров в формате тет-а-тет, которые затем продолжилась в расширенном составе с участием делегаций.
Приветствуя визит своего итальянского коллеги в Армению, Эдвард Налбандян отметил, что история армяно-итальянских отношений служит хорошим фундаментом для дальнейшего укрепления и углубления двустороннего сотрудничества. Он придал важность визиту главы МИД Италии в Армению, в ходе которого, по его словам, будут достигнуты новые договоренности о расширении взаимодействия.
Поблагодарив за теплый прием, оказанный возглавляемой им делегации, Паоло Джентилони подчеркнул заинтересованность Италии в дальнейшем развитии всестороннего сотрудничества с Арменией и готовности к принятию практических шагов в данном направлении.
Налбандян и Джентилони обсудили также вопросы, двусторонней и многосторонней повестки дня армяно-итальянских отношений, а также актуальные региональные и международные проблемы.
Они также обменялись мнениями относительно шагов, предпринимаемых с целью дальнейшего развития сотрудничества между Арменией и Италией, коснулись расширения договорно-правовой базы, обсудили пути к приданию нового импульса межпарламентским контактам, взаимодействию в торгово-экономической сфере, отметили важность активизации обменов в научно-образовательной и культурной сферах.
Налбандян отметил важность установившегося в сфере культуры армяно-итальянского тесного сотрудничества. В данном контексте была подчеркнута важность планируемого к подписанию совместного заявления об основании регионального центра по сохранению и восстановлению культурного наследия в Армении. Эдвард Налбандян отметил, что армянская сторона высоко оценивает оказываемое правительством Италии содействие в этой сфере.
Собеседники выразили удовлетворение сотрудничеством в оборонной сфере, высоко оценив в данном контексте миссию несущих совместную службу с итальянским контингентом армянских миротворцев в Ливане в составе UNIFIL.
Министры обсудили также переговоры вокруг нового рамочного соглашения Армения-ЕС.
Собеседники коснулись ряда актуальных региональных вопросов, в частности ситуации на Ближнем Востоке, сирийского кризиса, миграционных потоков, борьбы международного сообщества с терроризмом.
Среди вопросов повестки дня встречи был также процесс мирного урегулирования карабахской проблемы. Эдвард Налбандян представил своему итальянскому коллеге  усилия Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по созданию соответствующих условий с целью продвижения переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта.
Глава МИД Армении придал важность позиции Италии как принимающей председательство в ОБСЕ страны по поддержке усилий сопредседателей МГ ОБСЕ и достижению исключительно мирного урегулирования проблемы на основе предлагаемых посредниками в качестве единого целого трех принципов международного права – неприменения силы и угрозы силой, равноправия и самоопределения народов, территориальной целостности.
Под занавес встречи министры подписали совместное заявление о создании регионального центра по охране и восстановлению культурного наследия в Армении. Затем состоялась совместная пресс-конференция.